Orbán-kormány;nyugdíjrendszer;nyugdíjemelés;

2013-11-07 06:00:00

Kegy lett a nyugdíjemelés - ajándéknak állítja be a törvényes járandóságot a kormány

A januári, törvényben előírt nyugdíjemelést a kormány beváltott igértenének állították be fideszes és KDNP-s képviselők, miközben arról is beszéltek, hogy az időseket az előző kormányok idején nem becsülték meg. Szerintük a kormány teljesítette az időseknek tett vállalásait, bár arról nem szóltak, hogy csaknem egymillió embert megaláztak és kitettek a rendszerből.

A szocialista kormányokat bírálták, önmagukat pedig fényezték tegnap a kormány képviselői nyugdíjügyben. Több helyszínen találkoztak idősekkel, Soltész Miklós egy felújított gondozási központ átadásán beszélt, a kormány más képviselői pedig egyes nyugdíjas szervezetekkel tartott konzultáció után tettek vitatható és cáfolható kijelentéseket.

Kormányzati állítás: Az elmúlt három év után ki lehet jelenteni, hogy a kormány teljesítette az időseknek tett vállalásait.
Valóság: Orbán Viktor miniszterelnök a választások előtt azt mondta, a jelenlegi nyugdíjrendszer legalább 30 évig fenntartható, így nincs szükség drasztikus beavatkozásra. A nyugdíjkasszát továbbra is ki kell egészíteni a központi költségvetésből, és nem gondolkodnak új modellben. Kormányra kerülése után viszont bejelentette, korhatár előtt senki nem mehet nyugdíjba, és az állami nyugdíjalap nem fizethet több ellátást, mint amennyit beszed. Több százezer embert kizárták a nyugdíjrendszerből, a korhatár alattiaknak ma már nem nyugdíj, hanem bármikor csökkenthető, elvehető ellátás jár.

Kormányzati állítás: A nők negyven év szolgálati jogviszony után nyugdíjba mehetnek.
Valóság: Ez a jogszabály diszkriminatív, hiszen a férfiakat kizárja a kedvezményből, márpedig az unió tagjaiként Magyarország elfogadta a nemek közötti indokolatlan megkülönböztetések tilalmának elvét. Ellentmondásos is, hiszen éppen a Fidesz-kabinet döntése volt, hogy korhatár alatt senki nem mehet nyugdíjba. A Nyugdíjbiztosítási Alap 2010 márciusában még csaknem 3 milliárd többletet mutatott, míg 2012 végére a nyugdíjkassza hiánya elérte a 70,8 milliárd forintot. Ennek egyebek között az az oka, hogy jelentősen alábecsülte a 40 éves munkaviszony után nyugdíjba vonuló nők számát a kormány.

Fotó: K 2 Press

Kormányzati állítás: A rezsicsökkentés a nyugdíjasokat is érinti.
Valóság: Vitatható, hogy a rezsicsökkentés milyen mértékben érinti pozitívan a nyugdíjasokat. Hiszen többek között ezzel a döntéssel sikerült mesterségesen leszorítani az inflációt, aminek következménye, hogy az idén elmarad a novemberi, visszamenőleges nyugdíjkorrekció. Ám miközben a rezsicsökkentés alig pár száz forint könnyebbséget jelenthet például egy 70 ezer forintból élő idősnek, az élelmiszerek és a gyógyszerek ára, vagyis azok a termékek, amelyekre az idősek a legtöbbet költenek, infláció fölötti mértékben emelkedtek.

Kormányzati állítás: A Gyurcsány-Bajnai-kormányok idején az időskorúak a töredékét kapták annak a megbecsülésnek, ami járt nekik. A nyugdíjasok létbiztonságát "sajátos beállítódásuk révén" kockáztatták.
Valóság: 2002 óta több, mint 25 százalékkal nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke 2010-ig, igaz, voltak olyan évek - például a válság idején -, amikor néhány százalékos csökkenés volt. Emellett ebben az időszakban több módon segítették az időseket. 2006-tól nyolc lépéses nyugdíjkorrekciós programot vezetett be a szocialista kormány. A változtatás a többi között az özvegyi nyugdíjakat érintette, és igazságosabbá tette a különböző években megállapított ellátásokat. A szocialista kabinet állította vissza a méltányossági nyugdíj rendszerét is, melyet az előző Fidesz-kormány szüntetett meg.

Kormányzati állítás: Egy hónapja alakult meg a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatósága, és a jövőben is szeretnének konzultációkat tartani.
Valóság: Korábban, a szocialista kormányok idején az Idősügyi Tanácsnak volt fontos szerepe. A miniszterelnökök minden, időseket érintő kérdést megvitattak velük, ám ez a partneri munka a kormányváltáskor megszűnt. A tanács ma is létezik, de fiktív szervként működik, és sokat elmond róla, hogy csak egyetlen idősszövetség, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület delegálhatta képviselőjét. Rajta kívül az egyházak, a tudomány és pártok képviselői a tanács tagjai.

Kormányzati állítás: Jövőre is az ígéretnek megfelelően lesz nyugdíjemelés.
Valóság: A nyugdíjemelés nem a kormány által gyakorolt kegy vagy ajándék, hanem a törvény által megszabott kötelesség.