Választás - 2014;választási kampány;kormányváltás;ellenzéki összefogás;

2014-03-07 06:00:00

Kormányváltásra kapcsol az ellenzék

Kormányváltó kampányra vált az ellenzéki szövetség, mely arra is odafigyel, hogy választói megtalálják a szavazólapon. A fantompártok dömpingszerű feltűnése vélhetően nemcsak az ellenzéknek adott feladatot, hanem a közigazgatási apparátusnak is, amely lapzártánk idején még küzdött az egyéni jelöltek nyilvántartásba vételével. A rekordszámú jelölt nemcsak rekord hosszúságú szavazólapokat jelent, hanem mintegy tízmilliárdos kampánykiadást is az adófizetőknek.

Új szakaszba lép az MSZP, az Együtt, a DK, a PM és az MLP szövetségének kampánya. "Az Orbán Viktor leváltását akarók már tudják, hogy létrejött a demokratikus ellenzéki erők szövetsége, a választók által összefogásnak elnevezett koalíció. Mostantól Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölti kampánya és a 106 egyéni képviselőjelölt kampánya a már korábban kialakított stratégiát követve a kormányváltás esélyét fogja hangsúlyozni" - közölték.

"Nem a név változik tehát (hiszen eddig sem volt neve a pártszövetségnek, csak a választóktól kapott elnevezés volt az összefogás), hanem a kampány üzenete" - írta az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP.

Lapunk számolt be róla elsőként, hogy az ellenzéki választási szövetség elhagyja az "Összefogás" megnevezést, és új plakátjain már nem szerepelteti azt. Molnár Zsolt, az MSZP kampányfőnöke azt is elmondta a Népszavának, hogy mostantól áprilisig azt fogják megmutatni a választópolgároknak, hova kell majd ikszelni a szavazólapon.

A választási szövetség április 6-án "MSZP, Együtt - A korszakváltók Pártja, Demokratikus Koalíció, Párbeszéd Magyarországért Párt, Magyar Liberális Párt" néven szerepel majd az összesítésben, így az utolsó hetekben ehhez kell hozzászoktatni a kormányváltást akarókat - fogalmazott Molnár. Forrásaink szerint a voksolás előtt a baloldali szövetség szavazólap-mintát is eljuttat majd a választópolgárokhoz.

A szavazólapon való felismerhetőség különösen fontossá vált, amikor kiderült: 31 párt jelentette be országos listaállítási szándékát. Ezzel egyértelművé vált, az így akár több méteresre is duzzadó választási dokumentáción nehezen igazodnak majd ki a szavazók.

Az Együtt–PM javára döntött a Kúria
A hatalom attól sem riad vissza, hogy az ellenzék működését adminisztratív eszközökkel is hátráltassa - közölte az Együtt-PM, mely tiltakozott a "rezsim választási trükkjei" miatt. Az ajánlásgyűjtések során ugyanis több helyütt is arra panaszkodtak a kitelepüléseken dolgozó aktivistáik, hogy a helyi közterület-felügyelők - nem egy esetben a jegyző utasítására - zaklatták őket, közterület-használati engedély hiányában el akarták távolíttatni kitelepülő pultjaikat. "Az egyik, jól dokumentált móri esetben kifogással éltünk a közterület-felügyelő intézkedése miatt. Megdöbbenésünkre mind a fideszes önkormányzat által feltöltött választókerületi választási bizottság, mind pedig a kormánytöbbség által választott tagokkal működő Nemzeti Választási Bizottság az önkormányzatnak adott igazat. A politikai szabadságjogok nyilvánvaló sérelme miatt az Együtt-PM természetesen a Kúriához fordult" - írták. A legfelsőbb bírói fórum ezek után az Együtt-PM javára döntött, visszaigazolva ezzel, hogy a közterület-felügyelők nem zaklathatják a választási aktivistákat.

Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) tegnap esti adatai szerint a volt monoki polgármester, Szepessy Zsolt Összefogás Pártja is országos tudott listát állítani (annak nyilvántartásba vételére ma kerülhet sor), sőt, az országos listás szavazólapokon egy Együtt 2014 nevű párt is szerepel majd (szintén ma veheti nyilvántartásba listáját az Nemzeti Választási Bizottság), amelynek szintén semmi köze Bajnai Gordonhoz, vagy a kormányváltó szövetséghez.

A fantompártok dömpingszerű feltűnése vélhetően nemcsak az ellenzéknek adott feladatot, hanem az NVI apparátusának is. Tegnap éjfélig kellett ugyanis dönteniük az egyéni választókerületi bizottságoknak a jelöltek nyilvántartásba vételéről, a lapzártánk idején elérhető adatok szerint pedig egyértelmű, hogy a 106 testületnek az utolsó órákban még több száz döntést kellett meghoznia, illetve rögzítenie az informatikai rendszerben.

Estig 1718 bejelentett egyéni jelöltből 1525-öt hivatalosan is nyilvántartásba vettek. Az egyéni jelöltek bejelentésének határideje hétfő délután négy óra volt, és a bizottságoknak három napjuk volt arra, hogy - a választási irodák ellenőrzése alapján - megállapítsák, sikerült-e a jelölteknek 500 érvényes ajánlást összegyűjteniük. A nyilvántartásba vételnek azért is jelentősége van, mert a pártok ennek alapján állíthatnak országos listát. Az a párt állíthat listát, azaz szerepelhet a listás szavazólapon, amelyiknek sikerül indítania - a fővárosban és legalább kilenc megyében - 27 egyéni jelöltet.

Az NVI-nek a keddi határidő lejártáig harmincegy országos pártlistát jelentettek be, ám az ellenőrzések után ez a szám csökkenhet. Csütörtök estére a 27 jelöltes határt 19 pártnak sikerült elérnie, ebből 6 esetben az NVB már korábban nyilvántartásba vette az országos listákat, a többi jelölőszervezet esetében pedig ma délután kerül majd erre sor.

Mindez azt is jelenti, hogy már tegnap este meghaladta a 6 milliárd forintot az az összeg, amelyet az állam elkölt majd a pártok és jelöltek támogatására ebben a kampányban. Számításaink szerint ugyanis a 19 listaállításra képes párt összesen - egyéni jelöltjei és listája után - mintegy 6,5 milliárd forintra válik jogosulttá. Aki ugyanis 27 jelölttel képes országos listát állítani, az 149 millió forintot kap az államtól, de 54 jelölt esetén már 298,5 millió, 80 fölött 447,75 millió, míg 106 induló esetén 597 millió a támogatás. Ezen felül minden egyes egyéni jelölt 1 millió forintos állami apanázsban részesül.

A táblázatra kattintva az új ablakban, nagyobb méretben is megjelenik.