Reflex;Lázár János;reklámadó;

2014-02-13 06:08:00

Ismét előkerült a reklámadó

Egyeztetésre hívta a Magyar Reklámszövetséget még keddre Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, és egyebek között a reklámadó került szóba - erről a Kreatív nevű portál számolt be. Hogy pontosan miről beszélgettek az egyeztetésen, a Kreatívnak nem sikerült kiderítenie, ugyanis Urbán Zsolt, az MRSZ elnöke nem akart semmit elmondani a részletekről. Így egyelőre nem tudni, Lázár szorgalmazta-e a reklámadó bevezetését, illetve milyen formában jött elő ismét az ötlet.

A reklámadó ötletét még 2013 tavaszán dobta be a miniszterelnök, arra hivatkozva, hogy le kell zárni az ország elleni EU-s túlzottdeficit-eljárást; a tervezet május közepén meg is jelent a kormány honlapján. Az RTL Klub és a TV2 tiltakozása után csend lett az ügyben, pedig még az is felmerült, hogy kivonulnak Magyarországról. Akkor a Napi Gazdaság úgy számolt, hogy az RTL 4,3 milliárd forintnyi reklámadót, míg a TV2 1,7 milliárdot fizethetett volna. A lap összesen 8,1 milliárdnyi adóbevétellel számolt 29 cégtől.

Lázár egyeztetésének célja - mint az MSZP reagált az ügyre - nem volt más, mint hogy a fideszes médiabirodalom reklámbevételeinek növekedését kikényszerítse, és az, hogy rávegye a reklámcégeket a médiavásárlások jutalékainak megszűntetésére. Ez utóbbi értelme az volna - mint a Kreatív írta -, hogy egy jelenleg veszteséges médium mérlege pozitívra forduljon. Az MSZP a következtetéssel kapcsolatban a Gazdasági Versenyhivatal által továbbra sem vizsgált TV2-re, és annak homályos hátterű eladására utalt.

Eközben egy azeri hírportál, az Azernews.com arról számolt be, hogy magyar újságírók érkeztek Azerbajdzsánba, hogy információt szerezzenek és helyszíneket találjanak a hegyi karabahi háborút azeri szemszögből feldolgozó dokumentumfilmjükhöz. Ráadásul az újságírók az "Information and Communication Fund"-tól érkeztek a hír szerint, ezért a hvg.hu az MTVA-hoz fordult, amely cáfolta, hogy közük lenne az ügyhöz.

A médiával kapcsolatos hír, hogy idei éves jelentésében a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró jogvédő szervezet azt állapította meg, hogy az újságírók munkáját világszerte hátráltatják a nemzetbiztonsági szolgálatok, Magyarországon pedig 2013-ban is romlott a sajtószabadság helyzete.