Magyar Államkincstár;nevelőszülők;

2014-02-07 06:08:00

Segélykérés a nevelőktől

Már a miniszterelnöknek is levelet írt egy nevelőszülő, aki egyre nagyobb fejetlenségről számolt be. Lapunknak többen is arról számoltak be, sok család tízezrekkel kevesebb bért kapott februárban, mert a családi adókedvezmény igénybevételéhez szükséges nyomtatvány állítólag nem érkezett meg időben a Magyar Államkincstárhoz. Másoktól a gyest vonták meg.

Óriási káoszról számoltak be lapunknak a nevelőszülők, akik körében egyre növekszik az elégedetlenség. Mint közölték, tízezrekkel kevesebb munkabér érkezett több család számlájára, elmondásuk szerint amikor ennek okáról érdeklődtek, azt a választ kapták, hogy nem ért be időben a családi adókedvezményről szóló papírjuk a Magyar Államkincstárhoz.

Ám ennek elküldése nem a nevelőszülők, hanem a működtetők feladata lett volna. Van, aki más választ kapott: nem megfelelő az adóhatóság "családi adókedvezményes papírja", olyan plusz adatokra lenne szükség, amely nem szerepel a formanyomtatványon. Állítólag azt ígérték nekik, hogy a különbözetet jövőre visszaigényelhetik. Ugyanakkor a nevelőszülők megjegyezték, egy-egy megyében az államkincstár "segítőkész" volt, és kifizette a különbözetet. Hasonló helyzet alakult ki a gyet, a gyed és a gyes ügyében is. Egyes megyékben megérkezett a nevelőszülőknek ez az összeg, máshol január elsején leállították a kifizetését.

Ám a nevelőszülők leginkább Kothenz János nyilatkozatán háborodtak fel. A Szeged-Csanádi Egyházmegye gyermek- és ifjúságvédelmi főigazgatója a köztévé Családbarát című műsorában a nevelőszülőket érintő, 2014-től érvényes változásokról beszélt. Egyebek mellett úgy fogalmazott: a nevelőszülők egzisztenciálisan jobb helyzetbe kerültek, és az is pozitív változás, hogy a kormány bevezette a speciális "foglalkozás-szerű" jogviszonyt. Munkájuk szolgálati időnek számít, és "végre nem jelképes 15 ezer forintért, plusz az ellátmányért" dolgoznak. Egy gyermek után 100 ezer, három-négy gyermek után több, mint 300 ezer forintot kapnak - mondta.

Állításait nyílt levélben, és internetes hozzászólásokban cáfolták meg a nevelőszülők. "A nevelőszülők fizetése egy gyermek után bruttó 50 750 forint, három után pedig bruttó 91 350 forint. Ez az adóalap, ebből vonják a különböző járulékokat, ez után fogunk nyugdíjat kapni. A gyerekekre járó nevelési díjat, ellátmányt, családi pótlékot a nevelőszülő a gyermekek ellátására kapja és fordítja, nem a saját jövedelme. Kérjük a két összeget nem összevonni" - fogalmaztak.

Egy másik levél viszont Orbán Viktor miniszterelnök Facebook oldalára került ki. Ebből kiderült: a levél írójának az új törvény rendelkezése szerint számolva a havi bére - három, különleges ellátási szükségletű gyermek után - iskolai tanévben 81 200 forint, iskolai szünetekben pedig 106 575 forint az eddigi 135 000 helyett. Majd úgy folytatja, a vonatkozó rendelkezések elvben 2016. december 31-ig garantálják, hogy a mosatninál nem járhat rosszabbul. Közben tudja, hogy jobban sem jár, három évig ugyanis az árak emelkednek, a fizetése pedig nem.

"A nevelőszülők évek óta súlyos anyagi gondokkal küzdve végzik munkájukat 0-24 órában, hétfőtől vasárnapig. A gyermekek nevelési díja és ellátmánya 2008 óta változatlan. Ma, 2014-ben a 2008-ban megállapított díjakkal gazdálkodunk. Sokan közülünk eladósodtak" - fogalmazott az Orbánnak küldött nyílt levélben. Azt is írta: már elvették tőlük a nevelőszülők közalkalmazotti státuszát, a 13. havi bért, az étkezési utalványt, az üdülési csekket, és a negyedévenkénti ruhapénzt.

"Azt hittük, már nincs mit elvenni tőlünk". A Munka Törvénykönyve szerint alapbérként legalább a kötelező legkisebb munkabér járna a nevelőszülőknek, de rájuk ez nem vonatkozik, mert nem munkaviszonyuk, hanem foglalkoztatási jogviszonyuk van. A nagycsaládosok kedvezményeit nem vehetik igénybe. Miközben 24 órás szolgálatot végeznek, nem jár érte pótlék. "Tisztelt Miniszterelnök úr, köszönöm, hogy elolvasta levelemet. Remélem, hogy Ön, mint sok gyermekes apuka átérzi a nevelőszülők gondjait és a jövőben lehetősége szerint igyekszik helyzetünkön javítani" - zárul a levél.