Fülöp-szigetek;tájfun;

2013-11-16 06:43:00

Romhalmaz a tájfun nyomában

Apokaliptikus viszonyokat tapasztaltak a tájfun sújtotta Fülöp-szigeteken a helyszínre érkezett magyar segélyszervezetek. A katasztrófa után egy héttel még rengeteg holttest van az utcákon, a túlélők éheznek és a fosztogatóktól rettegnek. Három, helyszínen tartózkodó magyar állampolgárból eddig csak egy került meg.

Még két, a tájfun sújtotta Fülöp-szigeteken tartózkodó magyart keresnek, egy magyar-svájci és egy magyar-kanadai kettős állampolgárt - jelentette be tegnap Wintermantel Péter külügyi helyettes államtitkár, aki szerint a vihar a délkelet-ázsiai ország történelmének eddigi legnagyobb természeti katasztrófája. Wintermantel szerint a kormány felajánlotta a Hunor mentőszervezet segítségét, de ezt a Fülöp-szigeteki kormány nem fogadta el, ugyanis a körülmények miatt nem tudja fogadni a csapatot. A Fővárosi Vízművek felajánlott egy mobil víztisztító berendezést, jelenleg ennek szállítását szervezik - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Mint beszámoltunk róla, a katasztrófa sújtotta térségben ideiglenesen eltűnt harmadik, 28 éves magyar állampolgárt már megtalálták és a Magyarországra utazását szervezik Fülöp-szigeteki feleségével együtt, de az Origo úgy értesült: a kimenekített férfi sokkos állapotban van, és nem szólalt meg az újságíróknak. Ez nem csoda, hiszen a hírportálnak horrorisztikus állapotokról számolt be Lukács Csaba újságíró, aki a Baptista Szeretetszolgálattal együtt érkezett az országba a Haiyan tájfun elvonulása után, amely óránkénti 378 kilométeres sebességet is elérő széllökésekkel, helyenként 6-8 méter magas vihardagállyal teljes településeket tett a földdel egyenlővé. A beszámolók szerint egy héttel a katasztrófa után is káosz és fejetlenség uralkodik, a segélyszállítmányok akadoznak, és egyre több az erőszakos cselekmény.

Lukács szerint például az egyik, tájfunban megrongálódott 700 fős börtönből kiszökő rabok tartják rettegésben a lakosságot, és ölnek meg akár rizsért is embereket. Az elpusztított településeken a holttestek napokig hevertek a monszunszerű esőzés utáni 38 fokban, csak utána kezdték el zsákokba csomagolni őket, amiből azonban nincs elegendő mennyiség. "Három hulla egy zsákban, ponyvába csavart öt test, mindenfélét láttam" - mondta Lukács, aki szerint a hőségben nem lehet sokáig tárolni a halottakat, a szigeten áram, így hűtési lehetőség egyáltalán nincs, azonban a hozzátartozók nem akarják engedni, hogy személyazonosítás nélkül tömegsírba temessék az áldozatokat. Ennek ellenére sok helyen már buldózerekkel tisztítják az utcákat, a romokat a hullákkal együtt söprik félre.

A Református Szeretetszolgálat vészhelyzet-kezelési igazgatója, Osgyán Dániel pedig arról számolt be: a környék egyetlen működő kórházában főleg elfertőződött sebeket, lázas fertőzéseket kezelnek, valamint kiszáradt embereknek kötnek be infúziókat. Sok cukorbeteg vagy más betegséggel küzdő pedig nem jut a szükséges gyógyszerhez, ellátáshoz. A fedél nélkül maradt helyiek befóliázott tetejű romok alatt, kifosztott boltokban, templomokban, sportcsarnokokban laknak.