Lengyelország;Ukrajna;bizalmatlansági indítvány;ukrán parlament;Azarov;

Az uniós zászlók a legtöbb ukrán város utcáin megjelentek FOTÓ: MTI/NEMES JÁNOS

- Maradt a bizalmatlanság

Amint az előre látható volt, tegnap elbukott az ukrán parlamentben az Azarov-kabinet ellen benyújtott ellenzéki bizalmatlansági indítvány. Marad a kormány és maradnak a tüntetők is, akik napközben a parlamentet, estére az elnöki hivatalt vették blokád alá. Viktor Janukovics elnök nem halasztotta el hivatalos kínai látogatását. 

Nem kapta meg a szükséges többséget az ukrán parlamentben a Vitalij Klicsko vezette Udar párt által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány. A 450-ből 186 képviselő támogatta az előterjesztést, a kormányzó Régiók Pártja egyelőre összezárt Mikola Azarov kormánya mögött, csupán egyetlen régiós képviselő szavazott ellene, a kommunisták pedig nem vettek részt a voksoláson. Az ellenzék ragaszkodott ahhoz, hogy a miniszterelnök és a kabinet tagjai személyesen jelenjenek meg a plenáris ülésen. Azarov a kormány nevében bocsánatot kért amiatt, hogy a rohamrendőrség hét végén erőszakkal verte szét az akkor még békés tüntetőket. A miniszterelnök, akinek beszédét mindvégig "Szégyen!" bekiabálásokkal zavarta az ellenzék, arra intette a képviselőket, ne ismétlődjön meg a 2004-es narancsos forradalom, amikor a tüntetések nyomására leváltották a regnáló kormányt.

Julija Timosenko pártjának jelenlegi vezetője, Arszenyij Jacenyuk szavazás előtti felszólalásában bejelentette, hogy ha elbukik a bizalmatlansági indítvány, az ellenzék Viktor Janukovics elnöktől fogja követelni a kabinet menesztését.Vitalij Klicsko azt ajánlotta Janukovicsnak, önként mondjon le. „Egyedül ez az értelmes megoldás a politikai válság közepette. Ne kövessen el ostobaságot, ne szorítsa saját magát sarokba. Ne osztozzon azoknak a diktátoroknak a sorsában, akik elmenekültek hazájukból” - figyelmeztett a nehézsúlyú ökölvívás koronázatlan királya, aki az utóbbi napokban kétségbevonhatatlanul az ellenzék első számú vezetőjévé nőtte ki magát, olyannyira, hogy a követelések között nem is jelenik meg a börtönben lévő volt kormányfő, Timosenko szabadon bocsátásának kérdése.

Napközben feszült helyzet alakult ki a parlament körül, amelyet körbezártak a tüntetők. Belügyi alakulatok állták el útjukat, de összetűzés ezúttal nem történt. Estére újra az elnöki adminisztráció épülete elé vonult a tömeg, ahol lapzártánkkor még viszonylagos béke volt. A tiltakozók jelezték, kéréseiket ezután közvetlenül Janukovicshoz intézik. Az ellenzék azt akarja, hogy az elnök rendeletben oszlassa fel a kormányt és írjon ki előrehozott parlamenti, illetve elnökválasztást. Viktor Janukovics azonban tegnap négynapos látogatásra Kínába utazott.

Lengyel szolidaritás

Lengyelországban kiemelt figyelemmel követik az ukrajnai eseményeket, vasárnap magas rangú lengyel politikusok is részt vettek és felszólaltak az ellenzéki tüntetésen. A fokozott érdeklődés annak is köszönhető, hogy a társulási megállapodás szövegét, amelyet Vilniusban kellett volna aláírni, teljes egészében a lengyel EU elnökség idején készítették el. Tegnap a lengyel törvényhozás, a szejm határozatban ítélte el a tüntetések résztvevői elleni "indokolatlan erőszakot" és aggodalmának adott hangot az ukrajnai politikai és társadalmi helyzet kiéleződése miatt. A képviselők felhívták az ukrán ellenzéket és kormányt, hogy sürgősen kezdjenek párbeszédet az európai integrációt célzó nemzeti konszenzus érdekében, szolidaritásukat fejezték ki az Európa-barát erőkkel, és biztosították őket, mindent megtesznek azért, hogy "az ajtó Európa felé továbbra is nyitva maradjon". A szejm az EU-tagországok parlamentjeitől olyan kezdeményezéseket vár, amelyek hozzájárulnak a civil társadalom erősítéséhez Ukrajnában.

A mandátuma végéhez közeledő Traian Basescu román államfő önmaga újrapozicionálásába kezdett, újabb belpolitikai feszültséget gerjesztve. A pártját vesztett elnök júliusban vetette fel először, majd múlt héten megismételte Románia és Moldova egyesülését, mint román nemzeti célt, hét elején pedig megtagadta a Ponta-kabinet IMF-nek szóló szándéklevelének aláírását. Basescu két népszerű dolgot lovagolt meg, s populizmusával minden bizonnyal  szép számú támogatót állít maga mögé. Brüsszel, Moszkva és Kisinyov rosszallása is az ő malmára hajthatja a vizet.