kormány;USA;Obama;képviselőház;költségvetési alku;

2013-12-14 06:40:00

Kétpárti igen a büdzsére

Nagy többséggel megszavazta a washingtoni képviselőház a költségvetési alkut. Jövő héten várhatóan a szenátus is rábólint a kétpárti egyezségre, Barack Obama elnök pedig már jelezte, ha átmegy, aláírja a megállapodást, amely remények szerint a következő két évre elhárítja a kormányzati leállás veszélyét.

A képviselőházban 332 igen, 94 nem szavazattal, azaz jelentős kétpárti támogatással szavazták meg az egyezséget. A költségvetési törvény a 2014-es pénzügyi évre 1,012 ezer milliárd dollárban szabja meg a kiadások felső határát, ez jelentős növekedés az idei, 967 milliárdos plafonhoz képest. Az egyezség 85 milliárd dollár megtakarítást, s 63 milliárd dollár új kiadást hagy jóvá, s 23 milliárd dollárral csökkenti a deficitet. A 2015-ös pénzügyi évre 1,014 ezer milliárd dollár lesz a felső határ. A megállapodás nem tartalmaz adóemeléseket, ezt üdvözölhetik a republikánusok, akik az új kiadások miatt berzenkednek. Hat milliárd dollárt faragnak le a szövetségi nyugdíjprogramból, ez csak az új nyugdíjasokat érinti, köztük azonban a 62 éves kor alatt leszerelő katonákat is.

Az alku összehozása nagy fegyvertény a republikánusok költségvetési guruja, Paul Ryan wisconsini képviselő - korábbi alelnökjelölt, s alighanem jövőbeli elnökaspiráns, illetve Patty Murray, a veterán washingtoni demokrata szenátor számára. Az egykori "teniszcipős anyuka" (politikai pályafutása kezdetén így emlegették), aki 1993 óta tagja a szenátusnak, két hónapig tárgyalt Mitt Romney alelnökjelöltjével, jó személyes kapcsolatot alakítottak ki. A végén már nehezebb dolga volt azzal, hogy a tamáskodó demokratákat maga mellé állítsa. Gyakran hívta őt telefonon Obama elnök, hogy felajánlja a segítségét, de Murray mindig megnyugtatta: kézben tartja a dolgokat - számolt be a megegyezés hátteréről a Politico. A költségvetési tervezet demokrata bírálói kifogásolják a nyugdíjlefaragást, pedig Murray 20 milliárdról alkudta le 6-ra, s még inkább, hogy a hosszabb ideje állástalanok munkanélküli juttatásainak meghosszabbítása kimaradt a büdzséből. Ez további 25 milliárd dollár kiadást jelentene, s a program december 28-án lejár.

John Boehner republikánus házelnöknek ezúttal sikerült, ami legutóbb nem, a kétpárti alku többséget kapott a megosztott republikánus táborban (169 igen, 62 nem), győzött a középutas álláspont, noha a konzervatív teadélután mozgalomhoz tartozó honatyák ezúttal is megpróbálták megtorpedózni az egyezséget. Boehner nyilvánosan is bírálta a teapártiakat amiatt, hogy az Obamacare elleni értelmetlen harcba és a kormányzati leállásba belevitték a Republikánus Pártot. "Elveszítették minden hitelességüket" - mondta a teapárti frakcióról a házelnök. A szenátusban néhány hangadó teapárti szenátor, köztük Ted Cruz, Rand Paul és Marco Rubio nyilván bírálni fogja a megállapodást, a 100 tagú testületben a demokratáké a többség.

Optimistábbak a republikánusok

Már a 2014-es félidős választásokra tekintve folyik az alkudozás a kongresszusban. Az októberi kormányzati leállás mindkét párt népszerűségét megtépázta, de a jövő novemberi esélyeket azért még nehéz megjósolni. A republikánusoknak 6 plusz szenátusi helyet kéne elnyerni ahhoz, hogy a kongresszus mindkét házában többséget szerezzenek, de népszerűségük mélypontra zuhant. Friss USA Today/Pew-felmérés szerint a megkérdezettek 59 százaléka negatívan nyilatkozott a Republikánus Pártról, 72 százalék ítélte meg negatívan a republikánus kongresszusi vezetők teljesítményét, 28 százaléknak "nagyon rossz" a véleménye. A demokraták is csak valamivel jobban állnak, 58 százalék véleménye negatív a demokrata kongresszusi vezetőkről, 24 százalék "nagyon rossznak" tartja működésüket. Összességében a republikánus szavazók optimistábbak, 55 százalékuk reméli, hogy jövőre jól szerepel a pártjuk, a demokratáknak csak 43 százaléka bízik ebben.