per;Hunvald György;Kúria;

2013-10-11 07:18:00

Kúriára kerül a Hunvald-per

Nem helyezte hatályon kívül a Szegedi Ítélőtábla a Hunvald-ügyben hozott elsőfokú ítéletet, noha a vád és a védelem is új eljárást indítványozott. Az ítélőtábla több vádlott esetében megváltoztatta a Fővárosi Törvényszék döntését; Hunvald György és Gál György esetében is enyhítettek. A volt MSZP-s polgármester szerint részben sikerült meggyőznie a bírákat. Börtönbe nem kell vonulnia, és a Gál elleni kényszerintézkedésen is enyhítettek.

"Megint sikerült meggyőznöm a bíróságot az igazamról, és bízom abban, hogy ez harmadfokon, a Kúria előtt is sikerül" - kommentálta lapunknak Hunvald György az ügyében tegnap hozott másodfokú ítéletet. A Szegedi Ítélőtábla ugyanis több vádlott esetében részben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet az erzsébetvárosi ingatlanügyben Gál György és társai, köztük a volt MSZP-s polgármester elleni eljárásban. Hunvald arra utalt, hogy esetében a bíróság több ponton előnyére változtatta meg a Fővárosi Törvényszék tavaly februári ítéletét.

A maffiavád alól - az elsőfokú ítélettel megegyezően - Mezőlaki Erik tanácsa is felmentette Hunvaldot, sőt, a bérlakás-kiutalások miatt az ötrendbeli hivatali visszaélést háromra csökkentette. Ám egy vádpontban - Szabó Zoltán, a kerület volt parlamenti képviselője részére biztosított telefonhasználathoz kapcsolódóan - az elsőfokon még felmentő ítéletet megváltoztatva, hűtlen kezelésben bűnösnek találták Hunvaldot. Maradt a nagyságrendileg 30 milliós kártérítési kötelezettség, és vagyonelemeinek zárolása is. A korábban Hunvaldra kiszabott másfél év letöltendő sem változott - igaz, elhangzott, hogy börtönbe sem kell vonulnia, mert csaknem két és fél évet már előzetesben töltött.
"A vádak nagy része alól már az elsőfokú bíróság felmentette Hunvald Györgyöt, az Ítélőtábla most továbbiakban is felmentette, ezután pedig a Kúriát kell meggyőzni" - értékelte az ítéletet lapunk kérdésére Hunvald védője. Sebes Péter arra utalt, hogy fellebbezésük miatt - ezt tette egyébként a vádlottak többsége is - a harmadfokon folytatódó eljárásban a Kúriának ismét mindent vizsgálnia kell majd.


Az ítélethozatal előtt nem erre számított a vádlottak többsége, ugyanis azt tartották a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy Szegeden hatályon kívül helyezik a korábbi ítéletet, és új, elsőfokú eljárás lefolytatását rendeli el azÍtélőtábla. Ezt indítványozta ugyanis a védelem mellett a vádat képviselő ügyészség is - igaz, más okokból. Ám az Ítélőtábla ennek nem látta szükségét. Az indoklás szerint ugyan első fokon a bíróság több eljárási hibát vétett, de "ezek nem eredményezték a hatályon kívül helyezést, az ítélet megalapozatlanságát."


A táblabíróság nem változtatott a Gál Györgyre kiszabott nyolc és fél év szabadságvesztésen sem. A VII. kerületi önkormányzat volt gazdasági bizottsági elnökének - számolva az előzetes letartoztatásban és házi őrizetben töltött idővel, valamint a lehetséges kedvezményekkel - a döntés jogerőre emelkedése esetén körülbelül egy évet kellene még börtönben töltenie.
Gál lapunknak úgy kommentálta az ítéletet: előrelépés, hogy a másodfokú bíróság felmentette a hivatali visszaélések vádja alól, ugyanakkor érdekesnek nevezte, hogy mégsem változtatott a nyolc és fél éves börtönbüntetés időtartamán. A vádat Gál koncepciósnak tartja, annak viszont örül, hogy enyhítettek a kényszerintézkedésén: már nincs házi őrizetben, csak az enyhébb lakhelyelhagyási tilalom van érvényben. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy elhagyhatja a lakását - igaz, Budapestet nem -, így tud végre munkát vállalni, hogy három gyerekét eltarthassa.

További érdekesség, hogy Hunvald esetében védője azért indítványozta a mostani ítélettel amúgy végül nem módosított hűtlen kezelés esetében az elmarasztaló ítélet hatályon kívül helyezését, mert a tanácsadói szerződésekkel összefüggésben ugyanazon bűncselekmény részcselekményei miatt folyik egy másik eljárás. Az úgynevezett zuglói ügyben október 15-én várható nem jogerős ítélet - az eljárásban az ügyészség 60 nappal a nyomozás lezárása, és mindössze 5 nappal a mostani per elsőfokú ítéletének kihirdetése után nyújtott be vádiratot.
Szabó Zoltán volt parlamenti képviselő esetében is változtatott a táblabíróság az elsőfokú ítéleten. Tavaly Szabó hivatali visszaélés miatt kapott fél év felfüggesztett szabadságvesztést, amiért a kerületi jegyzővel levetette szabálytalan helyen parkoló autójáról a kerékbilincset. Akkor viszont azért nem marasztalták el, mert az önkormányzat mobiltelefont adott neki és fizette a számláját. Az Ítélőtábla a kerékbilincs-ügyben most felmentette, a telefon miatt viszont elmarasztalta, és ezért egy év felfüggesztett börtönnel sújtotta - ez az ítélet sem jogerős.

Koronatanúból vádlott

A Hunvald-ügyben kulcsszereplő Nagy György tegnap sem ült a vádlottak padján Szegeden, hiszen a kerületben üzletelő vállalkozó ellen soha nem emelt vádat az ügyészség. Pedig 2008-ban nemcsak letartóztatták, de meg is gyanúsították. Korábban, a 2006-ban indult nyomozás még egyáltalán nem érintette a később vádlottá váló önkormányzati vezetőket, Gált és Hunvaldot, csak időközben megváltozott a nyomozás iránya. Megírtuk: Nagy hirtelen magára és másokra - Gálra és Hunvaldra - tett terhelő vallomást, vesztegetésről számolt be az ügyészségnek, majd vádlottból - vélhetően a soha be nem ismert nyomozati alku miatt - a vád koronatújává lépett elő. Ha a Hunvald-ügyben nem is lett vádlott, egy hamarosan a II. és III. kerületi bíróságon kezdődő büntetőeljárásban igen: a vádirat szerint megtévesztéssel csalt ki pénzt, ezért csalásért kell vádlottként felelnie az ezzel megkérdőjeleződött szavahihetőségű koronatanúnak.