Orbán Viktor;Tarlós István;Vitézy Dávid;Budapesti Közlekedési Központ;Szegvári Péter;

2014-01-28 06:14:00

Tarlós és a trójai faló

Nem mindhárom, csak egy BKK által delegált tagot - és a nem Vitézy Dávid lesz - cseréltet ki Tarlós István főpolgármester a BKV igazgatóságában, de így is eléri, hogy a  BKK-vezér befolyása a saját cége után az általa felügyelt BKV-nál is háttérbe szoruljon.

A választásokig állítólag nem válthatja le a főpolgármester Vitézy Dávidot, korábban pedig elkövette azt a hibát, hogy a BKV vagyonkezelői jogának átadásával a Vitézy vezette Budapesti Közlekedési Központra (BKK) testálta a BKV igazgatósági tagjainak felmentésére, illetve kinevezésére szóló javaslattételi jogkört is. Így Tarlós István csak redukált formában tudja megvalósítani szándékát, hogy a BKK vezetése után a BKV operatív irányító testületében is teljesen háttérbe szorítsa Vitézyt.

Ismert, 2010 végén, kinevezésekor még Tarlós védte meg az MSZP kritikái ellenében a cégvezetőt, ám 2012 nyár végére megromlott a viszonyuk. Tarlós is elkezdte akkor bizalmatlanul szemlélni a BKK által vezényelt busztendert - igaz, később félretette aggályait és Orbán Viktorral közösen, elégedetten adta át az alvállalkozói tulajdonú új buszflottát, noha annak üzemeltetése többletköltséget okoz a fővárosnak.

Azóta csak romlott a helyzet, Tarlós ha lehetséges, mindent írásba ad Vitézynek, így kommunikálnak - olykor a nyilvánosság előtt -, és a BKK-vezérrel szemben még helyettesével, a városüzemeltetésért felelős György Istvánnal is konfliktusba került. A főpolgármester a hatalmi villongásban végül részleges győzelmet aratott, amikor decemberben javaslatára a fővárosi közgyűlés két új taggal bővítette a BKK igazgatóságát, egy tagot pedig lecserélt.

A lépés azt célozta, hogy a városvezetéshez, illetve Tarlóshoz köthető új igazgatósági tagok révén csökkentsék Vitézy befolyását a testület döntéseire. (Igaz, a befolyásszerzés az új tagok fizetése miatt évente mintegy 8,4 millió forintjába kerül Budapestnek.)

Ezután a BKK igazgatósági ülésén az egyik új tag, Szegvári Péter javasolta, hogy a BKV igazgatóságából hívják vissza a BKK által jelölt tagokat, így Vitézy Dávid mellett egyik helyettesét, Somodi Lászlót, valamint Mihálszky Gábort. Akkor az igazgatóság végül nem szavazott az ügyben. Azóta értesüléseink szerint Tarlós annyit "puhítani" kényszerült a tervén, hogy Vitézyt nem hívják vissza a BKV igazgatóságából, sőt a három tag cseréjét egyre csökkentik. Így a nyilvánosság felé nem lesz olyan megsemmisítő hatású Vitézyre nézve a döntés.

Cégeknek is olcsóbb lehet a bérlet
A fővárosi MSZP azt javasolja a közgyűlés szerdai ülésén, hogy a januártól "rezsicsökkentett" árú BKV-bérleteket ne csak magánszemélyek, hanem cégek is a kedvezményes, 9500 forintért vásárolhassák meg. Ez orvosolná azt a faramuci helyzetet, amelyről elsőként lapunk számolt be: többet kell fizetni a bérletért, ha a dolgozó cafetéria keretében kapja munkaadójától a szelvényt, vagy ha valaki számlára a saját cége nevére veszi.

Az egy csere is elég egyébként ahhoz, hogy a BKK vezető testülete után a BKV-t irányító igazgatóságban is átvegye Tarlós a befolyást.

Ebben az igazgatóság elnöke, Várszegi Gyula, a BKV-vezér Bolla Tibor és a szakszervezetek is támogatják - utóbbiakkal, mint a Népszabadság írta, a múlt héten személyesen egyeztetett a főpolgármester.

Az igazgatóság feletti befolyás-szerzés pedig lényegében teljeskörű döntési kontrollt jelent, hiszen az előző ciklus BKV-s botrányainak hatására már szinte a legapróbb döntés - úgy tudjuk, ötmillió forint felett minden - is az igazgatóság jóváhagyásához között.