önkormányzat;Orbán Viktor;fogorvos;VII. kerület;

2014-01-30 06:05:00

Orbán fogorvosa elintézte

Egy összegben mintegy 40 millió forintos, évente pedig további 3 milliós "fizetési könnyítést" kapott a fideszes vezetésű VII. kerület önkormányzattól egy üzlethelyiség bérlője - a kedvezményt Bátorfi Bélának, az Orbán-család fogorvosának egyik cége érte el. Más érdekeltségei pedig a fogturizmusra szánt állami milliárdok szétosztásától a Malév-cégek felvásárlásán át ingatlan-kereskedelemmel és vendéglátással foglalkoznak.

Az Orbán-család fogorvosának cége kedvéért különösebb mérlegelés és a jogi lehetőségek kihasználása nélkül mondott le 38,5 millió forint bérletidíj-hátralék behajtásáról a Vattamány Zsolt fideszes polgármester vezette VII. kerületi önkormányzat. Ráadásul ugyancsak Bátorfi Béla fogorvos vállalkozásának kérésére kötöttek 15+5 éves, a "normál" tarifánál kedvezőbb díjú bérleti szerződést a Király utca 15. számú ingatlan földszinti üzlethelyiségét korábban bérlő, "problémás" céggel.
A Király MP Kft. tulajdonosa sokáig Hoffmann László ügyvéd volt, aki 2006. nyarán az erzsébetvárosi ingatlanügyekben a jelenleg is folyamatban lévő büntetőperhez vezető feljelentést tette (melyben Hunvald György volt polgármester is vádlott). Ez néhány hónappal azután történt, hogy a Hunvald vezette önkormányzat 2005 novemberében felmondta vele a bérleti szerződést. A Király MP - amely bíróságon támadta meg a szerződés-módosítást, és a bérlet felmondását - az ingatlanban maradt, és bár 7 hónapon át még fizetett, 2006 májusát követően már nem - azóta halmozott fel 58,5 milliós bérletidíj-tartozást.
A tartozást a 2010-ben hivatalba lépett új, fideszes vezetés nem igyekezett behajtani, sőt: Vattamány Zsolt polgármester megbízási szerződést kötött a hátralékot felhalmozó cég mögött álló ügyvéd feleségével, Hoffmanné dr. Markó Judittal a 2004–2010 közötti kerületi ingatlanértékesítések utólagos jogi vizsgálatára. Kivéve - egyeztek meg a felek a szerződés egyik pontja szerint - azokat a pereket, melyeket éppen Hoffmannék indítottak az önkormányzattal szemben, hiszen az ilyen átfedés jogilag aggályos lehetett volna. Ügyelve a látszatra, 2010. végén Hoffmann és felesége papíron kiszálltak a Király MP-ből, helyükre pedig két fiuk lépett a cégiratok szerint. Egy év múlva a család - anélkül, hogy az adósságból bármennyit is visszafizetett volna - végleg túladott a cégen, amely a következő másfél évben, 2013. június 1-ig egy magánszemély tulajdonában volt.
Az Orbán-család fogorvosának cége még 2012 decemberében jelentkezett az önkormányzatnál a helyzet rendezésének szándékával. Ennek eredményeként a Dr. Bátorfi Consulting Kft. 20 millió forintot ügyvédi letétbe helyezett, egyúttal egyezséget ajánlott az önkormányzatnak. A javaslat lényege az volt, hogy a kerület megkapja a 20 milliót, ha elengedi a maradék tartozást, és 15+5 évre meghosszabbítja a Király utcai ingatlan bérleti szerződését. A cég jelezte, hogy a ingatlanban a szomszédos épületben, a Király utca 17. szám alatt működő étteremhez hasonló vendéglátóhely üzemeltetését tervezi.

