ellenzék;Ukrajna;Putyin;Kijev;válságkezelés;

2014-02-08 06:40:00

Tovább nőtt az ellenzék tábora

Incidensek nélkül telt a nap Kijevben, a figyelem ezúttal az Európai Uniót sértő és keresetlen szavakkal illető amerikai diplomata, Victoria Nuland kijelentésére irányult. Viktor Janukovics ukrán elnök Szocsiban Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral tárgyalt, s programjában találkozó szerepelt Vlagyimir Putyinnal is. Egy tegnap ismertetett felmérés szerint egyre nő azok tábora Ukrajnában, akik támogatnák az előrehozott parlamenti és elnökválasztásokat.

Az Európai Bizottság nem kíván reagálni illegálisan lehallgatott beszélgetésre – jelentette be Brüsszelben a Bizottság szóvivője, Pia Ahrenkilde-Hansen. „A lehallgatott magánbeszélgetések nem szerepelnek az ukrajnai válság megoldására használt eszközeink között. Nemzetközi partnereinkkel együtt arra törekszünk, hogy békés, politikai megoldást találjunk az ukrán válságra”- mondta Hansen. A brüsszeli testület arra a YouTube videómegosztóra feltett telefonbeszélgetésre reagált, amelyen Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettese Geoffrey Pyatt kijevi nagykövetnek keresetlen szavakkal illette ("B....a meg az EU-t!") az Európai Unió válságkezelését.

Ebből a beszélgetésből kiderült, hogy Nuland teljes mértékben figyelmen kívül hagyná az EU Ukrajnával kapcsolatos álláspontját. Az amerikai diplomata azt is kifejtette, hogy (a Brüsszel és az EU tagállamok által favorizált) boxlegendát, Vitalij Klicskót nem látná szívesen kormányzati pozícióban tapasztalatlansága miatt, Julija Timosenko pártjának vezetőjét, Arszenyij Jacenyjukot tartja alkalmasnak arra, hogy rábízzák Ukrajna jövőjét. Véleménye szerint Klicskóra csupán a szélsőséges Svoboda pártvezér, Oleg Tahnyibok ellensúlyozásaként van szükség, mert mint fogalmazott„Tahnyibok probléma lesz”.

Washington nem cáfolta a hangfelvétel eredetiségét, de felhívta a figyelmet, hogy vélhetően az orosz kormány áll az akció - a lehallgatás és kiszivárogtatás - mögött, ami elég sokat elárul a szándékról. Jen Psaki külügyi szóvivő közölte, Nuland bocsánatot kért a telefonbeszélgetés során elhangzott szavakért európai partnereitől.

Angela Merkel német kancellár szóvivője révén teljességgel elfogadhatatlannak nevezte Nuland szavait és visszautasította az EU válságkezelő politikájával kapcsolatos kijelentését. A kancellár szerint Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kiváló munkát végez, és az EU továbbra is mindent megtesz az ukrajnai feszültség enyhítéséért.
Az ukrán ellenzéki vezetők nem kommentálták az amerikai diplomata kijelentéseit.

Viktor Janukovics elnök eközben tegnap Szocsiba repült a téli olimpia megnyitó ünnepségére. Az ukrán elnök tárgyalt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral, akinek megígérte, hogy mindent megtesz a békés rendezés érdekében. Janukovics köszönetet mondott az ENSZ főtitkárnak „kiegyensúlyozott álláspontjáért”, és azért a felhívásáért, amelyben visszafogottságot kért a felektől az erőszak elkerülése érdekében. Az olimpiai megnyitón a zömében orosz közönség tapsviharral fogadta az ukrán küldöttséget.

Egy tegnap bemutatott ukrán felmérés szerint a lakosság 75 százaléka támogatja, hogy referendumot írjanak ki az előrehozott parlamenti és elnökválasztás kérdésében. Az európai integrációt 63 százalék támogatná, 21 százalék nem és 16 százalék bizonytalan a kérdésben. Arra a kérdésre, hogy kellene-e referendumot kiírni arról, hogy egységes nemzetállam vagy föderális állam legyen Ukrajna, 49 százalék vélekedett kedvezően, 30 százalék ellenezte.