MSZP;Demokratikus Koalíció;ellenzéki összefogás;Együtt-PM;

2014-01-14 06:02:00

Gyurcsányon áll az alku

Egyetlen vitás kérdést kivéve mindenben megállapodtak a kormányváltó szövetség reménybeli tagjai - értesült lapunk. Az MSZP, az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció (DK) legutóbbi tárgyalásán eldőlt, hogy Gyurcsány Ferenc pártja 15 egyéni helyet kap, illetve a közös választási listán kevesebb helyre számíthat, mint Bajnai Gordon pártszövetsége. A végleges megállapodás azért nem született meg, mert az Együtt-PM nem fogadta el, hogy a DK elnöke a harmadik legyen a listán. Úgy tudjuk, a szocialisták a gyors megállapodás érdekében ezt elfogadták és néhány nyerhető körzetben is hajlandók saját jelöltjeiket visszaléptetni.

Célegyenesben az összefogás, már csak egyetlen lezáratlan kérdés maradt: az, hogy Gyurcsány Ferenc helyet kap-e a közös listán. Forrásaink szerint az MSZP, az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció (DK) vezetői már elosztották az egyéni körzeteket és a listaállítás szempontjairól is megállapodtak.

Úgy tudjuk, hogy a szocialista párt és az Együtt-PM is ad át körzeteket a DK-nak, így Gyurcsány pártja várhatóan 15 egyéni jelöltet indíthat a tavaszi választáson, amiből 8 nyerhető. A DK elfogadta, hogy Bajnai Gordon pártszövetsége több egyéni, valamint listás helyet kapjon, mint ők, az Együtt-PM ennek ellenére nem akarja, hogy Gyurcsány szerepeljen a közös listán. Pedig a szocialisták a gyors megállapodás érdekében ezt elfogadták. Értesülésünk szerint Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője szeretné, ha tárgyalások helyett inkább már kampányolna a kormányváltó szövetség, hiszen közeledik április 6-a. A közös listákat és jelölteket ráadásul minden pártban jóvá kell hagyniuk a testületeknek, az MSZP-ben a kongresszust is össze kell hívni megegyezés esetén.

Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője a tárgyalásokon többször idézte a DK-elnök október 23-i kijelentését: ha ő az akadálya az ellenzéki összefogásnak, kész hátralépni - mondta lapunknak az ellenzéki egyeztetésre rálátó egyik forrásunk. Az atv.hu tegnap azt írta: ha Gyurcsány Ferenc úgy dönt, nem kér helyet a listán, az Együtt-PM azonnal elfogadja a megállapodást. Ha viszont ez nem történik meg, gyakorlatilag elölről kezdődhetnek a tárgyalások. Szigetvári Viktor, a szövetség társelnöke ezt követően pontatlannak minősítette a lap értesülését, azt viszont nem árulta el, hogy mi nem igaz a cikkben. A politikus elmondta: az ellenzéki egyeztetéseken mindhárom párt tett engedményeket, majd hozzátette, hogy ezen a héten megszülethet a megállapodás.

Szigetvári Viktor nem kommentálta azt a sajtóértesülést, hogy pártja ellenzi Gyurcsány Ferenc szerepeltetését a közös listán. A Demokratikus Koalíció elnökéről a tárgyalásokon mondják el véleményüket - közölte. Eredménynek nevezte, hogy alig egy heti tárgyalással a lista- és az egyéni jelölt-állítás, valamint a program ügyében is közel került a megállapodás, amely akár már ma megszülethet. Kérdésre válaszolva közölte, hogy a jogállam helyreállításában vagy az oktatási rendszer átalakításában nincs érdemi véleménykülönbség a három párt között, míg például a határon túli magyarok kettős állampolgárságával kapcsolatban a DK fenntartja az MSZP-étől és az Együtt-PM-étől eltérő álláspontját.

