közmunka;vizsga;tesztírás;

2014-02-20 06:07:00

Sokba kerül a tévesztés

Hamarosan számot kell adniuk tudásukról a közmunkásképzésben részt vevőknek, most a vizsgát megelőző tesztírás van soron. Az már kiderült, hogy sok kérdésre szó szerinti választ kell adniuk, ha ez nem sikerül, pontot vesztenek. Most még kérhetnek segítséget, ám a vizsgán már nem. Aki nem teljesíti az előírt szintet, saját költségén pótvizsgázhat, aki ezen is elbukik, vissza kell hogy fizesse a 180 ezer forintos tandíjat.

Teszteket írnak a közmunkaprogramhoz kapcsolt képzésen a közmunkások, ám az eredménytől rettegnek, pedig a mindent eldöntő vizsga majd csak márciusban lesz. Ám a tét nem kicsi, akár 180 ezer forintjukba kerülhet, ha sokat hibáznak. Az egyik Pest környéki településen élő, 60 éves nő lapunknak azt mondta, ők most a kommunikáció alapfogalmaiból írták a tesztet, jövő héten a számtan feladatokra válaszolnak. Vannak szövegek is, amelyeket meg kell tanulni. A tankönyvben leírtakat szóról szóra kell visszaadni - mondta a képzésben részt vevő nő -, ha ez nem sikerül, most még segítséget kérhetnek az oktatótól. A vizsgán már nem. Azt pedig már most közölték velük, hogy aki nem éri el a megfelelő pontszámot, köteles pótvizsgázni, ennek díját pedig a tanulónak kell állnia. Ha ez sem sikerül, akkor a 180 ezer forintos tandíjat fizettetik meg velük.

A lapunkat tájékoztató nő elmondta, a képzés elején "lelki beteg" volt a megaláztatástól. "60 éves vagyok, osztok, szorzok, számolok, nem vagyok analfabéta, gyors- és gépíró voltam". Azt mondták neki, ha nem ül be a padba, közmunkát és segélyt sem maphat. A tankönyvben lévő feladatokat a négyéves unokája is kitöltötte, ő azt hitte, egy óvodásoknak szóló feladatgyűjtemény van előtte. A nő azt is elmondta, a tanulótársai, köztük kőművesek, szobafestők is megelégelték a megalázást, a közös hangosolvasásra például már nem hajlandóak. Most mégis félnek, mert például a mentálhiginés feladatok között lesznek olyan kérdések, amelyekre nagyon pontos választ kell adni. Például arra, hogy mit kell csinálni egy részeg emberrel. Erre minden - a könyben felsorolt - választ helyesen és szóról szóra le kell majd írni. Mint elmondta, van olyan feladat, amelyben mondatokat kell kiegészíteni. Az egyik félmondat ezt volt: "Arra vágyom, hogy ...". A közmunkás nő ezt úgy fejezte be, "legyen munkám". Egy másik, hasonló mondatot pedig azzal zárt, "nyugodt öregségem legyen". Ám ez a reakció nem tetszett a pedagógusnak, aki azt mondta, nem így kell ezt felfogni, vidámnak és boldognak kell lenni, örüljenek, hogy nem az utcán vannak.

A napokban a Magyar Nemzet számolt be arról, a Türr István Képző- és Kutatóintézet a lap rendelkezésére bocsátotta a 40 ezer közfoglalkoztatott szintfelmérőn elért eredményét, és az országos összesítéséből kiderült: a résztvevők két százaléka a nevét sem tudta leírni, további öt százalékán pedig kifogtak az olyan feladatok, mint a felhő és a nap lerajzolása.

A Népszava is szerette volna elkérni ezt az összesítést, ám a képző központ válasza szerint "a bemeneti szintfelmérő teszt nem kutatási céllal készült. Ennek eredményei nem adhatnak képet sem a lakosság kompetenciájával, sem a munkanélküliek tudásszintjével kapcsolatban, így bármilyen szempont szerinti kiértékelésük sem szükségszerű." Majd hozzátették azt is, "az általánosítások és a nem helytálló, kutatási eredményként kommunikált következtetések levonása miatt nem szolgáltatták ki a teljes feldolgozást, mert céljától eltérően és eredeti környezetéből kiragadva közlésük értelmetlen." A tananyagot kidolgozó intézet munkatársai korábban elmondták, hogy összesen 8 milliárd forintot kapnak a képzés megvalósítására, 55 ezer ember oktatásáról gondoskodnak (csaknem ugyanennyien "szakmát" tanulnak), 438 órás a képzés, és jelenleg 2020 osztály működik.