Hirdetések;választási törvény;

2014-03-20 06:03:00

Útszélre vágyó pártok

Nem pironkodtak a kormányoldal jelöltjei, azonnal megrendelték az útmenti villanyoszlopokon elhelyezendő hirdetéseiket azt követően, hogy a Kúria kimondta: alkotmánysértő volt az ilyen politikai reklámok korlátozása. A legfelsőbb bírói fórum a kormányhirdetések ügyében is precedensértékű döntést hozott, a kabinet azonban ígérete ellenére még tegnap is használta a "Magyarország jobban teljesít" szlogent.

Miután kiderült, lehet hirdetni a villanyoszlopokon, már jelentkeztek is nálunk a pártok, így a jövő hétre országszerte kikerülnek a plakátjaik a közutak mentén - mondta lapunknak Gátai Péter. Az ESMA Zrt. képviselőjét azt követően kérdeztük meg, hogy a Kúria hétfőn úgy döntött: alkotmány- és törvényellenesen korlátozta eddig a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) - egy kormányhatározatra hivatkozva - a választási plakátok kihelyezését a villanyoszlopokon. A legfelsőbb bírói fórum egy hajdú-bihar megyei ügyben határozott úgy: a kampányban a közlekedési törvény ide vonatkozó szabályait nem kell alkalmazni.

A Kúria az MSZP-s Varjú László beadványa nyomán vizsgálta, hogy megfelel-e az alkotmányosság és a törvényesség kritériumainak az a kormányrendelet, amelyre hivatkozva a helyi választási bizottság megtiltotta a villanyoszlopokra kihelyezett ellenzéki választási plakátok használatát. A kampányplakátok kihelyezésének szabályait azonban a választási eljárásról szóló törvény tartalmazza egységesen, amely fő szabályként azt rögzíti, hogy a választási plakát kampányidőszakban korlátozás nélkül elhelyezhető. Emellett a villanyoszlopokon a politikai hirdetéseket betiltó kormányrendelet az alkotmánynak a véleményszabadsághoz való jogot biztosító passzusával is ütközik - mondta ki a Kúria. Ezeket a jogokat pedig alacsonyabb szintű jogszabályban nem lehet elvonni.

Korábban egy hasonló esetben - a fővárosi XVI. kerületben Karácsony Gergely ügyében - az Ab ezzel ellentétes döntést hozott, pontosabban érdemben nem is vizsgálta az idevágó panaszt, mondván: Karácsony nem jelölt meg alapjogsérelmet. Csakhogy a baloldali választási szövetség jelöltjeként induló PM-es politikus éppen a Kúria által is megállapított alkotmányellenességre hivatkozott, így a hétfői döntés precedensértékű.

Gátai Péter lapunknak azt is elmondta: megállás nélkül csörög a telefonjuk, lényegében minden politikai erő megkereste már őket a Kúria végzésének nyilvánosságra kerülése óta, így a kormánypártok is, sőt, volt olyan jelölt, aki már a grafikai tervet is elküldte a cégnek, hogy mihamarabb kikerülhessen a kampányhirdetése. Az országszerte több ezer reklámfelület érintő kampánymegbízások két hétre szólnak, a választás napjáig, ám az ESMA arra számít, hogy az országgyűlési választást követő napon kezdődő európai parlamenti (EP) kampányban is hirdetnek náluk a pártok.

Hogy a Fidesz élt a Kúria által teremtett lehetőséggel, már csak azért is furcsa, mert a kormánytöbbség 2010 óta több körben is foglalkozott azzal, hogy betiltsa az utak mellett látható hirdetőtáblákat. A hivatalos magyarázat szerint erre közlekedésbiztonsági okokból volt szükség, hiszen az út menti hirdetések elterelhetik a sofőrök figyelmét. Csakhogy, miután az óriásplakátokra nem vonatkozott a tiltás, hamar felmerült a gyanú, hogy a korlátozás a kormánypárt mögött álló üzleti körök érdekét szolgálja, és valójában a közvilágítási, villany- és telefonoszlopok többségének hirdetési felületeit birtokló ESMA reklámcég ellehetetlenítése volt a cél.

