;

Budapest;felújítás;építkezés;VIII. kerület;gyerektábor;Káptalanfüred;

Az újonnan felhúzott, évek óta üresen álló házak pusztulnak, de az önkormányzat szerint szó sincs arról, hogy az épületek szétrohadtak volna

- Csigatempóban halad a VIII. kerület félkész káptalanfüredi gyerektáborának az ügye, a házak közben lassan rohadnak

 A korábbi kivitelező céget felszámolják, az új támogatási szerződést még nem sikerült aláírni. 

Csaknem tíz éve, hogy bezárták a VIII. kerületi önkormányzat káptalanfüredi gyermeküdülőjét. Bonyolult politikai játszmák miatt a tábor az idén se nyitott ki, a beruházás befejezésének vége továbbra is a ködös homályba vész. Az év nagy részét betondzsungelben töltő józsefvárosi gyerekek azóta szívességi használóként hol itt, hol ott táboroznak.

Az újonnan felhúzott, de évek óta üresen álló épületek pedig pusztulnak. A Népszavához eljutott információk szerint darabonként nyolcvan millióért megépített pavilonok lassan szétrohadnak, vizesek, penészednek, csaknem használhatatlanok anélkül, hogy egyetlen gyerek is nyaralt volna bennük. A kerület lapja korábban szintén arról írt, hogy „több szobában probléma a vizesedés, penészednek”, több épületben kisebb-nagyobb ázásfoltokat láttak a plafonon és az oldalfalakon. Van olyan szoba, ahol annyira súlyos a helyzet, hogy a bejárat melletti sarok már széles sávban megsárgult, hullik le a vakolat. A víz nemcsak a falakon talál utat magának a szobákba, helyenként a rosszul lerakott küszöbök alatt is befolyik”, „A házak mindegyikében keletkezett már kár”.. A józsefvárosi önkormányzat a Népszava kérdésére válaszolva tagadta, hogy a házak szétrohadtak volna. Mint írták,

garanciális javítások keretében a különböző meghibásodások javíthatók. Ha lenne, akin a garanciális javításokat behajthatnák.

A Józsefváros Közösségeiért Nonprofit (JKN) Zrt. jelenlegi vezetése a garanciális javítások ügyében korábban megkereste a káptalanfüredi tábor kivitelezőjét. A Bástya Millenium Zrt. vezérigazgatójával 2022 novemberében közös bejárást tartottak, amelyről jegyzőkönyv is készült. E szerint „a házak hibáit alapvetően a nyílt emeleti karzatok helytelen burkolása okozza. Ezért az alsó szintű szobák beáznak”. A kivitelező ugyan elismerte a hibákat, de a javítást többszöri felszólítás ellenére sem kezdték meg. A JKN Zrt. azt javasolta az önkormányzatnak, hogy peres eljárásban kényszerítse ki a garanciális javítások elvégzését. A kerület erre vonatkozó kérdésünkre most elismerte, hogy „a tárgyalások nem vezettek eredményre”, és vizsgálják a jogi lehetőségeket és bírósági úton érvényesítik követeléseiket. De könnyen lehet, hogy már nem lesz kit beperelni. Idén májusban ugyanis fizetésképtelenség miatt felszámolási eljárás indult a cég ellen.

A Kocsis Máté – jelenleg a Fidesz parlamenti frakcióvezetője – által vezetett józsefvárosi önkormányzat még 2015-ben döntött az 1960-ban épült, de addigra erősen lepusztult káptalanfüredi gyermeküdülő felújításáról. A munkával a Fideszhez több szálon kötődő Bástya Millennium Kft. bízták meg. A 2018. december 18-i képviselő-testületi előterjesztéshez készült, táborfejlesztéssel kapcsolatos melléklet szerint a tábor területén történt teljes átalakítás 1,1 milliárd forintot emésztett fel addig.

