per;Washington;Sukoró-ügy;Habony Árpád;Győri Tibor;Fidesz-közeli védők;

2013-11-13 06:02:00

Fidesz-közeli védők a Sukoró-ügyben

Habony Árpád a Demokratikus Koalíció értesülésével szemben - hivatalosan legalábbis - nem tagja a Sukoró-ügyben Washintonban zajló perben a magyar államot képviselő delegációnak, viszont a csapatot erősíti Simicska Lajos bizalmasa, a Fidesz egykori jogtanácsosa, Győri Tibor államtitkár. A Sukoró-ügy kriminalizálása és a beruházás Orbán-kormány általi "bedöntése" miatt hoppon maradt befektetők 100 milliárd forintnyi kártérítést követelnek a választottbírósági eljárásban.

Nemcsak az Orbán-kormány, hanem a Közgép-tulajdonos Simicska Lajos bizalmasa is Győri Tibor, a Miniszterelnökség jogi ügyekért felelős államtitkára, akiről tegnap kiderült, hogy tagja annak a delegációnak, amelyik a meghiúsult sukorói kaszinóváros ügyében folyó választottbírósági eljárásban Washingtonban a magyar államot képviseli a külföldi befektetőkkel szemben. Ez véletlenül derült ki, amikor Giró-Szász András kormányszóvivő cáfolta a Demokratikus Koalíció (DK) értesülését arról, hogy a magyar állami csapat tagja lenne Habony Árpád, az Orbán Viktor, a kormány és a Fidesz közelében szinte állandóan jelen lévő, ám - mivel hivatalosan poszttal, megbízással nem bír - közszereplőségét tagadó "tanácsadó".
A Fidesz 2006-os és 2010-es kampányában is részt vállalt titokzatos Habony szerepét a Sukoró-ügyben a DK szóvivője vetette fel tegnap. Gréczy Zsolt arról beszélt: egyes információk szerint a magyar államot képviselő delegáció egyik tagja Habony Árpád, "a miniszterelnök személyes tanácsadója". Arra kérte ezért Orbán Viktort, tisztázza, csakugyan elkísérte-e a kormánydelegációt, és ha igen, milyen minőségben, mi célból, kinek a megbízására és ki fizeti a kiutazás költségeit. Gréczy arra is kíváncsi volt, pontosan kik a delegáció tagjai, kiket, illetve mely cégeket bízott meg és mennyiért a kormány a jogi képviselettel.

Válaszában Giró-Szász tudatta: Habony "nem tagja a delegációnak, abban nem vesz részt, az eljárással semmilyen kapcsolata nincs és nem is volt". Erre Gréczy lapunk kérdésére sejtelmesen csak annyit közölt: "nem véletlenül mondtuk, amit mondtunk". A kormányszóvivő egyébként elárulta, hogy a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) tegnap kezdődött és két hétig tartó eljárására Washingtonba utazott delegációban részt vesz Győri Tibor mellett a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről Jármai Péter helyettes államtitkár.

Győri személye egyébként csaknem olyan érdekes, mint Habonyé lett volna. A Miniszterelnökség tavaly júniusban kinevezett államtitkára ugyanis 2010 szeptemberétől 2012 május végéig a Miniszterelnökség tanácsadójaként dolgozott. Erre készülve 2010 májusában vezetői tisztségét fel-, tulajdonrészét pedig eladva távozott a 2005-ben általa - még Europtimus néven alapított - marketingcégből, amely Nézőpont Intézet néven vált híressé, miután a 2010-es kormányváltást követően sorra kapta a jelentős állami megbízásokat. A társaságban vezető tisztségviselő volt 2008-ig Habony Árpád is. Győri a Nézőpontot megelőzően a Fidesz jogtanácsosa, majd csaknem tíz évig - 1995 és 2003 között - a Mahir Rt. vezérigazgatója is volt, vagyis Simicska Lajos jobbkeze és bizalmasa.

A DK szóvivőjének kérdésére válaszolva Giró-Szász András a magyar államot segítő jogászcsapat tagjaként a Réczicza White & Case LLP Ügyvédi Irodát és a Sárhegyi és Társai Ügyvédi Irodát nevezte meg, ám költségeikről konkrét adatokat nem közölt. Állítása szerint azért, mert "a szerződés óradíj elszámolású, így csak a ténylegesen teljesített és a megbízó által elfogadott megbízási díjat fogják kifizetni, vagyis csak az eljárás vége után lehet a pontos összeget mondani". Annyi azért tudható, hogy az ügyvédekkel milliárdos nagyságrendű keretszerződést kötöttek. A Réczicza White & Case irodával például nettó 5,5 millió euró értékben 2012-ben a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ez a társaság jó referenciákkal rendelkezik az első Orbán-kormány idejéből: a 112 éve alapított New York-i White & Case LLP magyarországi irodáját 1997 óta Réczicza István vezeti, aki saját bevallása szerint "soha nem akart ügyvéd lenni, ám egy reggel úgy ébredt fel: jogász lesz a hivatása". Nem sokkal azután, hogy átvette az Andrássy úton található iroda vezetését, a "polgári kormány" idején több megbízást nyertek el. Olyannyira, hogy az akkori Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. házi ügyvédi irodájaként emlegették őket.

A kormányszóvivő által említett másik ügyvédi irodáról pedig azt érdemes tudni, hogy névadója, Sárhegyi Zoltán a nemrég megszüntetett Országos Választási Bizottság (OVB) Fidesz által delegált tagja volt. Sárhegyi Zoltán és társai jegyzik a Z. I. B. Consulting Zrt.-t, amely az első Orbán-kormány egyik "udvari szállítójaként" híresült el - még kft.-ként. A céggel 2011. áprilisban 1,63 milliárd forintos szerződést kötött a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. közutakkal és vasútvonalakkal kapcsolatos előkészítő munkák irányítására. Az irodának abban az évben a fejlesztési tárca is adott PPP-projektek átvilágításával kapcsolatos jogi megbízást 86 millió forintért. További érdekesség, hogy a Sárhegyi és Társai Ügyvédi Irodában kezdte ügyvédi pályáját Papcsák Ferenc fideszes politikus, Zugló jelenlegi polgármestere is.