Publicisztika;hajléktalan;Angyalföld;

2013-11-21 06:11:00

Nem kriminalizál Angyalföld

A hajléktalanok mellett áll a fővárosi önkormányzat kriminalizálása ellenére is a XIII. kerület - ezt a kerületet ért támadások kapcsán szögezte le Tóth József polgármester. A főváros egy hete Budapest legtöbb közterületéről kitiltotta a fedél nélkülieket, és az "életvitelszerű tartózkodást" jogellenesnek minősítette a világörökségi területeken, a megállókban, a hidakon és lépcsőkön, a játszótereken, a köztemetőkben és 100 méteres körzetükön, de a tiltás 29 kiemelt aluljáróra és 50 méteres körzetükre is érvényes.

Ezután felháborodást váltott ki, hogy a szocialista vezetésű XIII. kerület olyannyira komolyan vette a rendeletet, hogy a fővárosnál is szigorúbb módon "az összes kerületi kezelésben lévő út 50 méteres körzetéből" kitiltotta a hajléktalanokat - amellett, hogy a tiltás a kerületi közintézmények 200 méteres körzetére is vonatkozott.

A kerületek azonban csapdahelyzetbe kerültek - érvelt tegnap Tóth -, hiszen egyrészt nincs mérlegelési lehetőségük, másrészt a főváros két változatot küldött Angyalföldnek a tervezetből: az elsőt október 16-án, amiben még "csak" a sportpályákról és vásárcsarnokokról volt szó, majd 22-én a másodikat, amelybe valahogy bekerült "az összes burkolt járda" is. Így a főváros komolytalan és kapkodó előkészítő munkája festett kedvezőtlen képet Tóthékról.

A polgármester ezután több intézkedésükön keresztül bemutatta, hogy a kerület hagyományosan komoly segítséget nyújt a hontalanoknak. A fővárosi hajléktalan-ellátórendszernek jelenleg ötöde működik a kerületben, ami 1334 férőhelyet jelent. A civilek, így a Város Mindenkié csoport által is szorgalmazott megoldást támogatja Angyalföld, azaz a bérlakás-rendszert: 2007 és 2010 között összesen 500 ilyen lakás épült a kerületben, tavaszra újabb száz lehet kész. A bérlakások 60 százalékát ráadásul szociális alapon adják bérbe, és a lakásokra tízszeres a túljelentkezés. Azt, hogy a kerület eddig sem volt közömbös a hontalanok iránt, a polgármester azzal szemléltette, hogy az elmúlt 10 évben kerületi lakos nem vált hajléktalanná.

Az angyalföldi önkormányzat tegnap délelőtt végül azt szavazta meg, hogy a kerületi sportpályák, közparkok, közkertek, szociális és kulturális intézmények 100 méteres körzetében lesz tilos életvitelszerűen tartózkodni, és közlik a fővárossal azt is, hogy az angyalföldi utak környezetéből való kitiltást már nem szeretnék. A Der Standard című osztrák lap online kiadása közben arról írt, hogy Magyarországról egyre több segítségre szoruló érkezik Ausztriába, a segélykérők száma 9-ről 16 százalékra emelkedett idén.