választás;kettős állampolgárság;Együtt-PM;

2013-10-28 06:15:00

Verseny a külhoniakért

Az adminisztrációs nehézségek dacára éljenek választójogukkal - erre kérte a külföldön dolgozó, magyarországi lakcímmel rendelkező állapolgárokat Jávor Benedek, az Együtt-PM társelnöke. Nekik ugyanis jelentősen nehezítette a választási részvételt a Fidesz, amely eközben minél nagyobbra duzzasztaná a határon túl élő új magyar állampolgárok számát.

Internetes kampányt indít az Együtt-PM szövetség a külföldre vándorolt magyarok szavazókedvének növelésére. Jávor Benedek, a szövetség társelnöke a hét végén az elmúlt évek egyik legtragikusabb jelenségének nevezte, hogy sok százezer magyar, nagyrészt fiatalok hagyták el Magyarországot, mert úgy érezték, hogy itt nem tudnak boldogulni, családot alapítani. Jávor szerint a kormány az említett embereket másodrendű állampolgárként kezeli azzal, hogy számukra nehezebbé tette a választáson való részvételt, mint a határon túl élő kettős állampolgároknak. Míg ugyanis egy külföldön élő kettős állampolgár levélben is szavazhat, addig az ott munkát vállaló magyarok, akiknek van magyarországi lakcímük, csak személyesen a külképviseleten adhatják le voksukat, ráadásul előzetes bejelentkezés alapján.

Népszerű esemény az eskütétel
Csoportos állampogári eskütételeken vett részt a napokban Áder János államfő kanadai és egyesült államokbeli látogatásán, míg Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ausztráliai látogatásán a sydneyi, illetve új-dél-walesi magyarokkal találkozott és vett részt állampolgársági eskütételen. A külhoni magyarságot, illetve a "magyarul beszélő személyeket" egyébként a kormány kihelyezett konzuli napokkal is ösztönzi arra, hogy minél gyorsabban kezdeményezzék az egyszerűsített honosítási eljárást. Szeptemberig már 516 ezer állampolgársági kérelmet regisztráltak, így még idén elérheti a félmilliót az új magyar állampolgárok száma. A választási névjegyzékbe vételt, azaz regisztrációt a külhoniak közül már több mint 42 ezren kérték, és péntektől erre már az interneten is lehetőség lesz.

Utóbbiaknak így sok esetben rendkívüli nehézséget jelenthet a voksolás, illetve a konzulátusokra való eljutás, sőt, több helyről - például Londonból - már előzetesen jelezték a külképviseletek: megoldhatatlan feladatot jelenthet számukra a megnövekedett választói létszám kezelése. Az utóbbi három évben rengetegen vándoroltak ki az országból, és vállaltak külföldön munkát a hazai helyzet miatti elkeseredettségükben. Azaz éppen a Fideszből kiábrándultak képezhetik azt a bizonyos becslések szerint 4-500 ezret is elérő választói tömeget, amelynek tagjai ettől függetlenül megőrizték belföldi lakcímüket, és akiknek a választáson való részvételét szinte ellehetetlenítette a kormánypárt. Az Együtt-PM társelnöke most mindezek ellenére arra kérte a Magyarországról elköltözötteket, hogy az adminisztrációs nehézségek dacára éljenek választójogukkal.

A Fidesz Jávor Benedek szavaira azzal reagált, hogy ismertette: a külföldön élő magyar állampolgárok eddig is a külképviseleteken szavaztak és ezután is így fognak, a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok adhatják le levélben is voksaikat a választáson. Ezt Jávor sem vitatta, csak épp azt kifogásolta, hogy a két csoport nem ugyanolyan eséllyel tud részt venni a választáson.

Mint arról beszámoltunk, a kormány nemcsak ebben a kérdésben próbál trükközni a választásokkal kapcsolatban. Pénteken például a parlamentben véletlenül egy kormánypárti képviselő "bejelentette" a jövő évi voksolás időpontját, noha azt elvileg Áder János államfőnek kellene majd kitűznie. Felszólalásban Seszták Miklós KDNP-s képviselő egyértelmű utalást tett arra, hogy jövőre április 6-án lesz az országgyűlési választás. (Korábban már Orbán Viktor is utalt arra, hogy áprilisi választásra készül a Fidesz, az utóbbi hetekben pedig már a kormánypárt és holdudvara is kész tényként kezelte, hogy külön rendezik az országgyűlési és az EP voksolásokat 2014-ben). Az áprilisi dátum - mint azt a szocialista Szanyi Tibor a Népszavának egyértelművé tette - kizárólag a Fidesz érdekeit szolgálhatja. Az Együtt-PM pedig úgy fogalmazott, az időponttal kacsolatos hírek csak tovább növelik a demokratikus ellenzék aggodalmait a szabad választásokkal kapcsolatban. A két külön voksolásról már a nagykövetségek, külképviseletek is tájékoztatják a külhoni állampolgárokat.