Varga Mihály;IMF;Johann Prade;Kosztasz Krisztu;

2014-03-18 06:19:00

Tájékozódott az IMF, Varga kötvényt vett

Először járt Budapesten a Nemzetközi Valutaalap ( IMF) azóta, hogy visszafizettük a 20 milliárd eurós hitelünket, és a nemzetközi pénzügyi szervezet bezárta budapesti irodáját is. A misszióvezetőt, Kosztasz Krisztut és Johann Pradert, az IMF igazgatóságában Magyarországot is képviselő igazgatót Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is fogadta. A delegáció március 5-17 között a szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjára érkezett Magyarországra.

Az IMF a konzultáció eredményéről zárónyilatkozatot ad ki, melyet az IMF Igazgatótanácsa fogad el, és hoz nyilvánosságra, ha a tavalyihoz hasonlóan teszi, akkor vélhetően még március végén megtudjuk a szervezet értékelését. Az IMF hitel visszafizetését a rossz nyelvek szerint azért siettette a kormány, hogy elkerülje a mostaninál szigorúbb vizsgálatot. Így a kormány a delegáció elé tárt mutatók alapján bezsebelhette az IMF elismerését a washingtoni szervezetet különösen érdeklő külső egyensúly terén, illetve a rövid, külső adósság kezelésében elért javulás miatt.

A tárca szerint ezek a gazdasági eredmények "jó alapot adhatnak ahhoz, hogy a kormány a jövőben a gazdasági növekedésére koncentráljon." Varga Mihály az IMF delegációt letudva bevásárolt a legújabb lakossági államkötvényből a gazdasági tárcához közel levő államkincstári fiókban. Ugyanis a kereskedelmi bankoknak ismét jelentős konkurenciát támasztva az Államadósság-kezelő Központ 4, illetve hatéves futamidőre 100-100 milliárd forint értékben tegnap bocsátotta ki a Bónusz elnevezésű államkötvényt. Az egyelőre kizárólag az Államkincstár fikjaiban elérhető papírokra indulásképpen a rövidebb futamidőre 5,42, a hosszabra 5,64 százalék éves kamatot fizet az állam. Ezek a hozamok kétszeresen felülmúlják a banki kamatokat.

A változó kamatozású, forintalapú, 1 forintos névértékű papírok kamatozása az úgynevezett kamatbázisból és a kamatprémiumból tevődik össze. A kamatbázis mindkét papír esetén a 12 hónapos futamidejű diszkont kincstárjegyek aukcióján kialakult átlaghozamhoz igazodik. A kamatprémium 1,75 a rövidebb, illetve 2,5 százalék a hosszabb futamidőre. A gazdasági miniszter szerint a kincstár célja a lakosságot hosszászoktatni a hosszabb futamidejű lekötéshez. Persze kérdés, hogy a magas kamatok miatt várható intézményi befektetői roham után mennyi marad a köznépnek az állampapírokból.