A cél az üdülő teljes körű renoválása, komplex hasznosításra való alkalmassá tétele volt. Az akkor Simicska Lajos tulajdonában álló veszprémi kézilabdaklubbal közösen, tao-támogatásból akarták megvalósítani a 3,5 milliárdos fejlesztést. A központi szállásépület mellett 6, több szobás bungalót építettek volna, melléje sportcsarnokot öltözőkkel, kültéri futópályával és egyéb, szabadtéri sportolási lehetőséggel. A bungalók megépültek, de a Simicska-Orbán háború kirobbanása után a beruházás megtorpant. Az önkormányzat felbontotta a veszprémiekkel kötött megállapodást. A terveket, az átadás határidejét azután többször is módosították, de a Pikó András polgármesterrel az élen felálló új ellenzéki testület 2019-ben így is félkészen vette át a projektet.

A kerület az állami beruházó céggel, a BMSK Zrt.-vel közösen átdolgozta a terveket és megküldte a támogatást nyújtó akkori tárcának, az Emminek egy év határidő-hosszabbítást kérve. A minisztérium elutasította az önkormányzat kérését. 2022 júliusában újraindult a tábor főépületének tervezése. Csakhogy szeptemberben módosult az állami támogatásból megvalósuló beruházások engedélyezési eljárása:

immáron az Országos Építészeti Tervtanács jóváhagyására is szükség van. Ezt többszöri próbálkozásra sem sikerült beszerezni.

Ennek okát az önkormányzat főként abban látja, hogy az eredeti tervek szerint túl sok funkciót kellett belezsúfolni az épületbe, ami miatt nem lehetett a környezetbe illeszkedő épületet kialakítani.

Tavaly nyáron újfent hosszas egyeztetés kezdődött, amelyen a beruházást lebonyolító BMSK helyébe lépő Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) mellett a projektet a megszűnt EMMI-től átvevő Honvédelmi Minisztérium (HM) munkatársai is részt vettek. Arra jutottak, hogy csökkentik a műszaki tartalmat: kevesebb kötelező funkció lesz a főépületben, illetve törölték a programból az ott kialakítandó 50 fős szálláshelyet is (a már megépült pavilonokban a tábor szálláskapacitása biztosítható). Járulékos haszonként így csökkenthető a kiviteli költség, ami az időközben elszabadult építőipari árakra tekintettel különösen kedvező. Mindez azonban újabb csúszást eredményezett. A problémáknak azonban ezzel nem értek a végére.

A beruházás állami támogatására vonatkozó szerződést az Emmi megszűnése miatt le kellett zárni, az újat pedig azóta sem sikerült aláírni a honvédelmi tárcával.

A helyzetet bonyolítja, hogy a tervellenőrzés, műszaki ellenőrzés, közbeszerzések a BMSK Zrt. felszámolása okán az ÉKM felügyelete alá kerültek.

A támogatási szerződés (műszaki tartalom-változást is tartalmazó) módosítási kérelmét az önkormányzat már tavaly novemberben benyújtotta a HM-hez, amire a jóváhagyás csak idén május 8-án érkezett meg, de a módosítás szövegét csak július 1-én kapta meg az önkormányzat. Most ennek egyeztetése zajlik. Pikóék nagyon bíznak abban, hogy hamarosan aláírhatják a szerződést. Úgy vélik, hogy a kormányzati zárolások nem érintik a káptalanfüredi tábor kivitelezését, mivel a projekt nem az ÉKM-hez, hanem a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozik.

Feljelentés is született

Az engedélyeztetéstől és az új támogatási szerződéstől függetlenül Józsefváros tavaly májusban feljelentést tett a projekt megvalósítása során korábban keletkezett gyanús számlák miatt. A NAV nyomozói tavaly szeptemberben iratokat foglaltak le a VIII. kerületi önkormányzatnál, illetve helyszíni szemlét tartottak a tábor területén. Az önkormányzat tudomása szerint a büntetőeljárás azóta is zajlik költségvetési csalás minősített esetének gyanúja miatt. A NAV megkeresésünkre azt válaszolta, hogy a „feltett kérdésekkel kapcsolatosan nincs nyilvánosságra hozható információ”.

A brüsszeli testület vizsgálja a lehetőséget.