Beírók;évforduló;USA;Magyarország;Antall József;Maximilian Teleki;

2013-12-12 22:46:00

Antall-évforduló - Magyarország és Amerika örökre összekapcsolódott

Antall József miniszterelnöksége alatt az Egyesült Államok és Magyarország örökre összekapcsolódott, amire a két ország vezetőinek ma is emlékezniük kell - jelentette ki csütörtökön Washingtonban az MTI-nek Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció elnöke abból az alkalomból, hogy a legnagyobb egyesült államokbeli magyar ernyőszervezet közleményben emlékezett meg Antall József miniszterelnökről, halálának huszadik évfordulóján.

"Magyarország első megválasztott vezetőjeként Antall József az új kezdetet képviselte az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolataiban. Tisztelettel adózunk a szolgálata és életútja előtt, de arra is emlékezünk, hogy azokban az időben Magyarország vezető szerepet játszott a régióban, és jobbközép kormánya nagyrabecsülésnek örvendett" - mondta Teleki.
Az AMK elnöke idézte idősebb George Bush amerikai elnök szavait, miszerint "Magyarország új hazafiai hiszik, hogy minden lehetséges egy ország és egy nép számára, és kinyilatkoztatták, hogy az egyén, nem pedig az állam jelenti a jövő hangját".
Maximilian Teleki emlékeztetett arra, hogy az amerikai elnök, amikor 1990 októberében a Fehér Házban fogadta Antall Józsefet, kijelentette: "Magyarország nem feltörekvő demokrácia; Magyarország demokrácia".

"Elismerte Magyarország szuverén, pluralista, demokratikus európai állam mivoltát, és azt ma is elismerik. Úgy gondolom, hogy a mostani, huszadik évforduló arra emlékeztet bennünket, hogy Magyarország és az Egyesült Államok (sorsa) örökre összekapcsolódott az 1990-es új kezdet és az Antall József vezetése alatt megtett első lépések által. Bízunk benne, hogy az évforduló emlékeztetni fogja mind az Egyesült Államok, mind Magyarország vezetőit ennek a kulcsfontosságú és stratégiai kapcsolatnak a fontosságára" - fogalmazott a koalíció vezetője.

Az AMK csütörtöki közleményében kiemelte, hogy Antall Józsefet kollégái igazi közép-európai államférfinak tartották, aki stabil, centrista irányvonalon tartotta Magyarországot.
A dokumentum szerint a magyar diaszpóra - különösen az amerikai magyar közösség - csodálója volt Antall Józsefnek, aki már jóval azelőtt tartós barátságokat kötött annak vezetőivel, hogy miniszterelnökké választották. A néhai kormányfőt az 1990-es látogatása alkalmából lelkesen üdvözölték a washingtoni Kossuth Házban. Ekkor jelentették be az Amerikai Magyar Koalíció megalakulását.
Az angol nyelvű közleményben idézték Sütő Andrásnak a néhai miniszterelnök temetésén elmondott szavait, miszerint "senki, aki utána jön, senki, aki nyomába lép, ezután meg nem kerülheti őt abban, amit a határon kívül élő magyarságért cselekedett."