kötet;Cziboly Ádám;Bethlenfalvy Ádám;Színházi Nevelési Programok;

2014-02-26 06:47:00

Közelkép - Színház és nevelés

Gigantikus vállalkozás Cziboly Ádám - Bethlenfalvy Ádám Színházi Nevelési Programok kézikönyve című kötete, ami a L' Harmattan Kiadónál jelent meg. 119 szervezet 172 programjáról van benne szó.

Becsülettel feltérképezték, hogy mondjuk, a Bárka Színházban ugyanúgy vannak ilyen produkciók, mint például a Krétakörben, a Katona József Színházban, vagy éppen a szombathelyi Weöres Sándor Színházban. Mindenről elolvashatjuk, mi miről szól, kiknek való.

Azt is megtudhatjuk, mennyire utaztatható a produkció, milyen témát, hogyan dolgoz fel, mekkora interaktivitással. Átláthatjuk, ezt a bővülően nagy terület. Vannak hagyományos előadások, például az Örkény Színházban, melyekhez felkészítő programokat kínálnak.

És vannak olyan foglalkozások, mint például a Kávában, vagy a Kerekasztal Színházi Nevelési Központban, amelyekben a nézők alkotótársakká is válhatnak, a darab konfliktushelyzeteinek a színészekkel való megbeszélése után, akár közösen is játszhatnak a drámapedagógusokkal, és, hogy mit is csináltak együtt, azt szintén megvitathatják.

Fórummá, agorává válik a színház, váratlan szituációk teremtődnek, olykor megáll a levegő, annyira drámai helyzet alakul ki, vagy mélyről jövő, már-már vallomásos mondatok törnek elő a fiatalokból.

Szóba kerülhet bármi, ami foglalkoztatja őket, gyerek-felnőtt kapcsolat, válás, alkoholizmus, drog, szex, hatalom, iskolai problémák. Cziboly és Bethlenfalvy pontosan tájékoztat bennünket, mi is a téma. Kellőképpen átfogó a munkájuk.

De a tudósi objektivitás jegyében arról egyáltalán nem beszélnek, hogy mi az, ami megrázó, húsbavágó élmény, és netán mi az, ami dögunalom.

Katalogizálnak, felmérnek, telefonszámokkal, nevekkel, praktikus adatokkal szolgálnak. De a színház lényege mégis csak az, hogy érzéki, olykor zsigeri élmény. Az is érdekelt volna, hogy ők mit ajánlanak, vagy netán miről gondolják, hogy kerüljük el messzire.