TV2;Rogán Antal;Habony Árpád;

2014-01-04 06:11:00

Habony és Rogán szerepét firtatják a TV2 eladásában

Elismerte a TV2-től megváló ProSiebenSat1, hogy nem a csatornát felvásárló Simon Zsolt és Yvonne Dederick a valódi tulajdonosok - legalábbis az MSZP és az Együtt PM tegnapi tájékoztatása szerint a német cég igazgatósága egy tagjának levele erről árulkodik. 

A szocialista Braun Róbert kérdésére ugyanis Conrad Albert azt közölte, hogy a ProSiebenSat1 "megfelelő biztosítékot" kapott a vételár megfizetésére - holott vélhetően sem a csatorna vezérigazgatója, sem gazdasági igazgatója nem fizethetett ki 20-30 milliárd forintot a TV2-ért, az általuk csak a vásárlás előtt néhány nappal alapított cégek üzleti teljesítmény nélkül ilyen garanciákat nem adhattak. Vagyis, Braun szerint a ProSiebenSat1 elismerte, hogy a tranzakció mögött állnak egyéb, tőkeerős vállalkozások is.

Ismeretes, december 21-én az Index számolt be arról, hogy a TV2-t is üzemeltető MTM-SBS Zrt.-t Simon Zsolt vezérigazgató "maga vette meg", miközben állítólag elismerte, hogy nincs rá pénze, és magyar befektetők állnak mögötte. Két nappal később a ProSiebenSat1 két olyan magyar céget nevezett meg vásárlóként - a TV-HU1 Kft.-t és a TV-CEE1 Kft.-t, amelyeket december 17-én jegyeztek be, mindkettőt Simon és Dederick vezeti.

A szocialista Braun, valamint az Együtt-PM társelnöke, Szigetvári Viktor úgy tudják, politikai szereplők is részt vettek az eladásban. Nemrég Edmund Stoiberhez, a ProSiebenSat1 tanácsadó testületének elnökéhez fordultak - a volt bajor miniszterelnök Orbán Viktor közeli barátja - , de Stoiber eddig válasz nélkül hagyta őket. Most újabb megkereséssel arra várnak választ: lehetséges-e, hogy a miniszterelnöki tanácsadó Habony Árpád, vagy Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető bármilyen formában részt vett a tárgyalásokon? Braun ugyanis - az Index és a Független Hírügynökség egykori tulajdonosaként - elképzelhetetlennek tartja, hogy saját pénzből vették volna meg Simonék a tévécsatornát. Azt ugyanis úgynevezett "management buyout"-tal tették - a vállalatot saját menedzserei vásárolják meg -, és ilyen esetekben, mivel a vezetőknek kellő tőkéjük nem szokott lenni, bevett gyakorlat, hogy a vételár kifizetését a jövőbeni profitból vállalják. Ez a "jövőbeni profit" az ellenzékiek szerint pedig nem lehet más, mint közpénz, mégpedig állami hirdetésekből. Ha ez így történne, az megszegné a tiltott támogatás európai uniós szabályát - tették hozzá. Ráadásul a TV2 híradójában ma is 85 százalékban a kormányoldal szerepel, és csak 15 százalékban az ellenzék. Felidézték Orbán egy korábbi nyilatkozatát, ami szerint "nem helyes", hogy külföldi tulajdonban vannak a kereskedelmi csatornák, és "nem lesz ez mindig így".

Az ellenzéki politikusok azt tervezik, hogy a német tőzsde- és pénzügyi felügyelethez fordulnak a tranzakció nyilvánossága érdekében, de mivel a ProSiebenSat1 tulajdonosai között egy amerikai pénzügyi befektetési alap is megtalálható, vélhetően az amerikai igazságügyi minisztériumot is megkeresik.