Nobel-békedíj;

A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet nyerte a Nobel-békedíjat

A hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek ítélték idén a Nobel-békedíjat. Az OPCW a szíriai vegyifegyverek felszámolása miatt került a nemzetközi figyelem középpontjába. Egy norvég portál a kihirdetés előtt egy órával kiadta, hogy az OPCW az idei díjazott.

A Nobel-békedíjat odaítélő oslói bizottság indoklásában hangsúlyozta: "Szíriában nemrégiben ismét vegyi fegyvereket vetettek be, s ez mutatta, nagy szükség van arra, hogy megerősítsék a vegyi fegyverek megsemmisítésére irányuló munkát." Az oslói sajtóértekezleten arra is rámutattak, nem csupán az OPCW szíriai tevékenységét, hanem sokéves munkáját ismerték el a díjjal. 

Az OPCW-nek 189 tagállama van, a világ lakosságának 98 százalékát képviselik. Nem tagja a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek Egyiptom, Irak, Szíria és Izrael sem. A jelenleg érvényben lévő Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény 1997-ben lépett hatályba, az egyezményben foglaltak végrehajtása a szervezet feladata. Ellenőrzik a többoldalú leszerelési megállapodások végrehajtását, segítik a vegyifegyverek felszámolására irányuló munkát, céljuk új vegyi fegyverek gyártásának megakadályozása. Segítik a tagállamok felkészülését egy esetleges vegyifegyver-támadásra, s támogatják a vegyészet békés célú felhasználását. Az OPCW független, de szoros együttműködésben dolgozik az ENSZ-szel. Vezetője Ahmet Üzümcü török diplomata. Kis szervezetről van szó, mintegy 500 alkalmazottal, 75 millió eurós költségvetéssel működik. A Nobel-békedíj összege 8 millió svéd korona, 1,25 millió dollár.

 Az elmúlt években a Nobel-békedíjat odaítélő bizottság több intézményt is jutalmazott a békedíjjal. Tavaly vitákat váltott ki, hogy az Európai Uniót díjazták, 2005-ben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA), 2007-ben az ENSZ klímaváltozási kormányközi szervezet (IPCC) munkáját ismerték el Nobel-békedíjjal.

 Sokan arra számítottak, hogy a 16 éves pakisztáni lány, Malala Juszufzaj lehet a békedíj nyertes, egy megerőszakolt nőket gyógyító kongói nőgyógyászt, Denis Mukwegét is esélyesnek tartották. Idén 259 jelölés érkezett a Nobel-békedíjra, ezek között ötven nemzetközi szervezet is szerepelt. A listát hivatalosan nem teszik közzé. Juszufzajt csütörtökön az Európai Unió Szaharov-díjával jutalmazták.

 Komoly kihívás a szíriai misszió

 Az augusztus 21-i szíriai incidensben szaringázt vetettek be polgári lakosok ellen, s többszázan veszítették életüket. Az OPCW vegyifegyver-ellenőrei jelenleg is Szíriában vizsgálódnak, végiglátogatják a damaszkuszi kormány által felfedett üzemeket és raktárakat, ahol vegyi fegyvereket gyártanak, illetve tárolnak. Ahmet Üzümcü, az OPCW vezetője e hét szerdáján méltatta a szíriai tisztviselők konstruktív és együttműködő hozzáállását. A vegyifegyver-ellenőrök a következő hetekben mintegy 20 helyszínt látogatnak végig, s már a berendezések megsemmisítését is megkezdték. Damaszkusz nemrégiben bocsátotta a szervezet rendelkezésére a listát vegyi fegyverkészleteiről, s hamarosan hivatalosan is aláírja a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményt. A szíriai rezsim mintegy ezer tonna szarinnal, mustárgázzal, illetve VX-ideggázzal rendelkezik. A készletek egy részét nyersanyag, nem fegyver formájában tárolják, más részét már robbanófejekbe töltötték, rakétákra szerelték. Az Egyesült Államok és Oroszország között múlt hónapban jött létre megállapodás, amelynek értelmében novemberig valamennyi szíriai gyártókapacitást működésképtelenné kell tenni. A Szíriában dolgozó mintegy 27 ellenőr igen nehéz körülmények között, polgárháborús helyzetben dolgozik. "Az OPCW csak akkor küldi ki az ellenőreit, ha garantálják a biztonságukat" - hangsúlyozta nemrégiben Malik Ellahi, a szervezet vezetőjének politikai tanácsadója. A szíriai feladat ellátásához legalább száz ellenőrre lenne szükségük.