Az Ahram Online egyiptomi hírportál adott magyarázatot a váratlan történésekre. "Kevesebb mint 24 órával azután, hogy Safík elvesztette az elnökválasztási küzdelmet Morszival szemben, néhány ügyvéd panaszt nyújtott be vele szemben az ügyészségi hivatalhoz korrupcióval vádolva meg" - írta az Ahram Online. Egy magasrangú igazságügyi tisztviselő a lapnak kifejtette, Oszama el-Szeidi, az igazságügyi minisztérium vizsgálóbiztosa a héten kapja meg a szakértői véleményt azon (feltehetően illegális) földeladásokról, amelyet az Együttműködés a Pilóták Elszállásolásáért nevű építkezési vállalat bonyolított, melynek feje a kilencvenes években Ahmed Safík volt.
Mohamed Morszi, megválasztott elnök első napját a hadsereggel való konzultációval kezdte a kormányalakításról. A Muszlim Testvériség jelezte, az államfő koalíciós kabinetet szeretne létrehozni. A szervezet hívei Morszi győzelme óta elhagyták a Tahrír teret, s abbahagyták a katonaság elleni tüntetést. A Testvériség diszkvalifikált elnökjelöltje, Abdel-Moneim Abul-Fotuh azonban az új elnököt kritizálta, mondván az "csupán egy akarat és jogkörök nélküli szellem".
Az iszlamista politikus ezzel azon alkotmány-módosításra célzott, amellyel a tábornokok jelentősen megnyirbálták az elnöki hatáskört. Fotuhhal szemben az eddig Egyiptomot bíráló, és a demokrácia hiányát hangsúlyozó Mohamed el-Baradei a Mubarak bukása óta kormányzó katonai tanáccsal folytatott megbeszélést a hétvégén. A liberális képviselő állítólag szerephez jut Morszi új kormányában. "Remélem Baradei lesz a következő kormányfő" - írta Zeinobia, híres egyiptomi blogger bejegyzésében.