Raiffeisen Bank;

2014-01-07 13:21:00

Az állami piranha tényleg megeheti az osztrák nagyhalat

Az osztrák tulajdonú Raiffeisen Bank International AG kapott ajánlatot a magyar érdekeltségére vonatkozóan, a beérkezett ajánlatot a pénzintézet tanulmányozza - erősítette meg a bank novemberi közlését Ingrid Krenn-Ditz, a bank szóvivője az MTI-nek kedden. Az ajánlatra vonatkozó értesülésekre azonban nem reagált.

 A szóvivő semmilyen az ajánlatra vonatkozó értesülést nem cáfolt és nem erősített meg. Nem kívánt információt adni arról sem, hogy valós-e a Napi Gazdaság értesülése, miszerint a Raiffeisen International AG igazgatósága kedden döntene az ajánlatról. Ugyancsak nem kívánta közölni, hogy kitől érkezett ajánlat a Raiffeisen magyarországi leányvállalatának megvásárlására. "A bank kapott ajánlatot az ukrán érdekeltségére, és a magyar érdekeltségére is, ezeket tanulmányozzuk, többet azonban nem mondhatok" - fogalmazott.

A Magyar Hírlap hétvégi számában azt írta: osztrák tulajdonú bankok kerülhetnek hamarosan hazai tulajdonba, az osztrák Raiffeisen magyar leánypénzintézetére már ajánlatot tett a magyar tulajdonban lévő Széchenyi Kereskedelmi Bank, és az osztrák Raiffeisen Bank International AG már vizsgálja az értékesítés lehetőségét.

A Széchenyi Kereskedelmi Bankban a magyar állam 49 százalékkal, a Töröcskei Istvánhoz köthető T&T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt. 51 százalékkal rendelkezik.  Töröcskei István - aki az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója is - a Magyar Nemzet hétfői számában úgy nyilatkozott: miután folyamatban lévő ügyletekről a megállapodás aláírásáig nem szokás nyilatkozni, sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánja az ajánlattételről szóló értesülést.

 A magyar állam tavaly szerzett részesedést a Széchenyi Kereskedelmi Bankban. A T&T alaptőkéje 20 millió forint a cégjegyzék szerint, a tavalyi mérleg szerinti nyeresége 1,4 milliárd forint volt.  A Széchenyi Kereskedelmi Bank jegyzett tőkéje 6,122 milliárd forint, 2012 végén a bank mérleg szerinti vesztesége 1,211 milliárd forint volt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Raiffeisen eladásáról régóta terjednek hírek, annak ellenére, hogy ezt a bécsi székhelyű anyabank vezetője egy korábbi nyilatkozatában cáfolta. A hazai bank évek óta veszteséges, 2012-ben deficitje 179,2 milliárd forint volt adózás után. A nagyobb pénzintézetek közül ugyancsak veszteséges volt az MKB, CIB és az Erste, a Raiffeisennel együtt 810 milliárd forint volt a mínuszuk. A Raiffesen tavaly mintegy felére csökkentette a veszteségét.

A "kérő" Széchenyi Bankban a magyar állam 49 százalékos tulajdont szerzett, a többi részvény a T & T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában van, ez pedig Töröcskei Istvánhoz köthető. A Széchenyi Bankot 2010 óta Székács Tibor elnök-vezérigazgatója vezeti, akit az Orbán-kormány mozdított el a Magyar Export-hitelbiztosító vezérigazgatói posztjáról.

Az igazgatóság tagjai között találjuk Töröcskei Zsuzsannát, a T & T elnök-vezérigazgatóját. A felügyelőbizottság elnöke Réczicza István ügyvéd, aki több esetben képviselte mindkét Orbán-kormány idején a magyar államot, például a külföldön folyó Sukoró-perben.

Szakemberekben felvetődik a kérdés, hogy a kis Széchenyi Bank miképpen képes kifizetni egy Raiffeisen méretű leánybank vételárát. Feltehetően a kormány tőkét emelne a bankban, esetleg hitelt nyújtana számukra. Heinz Wieder, a Raiffeisen vezérigazgatója egy tavalyi tanácskozáson így fogalmazott: "Több bank van eladósorban, mint amennyi vásárló lenne. Ennek legfőbb oka, hogy nehéz a megtérülést kiszámolni. Magasak az adók."

Vértes András szerint a cáfolat hiánya arra utalhat, hogy valóban folynak tárgyalások, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy előfordult már, hogy egy pénzintézet az utolsó pillanatban táncolt vissza. Karl Sevelda, a Raiffeisen Bank International (RBI) vezérigazgatója korábban több ízben jelezte, meg kell fontolniuk magyarországi jelenlétüket.