Takarékbank;Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt.;

2014-03-11 06:18:00

Tulajdont szereztek a kiválasztottak a Takarékbankban

Több mint 9 milliárd forintért Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt. (Matak) vásárolta meg a Takarékbank 54,8 százalékos részvénycsomagját a Magyar Fejlesztési Banktól és a Magyar Postától - jelentették be tegnap. A hivatalos közlemény azt hangsúlyozza, hogy a Matak hazai takarékszövetkezetek többségi tulajdonában áll. Ez igaz ugyan, de valójában a több mint száz kisbankból csupán néhány illetve a hozzájuk kötődő magánszemélyek lettek tulajdonosok, ráadásul a Matak részvényeiből a legtöbbet, a fontos döntések blokkolásához elegendő 25 százalék plusz egy papírt az FHB Jelzálogbank Nyrt. szerezte meg. A takarékszövetkezetek többségében ezért az az uralkodó nézet, hogy az átalakulási folyamat valójában az ő kárukra megy végbe.

A magyar állam ugyanakkor a törvényben foglalt kötelezettségeinek formálisan eleget téve az államosított Takarékbankban szerzett, átmeneti többségét biztosító részvénycsomagját egy szövetkezeti hitelintézeti többségű társaságnak értékesítette. A tranzakció sikeres lezárása esetén közel 85 százalékra nő a takarékszövetkezetek és azok vezetőinek közvetlen és közvetett tulajdonrésze a Takarékbank Zrt.-ben - teszi hozzá a közlemény.

Az FHB tegnap közölte: a Matakon keresztül 13,75 százalékos tulajdonossá válik a Takarékbankban. A Matak egyedüliként pályázott a Takarékbank állami tulajdonrészére, a tranzakció lezárulása után 54,8 százalékos részesedést szerzett. A Takarékbank részvényeinek megvásárlására vonatkozó fő szabályokat már hónapokkal a pályázat január 3-ai megjelenése előtt a Takarékbank 2013. augusztus 27-én elfogadott alapszabályában rögzítették. Az alapszabály egyrészt deklarálta a takarékszövetkezetek elővásárlási jogát, ugyanakkor a takarékok többségét megakadályozta abban, hogy az Országos Takarékszövetkezeti Szövetségen (OTSZ) keresztül eredményesen pályázhassanak. A kiválasztott kör ellenben lényegesen (ötvenszer) kedvezőbb áron juthatott hozzá a bank részvényeihez, mint bármely más, harmadik személy.

December 20-án az MFB és a Magyar Posta az értékesítés előkészítésére, koordinálására és lebonyolítására közös bizottságot hozott létre, majd január 3-án megjelent a pályázati felhívás. A pályázati tájékoztató első részét három jelentkező vette át, közülük kettő fizette be az ajánlati biztosítékot, és vette át a teljes pályázati tájékoztatót. A február 6-ai határidőig egy jelentkezőtől érkezett érvényes ajánlat.

Az egész folyamatra jellemző, hogy a kormány egy rendeletben már jóval az eredményhirdetés előtt megnevezte a nyertes Matakot. A tranzakciót ugyanis - stratégiai fúziónak minősítve - már eleve kivették a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálata alól a versenytörvény ilyen értelmű tavalyi módosítását kihasználva. Pedig szakértők szerint a versenyhatóság aligha akadályozta volna meg a tulajdonosváltást.

Az FHB vezette projektcég meghatározó tulajdonszerzése a Takarékbankban alighanem döntő mozzanat a szövetkezeti hitelintézeti szektor tavaly nyár óta lépésről lépésre folyó átalakításában, amelynek kimódolásában a folyamatot jól ismerők szerint kulcsszerepe van Spéder Zoltánnak, az FHB tulajdonos-vezetőjének. A végcél a sajtóban kezdetektől megjelenő elemzések szerint egy olyan, a kormánypárti erőkkel jó viszonyban lévő pénzügyi konglomerátum létrehozása a Takarékbankból, az FHB-ből, a takarékszövetkezeti rendszerből és a Magyar Posta fiókhálózatából, amely bizonyos tekintetben felveszi a versenyt a legnagyobb hazai pénzintézettel, az OTP Bankkal.