Líbia;újjáépítés;

2014-02-27 06:20:00

Magyar részvétel az újjáépítésben

Líbiában a közelmúltban ünnepelték a forradalom kezdetének harmadik évfordulóját. Ez alkalomból magyar üzletemberek is jártak az észak-afrikai ország fővárosában. S bár Tripoliban egyelőre nyoma sincs közbiztonságnak vagy éppen szervezett állami hatalomnak, a nemzetközi üzleti körök már ott vannak, ugrásra készen. Ebből a versenyből pedig a magyarok sem maradhatnak ki - mondják.

Tripoliban egyszerre volt ünnep és tüntetés. Volt, aki önfeledt jókedvében lőtt a levegőbe, hiszen éppen három éve kezdődtek azok a megmozdulások, amelyek – fél évvel később – Moammer al-Kadhafi bukásához vezettek. A tiltakozók viszont az ideiglenes kormány távozását követelték. Ők úgy érzik, nem egy ilyen kormány kedvéért csináltak forradalmat.

Líbiában általános a kiábrándultság. Bár nemrég szavaztak az új alkotmányról, és a hatvan tagú új parlamentről, egyelőre bizonytalan a helyzet. Kétséges, mekkora szerep juthat a választott testületeknek a jövő alakításában. Fegyver szinte mindenkinél van – az alig 4 milliós országban állítólag 40 millió lőfegyver található. Az országban 1700 fegyveres csoport működik. Az igazságosabb jövedelemelosztást követelő fegyveresek képesek blokkolni az olajkitermelést – az ország legfőbb, illetve szinte egyetlen, bevételi forrását –, és akadályozni a kormányzat működését. Nincs olyan kormányzati épület, amelyet az utóbbi időben ne ostromoltak volna meg, vagy robbantottak volna fel, legalább egyszer, de van, amelyiket négyszer is.

Szakértők azonban úgy vélik, hosszabb távon a helyzet rendeződni fog. Ez a rideg racionalitás. Hiszen Líbia egy főre eső olajtartaléka magasabb, mint Szaúd-Arábiáé. Ugyanakkor az ország kulcsszerepet játszott abban, hogy megakadályozza a migrációt Európába - és a bizonytalanság most a Nyugat húsába vág.

Magyarország kimondottan jó pozíciókkal indul a versenyben. A rendszerváltás előtt szorosak voltak a kapcsolatok, sok magyar dolgozott ott. Fontos az is, hogy csak a magyar diplomaták maradtak a forradalom és a polgárháború idején végig Tripoliban. A forradalom harmadik évfordulójára Tripoliban járt az Afrikai Magyar Egyesület delegációja. Az egyesület a forradalom után is sokat segített abban, hogy líbiai sebesülteket Magyarországon gyógykezelhessenek. "Most azért mentünk Tripoliba, hogy élénkítsük ezeket a kapcsolatokat" - mondta Balogh Sándor elnök. Azt is elmondta, szeretnének magyar házat nyitni a líbiai fővárosban.