Azt korábban mindhárom pártvezető elfogadta, hogy a listát Mesterházy Attila vezeti, ő lesz a közös miniszterelnök-jelölt, őt Bajnai Gordon követi, a harmadik pedig a DK jelöltje lesz. A negyedik helyen a Párbeszéd Magyarországért jelöltje szerepelhet, minden bizonnyal Szabó Tímea társelnök, aki a PM korábban elfogadott listáját is vezeti. Tegnap elnökségi ülést tartott az Együtt-PM, hogy megvitassa a kialakult helyzetet, forrásaink szerint azonban lapzártánkig nem döntöttek a kérdésben.

Egyetlen vitás kérdést kivéve mindenben megállapodtak a demokratikus ellenzék vezető pártjai
Eldőlt, hogy a DK 15 egyéni helyet kap

Este ismét tárgyalóasztalhoz ültek a pártok politikusai, hogy Gyurcsány szerepéről egyeztessenek. Úgy tudjuk, hogy a szocialistákat Mesterházy Attila pártelnök mellett ezúttal is Molnár Zsolt kampányfőnök, illeteve Tóbiás József frakcióigazgató képviselte, az Együtt-PM delegáció tagja volt Bajnai Gordon, a szövetség vezetője, Szigetvári Viktor társelnök és Karácsony Gergely, a Párbeszéd Magyarországért politikusa. A DK nevében a pártelnök, Molnár Csaba kampányfőnök, valamint Niedermüller Péter alelnök tárgyalt.

Gyurcsány egyébként a várható megállapodásról vasárnap tájékoztatta pártja 106 egyéni képviselő-jelöltjét és választókerületi elnökét - tudta meg lapunk. A DK-s politikusoknak akkor már elmondta, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben vélhetően nem 20, hanem csak 15 egyéni körzetben indíthatnak jelöltet. Forrásaink szerint a párt tagjai, akitivistái ezen az összejövetelen is megerősítették: elfogadhatatlan számukra, hogy a DK "arca" ne a harmadik legyen a közös ellenzéki listán.

A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) szükségesnek tartja, hogy a demokratikus ellenzéki szervezetek a legszélesebb körű alkotmányos megállapodást kössék meg a kormányzás céljáról, feladatairól, valamint a választáson való részvétel formájáról és ezt egy hiteles és széles körben elfogadható személy vezetésével tegyék - közölte tegnap a Bokros Lajos által alapított párt.

A demokratikus ellenzékhez szóló kiáltványban reményüket fejezték ki, hogy az MSZP, az Együtt-PM és a DK "eddigi egyezkedése" csak a kezdet, mert a három baloldali szervezet együttes indulása "kevés a Fidesz leváltáshoz", a biztos győzelemhez, mert "nem ad hitet az embereknek". A MoMa szerint a "választási törvénnyel állított csapdából" csak két lépésben lehet kitörni. Az első lépésben a kormányzó hatalom leváltása, és a jogállam visszaállítása a feladat.

A második lépés - mintegy 500 nap kormányzás után - egy időközi választás, amelyen "valamennyi párt saját értékrendje alapján, szabad sajtónyilvánosság mellett, félelem nélkül indulhat". Szerinte közös felelősség, hogy a Fidesz ne folytathassa "félelemre alapozott rendszerének építését, az ország szellemi és anyagi kizsákmányolását és gyarmatosítását".

A Klubrádió a tárgyalások közben megkérdezte hallgatóit, hogy szerintük Mesterházy Attila esélyes kihívója-e Orbán Viktornak. A válaszadók 72 százaléka igennel, 28 százaléka nemmel válaszolt.

Alakul a lista az LMP-nél is

Az LMP jövő hétvégi kongresszusán véglegesíti a párt választási listáján szereplő első harminc jelölt sorrendjét. Az országos lista fennmaradó helyeit később, várhatóan februárban a párt választmánya és országos politikai tanácsa tölti majd fel - mondta tegnap Schiffer András, az LMP társelnöke. A kongresszuson együtt mutatják be 106 egyéni képviselő-jelöltjüket is, habár vidéken már többfelé zajlik az egyenkénti bemutatás. Holnap Somogy, pénteken Zala, jövő hétfőn pedig Vas és Veszprém megyében állnak a nyilvánosság elé az LMP indulói. Az ökopárt tegnap együttműködést kínált azoknak, akik a "szocialisták által vezetett összefogás helyett a hiteles, valódi változtatás lehetőségét keresik".