oktatás;Balog Zoltán;miniszter;iskolák elnevezése;átnevezési hullám;

2013-12-14 06:11:00

Lesz Horthy Gimnázium?

Helyi szülői, iskolai vagy önkormányzati kezdeményezésére nevezhetnék át a közoktatási intézményeket, hiába kerülhet egy KDNP-s törvényjavaslat parlamenti elfogadása esetén Balog Zoltán emberi erőforrás miniszterhez az iskolák nevéről való döntés joga - legalább is ez derült ki a köznevelési államtitkárság lapunknak küldött válaszából. Eddig az állami iskolafenntartó hozhatott döntést, a tárcavezető csak törvényességi felügyeletet gyakorolt.

A "legtöbb köznevelési intézmény" neve megfelel a jogszabályi előírásoknak - válaszolta lapunknak az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) köznevelési államtitkársága arra a kérdésre, hogy készül-e a kormány olyan, jelentős számú köznevelési intézményt érintő iskolaátnevezési hullámra, mint a közterületek esetében történt. Mint beszámoltunk róla, ha az Országgyűlés elfogadja a KDNP-s Michl József köznevelési törvényhez beadott módosító indítványát, akkor - a tervezet indoklása szerint - az emberi erőforrások minisztere dönthet a jövőben az állami fenntartásban lévő iskolák nevéről.

A köznevelési államtitkárság szerint azonban most sem, és ezután sem az emberi erőforrás miniszter kezdeményezi majd a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) alapító okiratának megváltoztatását, amelynek mellékletében szerepel az összes, szervezetileg a Klik-hez tartozó, állami fenntartású köznevelési intézmény neve. Az Emmi válasza szerint a névváltoztatást a Klik alá tartozó tankerület kezdeményezheti az intézményfenntartó központján keresztül. A tankerület által indított változásokat pedig "elsősorban szülők, települési önkormányzatok kezdeményezik", az igény a helyi és intézményi közösségektől - diákönkormányzat, nevelőtestület, szülői munkaközösség - érkezik a fenntartóhoz. Sőt, a név megváltoztatására irányuló eljárásban kötelező a Klik-nek kikérni az előbb említett csoportok mellett az iskolát működtető - azaz például az intézmény közműszámláit fizető - önkormányzatok véleményét.

Az államtitkárság szerint Michl törvényjavaslata csak annyiban változtat a jelenlegi eljáráson, hogy korábban a Klik döntött a névváltoztatási kérelemről, amelynek törvényességét ezután a miniszter vizsgálta, de csak akkor tagadhatta meg a névadást, ha a javaslat jogszabályt sértett. Ezután viszont közvetlenül a tárcavezető hozza meg a döntést a Klik által felterjesztett dokumentumokra és szakmai véleményre alapozva. Az iskolák névadására vonatkozó 2012-es Emmi-rendelet egyébként ebből a szempontból nem túl szigorú, nem zár ki kategorikusan "vitatott" történelmi személyiségeket, művészeket. Azaz, ha helyi önkormányzati vagy szülői igény lesz rá, jöhetnek a "Wass Albert Gimnáziumok" vagy a "Horthy Miklós Általános Iskolák".
Megérkezett a magán- és alapítványi iskoláknak járó állami bértámogatás, amelyekből kifizették a pedagógusok bérét, bár a jogszabály szerint már december 7.-én meg kellett volna érkeznie a pénznek - mondta lapunknak Csetneki József. Az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnökségi tagja szerint álságos, hogy az Emmi sajtóközleménye szerint a késlekedés semmilyen problémát nem okozott az intézményeknek. Hiszen míg az állami szervek késve fizetése esetén nincs semmiféle szankció, addig az iskolákat súlyos milliókra büntetik, ha elmulasztanak például egy adminisztrációs feladatot - tette hozzá Csetneki. Az Emmi közleménye szerint a késés oka az volt, hogy "a megnövekedett többletigény túllépte a rendelkezésre álló forrásokat".

Ma egyedül a magán- és alapítványi iskolák fenntartói nem kapnak működési támogatást (az egyházi fenntartású iskolák a bértámogatás mellett kapnak működésit is - a szerk.), ezért ők vannak a leginkább kiszolgáltatva akkor, ha nem érkezik meg időben a bér - közölte Kunhalmi Ágnes. Az MSZP országos elnökségi tagja szerint az elmaradó fizetések egyértelműen mutatják, hogy milyen kiszolgáltatott helyzetbe kerültek a pedagógusok. Alapvető változásra van szükség az oktatásban ahhoz, hogy mai fejetlenséget felszámolva olyan rendszert teremtsünk, amely minőségi, korszerű tudást biztosít és legalább az alapvető kiszámíthatóságot biztosítja az oktatási rendszer szereplőinek - tette hozzá Kunhalmi.

Politikai agymosás középiskolásoknak

Harangozó Bertalan kormánymegbízott kérésére középiskolásokat kellett "kivezényelnie" az iskolaigazgatóknak az alaptörvény illusztrációiból álló - Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott által szervezett - vándorkiállítás csütörtöki nyitóünnepségére Szombathelyen - derült ki a nyugat.hu cikkéből. A hírportál szerint a Vas megyei kormánymegbízott levélben kért iskolánként 20-25 fős, végzős osztályokból kiválasztott diákot, hogy képviselje saját intézményét. Az eseményen sok diák jelent meg, akik elmondásuk szerint kötelező jelleggel, illetve tanóra keretében jöttek. Beszédében Harangozó Bertalan az alaptörvény méltatása mellett úgy fogalmazott, a 2010-es parlamenti választások előtt regnáló kormány "tömegeket taszított reménytelenségbe, virágzott a korrupció, az emberek boldogtalanságban éltek".