Továbbá az ellenzéki pártok köztéri hirdetéseinek korlátozása, hiszen a plakátpiac döntő része a Fidesz gazdasági holdudvarának érdekeltségébe tartozik. Eközben a törvény már 2012 óta tiltja a hirdetéseket a villanyoszlopokon, ám a kormány egyes tagjai olyan jogértelmezéssel álltak elő, miszerint a tilalom a kampányplakátokra nem vonatkozik. Éppen lapunk írta meg még január elején, hogy Navracsics Tibor szerint nem minősül gazdasági reklámnak, épp ezért bármely politikai plakát elhelyezhető a közutak mentén lévő villanyoszlopokon.

Cikkünk megjelenése után a miniszterelnök módosította a reklámtáblák, reklámhordozók és egyéb reklám célú berendezések közutak melletti elhelyezésének részletes szabályairól szóló kormányrendeletet, bővítve a tilalmat a politikai, illetve kampányreklámokra is. Ez azonban - mint a Kúria is kimondta - alkotmányellenes, hiszen alacsonyabb szintű jogszabályban, indokolatlanul korlátoz alapjogokat.

Visszalépések

Sorra lépnek vissza az áprilisi országgyűlési választás hivatalosan nyilvántartásba vett jelöltjei. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) az eredetileg nyilvántartásba vett 1580-ból lapzártánkig már csak 1555, az egyéni választókerületekben induló jelöltet tartott nyilván, de vélhetően a statisztikának még frissülnie kell, hiszen a hírek szerint csak Fejér megye három választókerületéből 32-en léptek vissza. Ezeket a jelölteket még le tudták venni a szavazólapokról, vagyis azokat az ő nevük nélkül nyomtatják ki. A nyomtatás egyébként éppen ma délelőtt kezdődik. A később visszalépőket ugyanakkor a szavazás napján húzzák le a szavazólapról a szavazatszámláló bizottságok.

Folytatja a jogsértést a kabinet?

Habár kedden a bíróság jogsértőnek ítélte, hogy a kormány azzal a szlogennel kampányol, mint a Fidesz, a köztévében tegnap reggel is sugároztak olyan kormányhirdetést, amelyben a "Magyarország jobban teljesít" jelmondat szerepelt - adta hírül az Origo. A jelmondat továbbra is megtalálható a kormany.hu oldalon is, holott a kabinet még kedden azt közölte: tiszteletben tartja a Kúria szerinte "eddigieknél szigorúbb" jogértelmezését, és a parlamenti választásig hátralévő időszakban nem használják ezt a szlogent.

Eközben Braun Róbert MSZP-s politikus az összes kereskedelmi médiumot felszólította, hogy a kampány hátralévő részében ne fogadjanak be kormányzati hirdetéseket, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot pedig arra, hogy ezt ellenőrizze. A kormányváltó szövetség továbbá követelte a kormánytól, hogy tartózkodjon politikai hirdetések közzétételétől kampányidőszakban, és távolítsa el a Fidesszel közös szlogent tartalmazó hirdetéseit. Braun hangsúlyozta: a Kúria határozata kimondta, hogy tájékoztató anyagok esetében nem a megrendelő személye, hanem a tartalmuk a döntő.

Ebből az következik, hogy a kormányzati reklámok mellett a Civil Összefogás Fórum (CÖF) hirdetései is a Fidesz kampányának részét képezik - hívta fel a figyelmet Braun. Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke felszólította a Fideszt, hagyja abba "gusztustalan mesterkedéseit", például hogy civilnek álcázott "csatlósaival" igyekszik lejáratni az ellenzéki politikusokat, és próbáljon tisztességes választási kampányt folytatni. Az Együtt-PM pedig arra szólította fel a kormánypártot: "hozza nyilvánosságra a kampányköltségeit, és ne legyen szemérmes, azok között tüntesse fel a CÖF-plakátjait, valamint azon kormányhirdetések költségeit, amelyet a Kúria is jogellenesnek talált".