Lánczi Tamás;Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság;Szuverenitásvédelmi Hivatal;

Átláthatatlanok a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerződései, eljárást indított a NAIH

Az elviekben az átláthatóságra hivatott szervezet szemlátomást köszönőviszonyban sincs a transzparenciával.

Átláthatósági hatósági eljárást indított a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) a Szuverenitásvédelmi Hivatallal szemben – értesült a 24.hu. A hatóságnál a portál egyik olvasója tett bejelentést, aki sérelmezte, hogy a Lánczi Tamás által vezetett kormányzati bunkósbot nem tette közzé a Központi Információs Közadat-nyilvántartásban az ötmillió forintot meghaladó értékű szerződéseit, támogatásait, illetve kifizetéseit, ezáltal nem tett eleget az adatszolgáltatási és átláthatósági kötelezettségeinek sem.

Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke arról tájékoztatta az olvasót, hogy a bejelentését megvizsgálva a hatóság, és hivatalból átláthatósági hatósági eljárást indított a Lánczi-féle Szuverenitásvédelmi Hivatallal szemben. A lap úgy értesült, hogy

a hatóság akár 50 millió forintos bírságot is kiutalhat a hivatalnak, ha 15 napon belül nem tesz eleget a tájékoztatási kötelezettségének.

A 24.hu felidézi, az elviekben a szuverenitásért ténykedő intézmény 4 hónapig úgy működött, hogy nem volt honlapja, nem volt nyilvános telefonos elérhetősége, nem lehetett tudni, hányan dolgoznak ott, ahogy azt sem, hogy kik a vezetői, leszámítva a havi 5 millió forint közpénzzel kitömött Lánczi Tamás korábbi fideszes propagandistát. Tette mindezt úgy, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatalt a hivatalos indoklás szerint azért hozták létre, hogy transzparenssé tegye a különféle szervezetek magyarországi tevékenységét. Így aztán a lap már május végén a NAIH-hoz fordult.

A hatóság június 10-i észlelése szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak ekkorra sikerült előállnia egy honlappal, amelyen a közérdekű adatok menüpont alatt immár megtekinthető a központi államigazgatási szerv általános közzétételi listája. Ezzel a NAIH akkor meg is indokolta a 24.hu-nak, miért nem kell eljárnia a Lánczi-féle kormányzati revolverszervezettel szemben.