válság;Argentína;peso;

2014-01-28 06:40:00

Új válság felé rohan Argentína?

Argentínában teljes a bizonytalanság, senki nem tudja, mit hoz a holnap. A dél-amerikai ország a feltörekvő piacok közül a legsebezhetőbb, s úgy tűnik, leginkább Buenos Aires szenvedi meg, hogy az Egyesült Államokban fokozatosan elzárják a pénzcsapokat. Az argentin peso múlt héten két nap alatt 15, egy hónap alatt összesen már 20 százalékot veszített értékéből. Ez szakértők szerint a 2002-es államcsőd óta a legnagyobb zuhanás. A nyugtalanságot fokozza, hogy az államfő, Cristina Fernández de Kirchner nem áll a helyzet magaslatán, nem képes kézben tartani a válságot.

Ismét Argentínáért sírnak a befektetők, bár tavaly még sokan az egyik legjobban teljesítő feltörekvő piacnak tartották, most azon aggódnak, hogy az argentin gazdaság bajai a térség más országaira is átterjedhetnek. A szép napoknak a jelek szerint vége: míg 2013 második negyedében 8,3 százalékos volt az argentin GDP-növekedés, a harmadik negyedévben ez 5,5, a negyedikre pedig 2,5 százalékra esett vissza, s az idei évre sem jósolnak 2,8-nál magasabbat. A londoni The Economist hetilap már tavaly év végén figyelmeztetett, mennyire megbízhatatlanok a Buenos Airesben közzétett statisztikák, nem csupán az inflációs adatokról, de minden másról is a valóságosnál rózsaszínűbb adatokat közölnek, s "képtelenek szembenézni a valósággal". Decemberben hivatalos adatok szerint 11 százalékos, független becslések szerint azonban legalább 28,4 százalékos volt az infláció.

A peso múlt heti zuhanását követően 12,7 százalékkal értékelték le az argentin valutát, mivel a központi bank már nem tudta-akarta tovább védeni az árfolyamot. Jorge Capitanich kormányfő pedig meglepetést keltve bejelentette: e héttől engedélyezik, hogy az argentinok pesójukat legálisan dollárra válthassák át. A hiperinflációtól tartva ugyanis a helyiek inkább dollárban őrzik megtakarításaikat, de ezt 2011 óta csak feketén tehették meg. Az ilyen átváltást eddig hivatalosan tiltották - a valutatartalék védelmére hivatkozva. Nem sok eredménnyel, hisz a valutatartalékok időközben 47 milliárdról 29,3 milliárd dollárra apadtak. Mostanra kiderült, hogy a valutaváltás lazítása részleges, s csak magánszemélyekre vonatkozik, vállalatokra nem, s a büntető felárat sem engedik el, mint eredetileg ígérték. Egyelőre nem tudni, hogy az intézkedéseknek lesz-e bármilyen hatása, képesek lesznek-e elkerülni a pánikot.

Közgazdászok a madridi El País elemzése szerint már régóta sürgették a peso leértékelését, de a mostani lépéseket inkább rögtönzésként értékelik. Noha a kormány külföldi spekulációs nyomásra, illetve az úgynevezett amerikai "mennyiségi enyhítés", tehát a pénzkibocsátás visszafogása visszafogásának hatására hivatkozik, a válság súlyosbodásához belső okok is hozzájárultak. Roberto Lavagna korábbi gazdasági miniszter az argentin kormányt a bizonytalan vezetőhöz hasonlította, mondván: "ha valaki cikk-cakkban megy előtted, jobb, ha lelassítasz, s csak távolról követed, hogy elkerülhesd az ütközést". Alfonso Prat Gay volt jegybankelnök a Pagina 12 című lapban az államfőt, Cristina Fernándezt tette felelőssé a problémákért, de nem kímélte a gazdasági tárcavezetőt, Axel Kicillofot sem. "Olyan emberek kezében vagyunk, akik nem értik, mit csinálnak, s maguk sem bíznak a saját gyógymódjukban" - nyilatkozta.

Argentínát már-már kormányozhatatlannak tartják. Az elmúlt hónapokban kiterjedt rendőrsztrájk zajlott, áramkimaradások, fosztogatások súlyosbították a válságot, az ellenzék "hatalmi űrt" emleget. A Clarín című ellenzéki lap szerint február meghatározó lehet az elnökasszony jövőjét illetően. A lap egy írása Fernández elnökségét a "Truman Show" című filmhez hasonlította, mondván, a néhai elnök, Néstor Kirchner emberei koreografálják meg özvegyének életét a Casa Rosadában, a rózsaszínű elnöki palotában. A 60 éves elnökasszony tavaly agyműtéten esett át, vérrögöt távolítottak el az agyából, s noha hivatalosan másfél hónap pihenő után munkába állt, az argentin média számon tartotta, hogy visszatérését követően 42 napig nem jelent meg a nyilvánosság előtt, s három órás, "könnyített" munkanapokat tartott. Csak egy szűk körrel érintkezik, elszakad a realitásoktól. A valutakrízis napján mondott először nyilvános beszédet, s akkor sem ejtett egyetlen szót sem a bajokról, hanem egy fiatalokat támogató programot jelentett be.

Hétvégén, amikor az argentinok lélegzetüket visszafojtva várták a fejleményeket, Cristina Fernández - bizonyítandó, hogy felépült és kezében tartja az ország irányítását - külföldi utazásra indult. Havannában Fidel Castro vendége volt, noha az újságíróknak a találkozóról csak annyit mondott, hogy nagyon jól sikerült és bőséges volt a menű. Az argentin államfő mától részt vesz a CELAC (Latin-amerikai és karibi országok közössége) ma kezdődő csúcsértekezletén, amelyre a térség államainak vezetői mellett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is hivatalos.

Buenos Airesben már azt találgatják, ki lehet az, aki 2015-ben az elnökasszony helyébe léphet. Egy darabig kabinetfőnökét, kormányának első emberét tartották a fő utódjelöltnek, a novemberben hivatalba lépett Capitanich, Chaco tartomány volt kormányzója azonban tagadja, hogy elnöki ambíciói lennének. Buenos Aires tartomány kormányzóját, Daniel Sciolit is a kormányzó peronista párt aspiránsai között tartják számon, akárcsak a növekvő befolyásra szert tett gazdasági minisztert, Kicillofot. De jelölt lehet az elnöki posztra Entre Ríos tartomány kormányzója, Sergio Urribarri, Florencio Randazzo belügyminiszter, valamint Aníbal Fernández szenátor is. Az ellenzéki pártok is gyűjtik erőiket, a konzervatív Mauricio Macri, Buenos Aires polgármestere lehet az egyik fő pályázó.