Az ajánlatnak mindenben eleget tevő testületi döntést június 17-én fogadta el a képviselő-testület, amely egyúttal olyan bérleti szerződést kötött, amely 2013-ra az összesen 335 négyzetméter havi nettó 971 ezer forintos "normál" bérleti díjához képest jelentős, havi 195 ezer forintos kedvezményt tartalmazott. A Bátorfi-cég közbenjárása elaltathatta a kerület éberségét, mert a testületi döntés idején a Király MP Kft.-nek két hete már új tulajdonosa volt. Ettől, a szomszédos Noir et Loir Éttermet működtető Kft.-től pedig meg is próbálhatta volna behajtani a számára kedvezőtlen egyezség aláírása előtt a teljes, 58,5 milliós díjhátralékot az önkormányzat. Mégis, az összeg kétharmadának elengedését azzal indokolta a polgármester, hogy a követelés behajthatatlan a Király MP-től.

A Dr. Bátorfi Consulting aligha önzetlenül vállalta egy vadidegen kft. helyett 20 millió forint kifizetését és aligha véletlenül segítette a látszólag hozzá nem köthető éttermet üzemeltető cégnek kedvező áron történő terjeszkedését. A cégiratokból kiderül, hogy a Noir et Loir Kft.-nek korábban tulajdonosa volt az a Szűcs László, aki jelenleg 17 vállalkozásban ügyvezető, résztulajdonos vagy tisztségviselő. Ügyvezetője például a Dr. Bátorfi Consulting Kft.-nek, amelynek tulajdonosa a Bátorfi Béla vezette Bátorfi és Társa Fogászati Kft. nevű cég - utóbbinak feleségével együtt tulajdonosa az Orbán-család fogait kezelő Bátorfi Béla. A Dr. Bátorfi Consulting tavaly szeptemberben ingatlanberuházással is foglalkozó céget alapított, Puten Invest Kft. néven - vélhetően a tervezett étterem kialakításának illetve működtetésének céljával. Ebben a vállalkozásban a már említett Szűcs László lett az ügyvezető.

Összedolgozik Szűcs és Bátorfi a fogászati területen is. Szűcs a vezetője a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztő Kft.-nek is, míg a milliárdos állami támogatási keret felett döntő Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programiroda felügyelőbizottsági elnöke Bátorfi Béla. Az említett fogászati turizmusfejlesztő cég által alapított Magyar Fogászati Turizmus Szervező Kft. - melynek ügyvezetője szintén Szűcs - vette meg nemrég a felszámolás alatt álló Malév Air Tours Idegenforgalmi és Szolgáltató Kft.-t.

Másnak nincs kegyelem

Az erzsébetvárosi önkormányzat szerint a nem fizető bérlőkkel szemben korábban "a követelések behajtása érdekében indított eljárások rendkívül pénz és időigényesek voltak", ezért amikor ezt mellőzve a Király MP Kft.-vel a fenti egyezséget megkötötték, akkor a kerület "a legprudensebb döntést hozta meg, amely a nemzeti vagyonnal való gondos gazdálkodás kötelezettségének megfelelt."
Ugyanakkor nem mindig ilyen engedékeny az önkormányzat a nem fizető bérlőkkel szemben: csak a napokban egy bizottsági ülésen hat bérlő esetében döntöttek a 8 napon belüli felmondás mellett, ráadásul a Király MP Kft. 58,5 milliójával szemben ezekben az esetekben már 72-983 ezer forint tartozás is elég volt az erélyes fellépéshez. Persze ez sem vonatkozik mindenkire. Úgy tudjuk, a korábbi fideszes önkormányzati képviselő Berki Bélának mintegy 4 milliós hátralékot engedett el a kerület. Berkit emellett közpénzből foglalkoztatják is. Megírtuk, havi bruttó 180 ezer forintért lát el "panaszreferensi" feladatokat az erzsébetvárosi önkormányzat vagyonkezelő cégénél a volt képviselő. A botrányos helyesírással szövegezett szerződés szerint Berkitől elvárás a "konfliktusok gyors megoldása, viták rendezése a lakás és helységgazdálkodási csoportnál felmerülő kissebséghez (sic!) tartozó bérlők esetében".