Németország;IMF;export;

2013-11-03 21:40:00

Önmérsékletre inti Németországot az IMF

Rossz szemmel nézik külföldön a magas német külkereskedelmi többletet. Az amerikai pénzügyminisztérium után a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is aggodalmának adott hangot a magas német kivitel miatt, és önmérsékletre intette Németországot annak további növelésében - írja a Spiegel Online hírportál.

A Spiegel értesülése szerint az IMF alelnöke, David Lipton a múlt héten a német szövetségi pénzügyminisztériumban tett látogatásán azt javasolta, hogy Németország kötelezze el magát a külkereskedelmi többlet csökkentése mellett. A német kormánynak egy konkrét határértéket kellene kitűznie az exportra, amit később sem léphetne át.

Az amerikai pénzügyminisztérium a nemzetközi gazdasági és árfolyam-politikáról a múlt héten szerdán kiadott kongresszusi jelentésében éles kritikával illette Angela Merkel kancellár gazdaságpolitikáját. Eszerint Németország rekord nagyságú külkereskedelmi többletével az egész Európai Uniót megterheli. Az euróválság idején a német külkereskedelmi többlet csak tovább duzzad, és Németország 2011-ben és 2012-ben Kínát is megelőzve a világ legnagyobb exportőre lett.

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet adatai szerint Németország az idén is rekordösszegű, 200 milliárd eurós külkereskedelmi többletre számíthat. Az első félévben a többlet 96 milliárd euró volt, a GDP 7,2 százaléka.

A globális pénzügyi válság kialakulását számos szakértő a külkereskedelmi egyensúlytalanságokra vezeti vissza. Az, hogy az Egyesült Államok Németországot ennyire éles szavakkal pellengérezte ki, az a pénzügyminisztérium korábbi, áprilisban kiadott kongresszusi jelentésében alkalmazott visszafogott hangvételhez viszonyítva egyenesen inzultusszámba megy - írja a Spiegel Online. 

Növekedés tekintetében az Egyesült Államok meglehetősen ingatag lábakon áll, és gazdaságpolitikája sem igazán tekinthető követendő példának. Az amerikai bruttó hazai termék csak vontatott ütemben kezd kilábalni a pénzügyi válság után kialakult helyzetből. A legutóbbi, még a globális pénzügyi stabilitást is veszélyeztető költségvetési csatározások pedig csak tovább tolták ki a fellendülés lehetséges kezdetét. A Fed emiatt laza, likviditásnövelő monetáris politikájának folytatására kényszerült.

A német gazdasági szereplők felháborodással fogadták az amerikai részről érkezett bírálatot. A VDMA gépipari szakmai képviseleti szervezet vezetője, Hannes Hesse "komplett badarságnak" nevezte az amerikai vádakat. Szerinte a német gazdaság sokkal inkább "az a fundamentum, amelyre Európa gazdasági stabilitása támaszkodhat". A német gazdaság ereje nélkül még egész Európa válságban lenne - mondta. 

A BGA (Bundesverband Großhandel, Außenhandel und Dienstleistungen e. V.) német szövetségi nagykereskedelmi, külkereskedelmi és szolgáltatási szakmai szervezet elnöke, Anton Börner a transzatlanti szabadkereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos taktikai manővernek tartja a német kereskedelmi többletet amerikai részről ért kritikát. "Azért van többletünk, mert jók vagyunk" - jelentette ki.

A német szakszervezetekhez közel álló Instituts für Makroökonomie und Konjunkturforschung (IMK) gazdaságkutató intézet vezetője, Gustav Horn viszont "teljesen jogosnak" tartja az amerikai részről érkező bírálatot. Szerinte Németország gazdaságpolitikával csak magának okozott kárt, mivel a külkereskedelmi többletből származó bevétel oroszlánrésze tőkeexport formájában szintén külföldre távozik.