Orbán-kormány;MNB;jegybank;jogsértés;bérek;közszféra;

2014-03-22 06:00:00

Jogsértő MNB-s bérek

Idén januárban az alkalmazottak átlagos havi jövedelme Magyarországon a vállalkozásoknál átlagosan 241 900 forint volt, a közszférában 230 000 forintot kerestek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alkalmazottai azonban minden tekintetben kilógtak a sorból, 10-en - az elnököt és alelnökeit nem számítva - a kétmillió forintos plafont is túllépték, sőt a 4,2 millió forintos személyi alapbér sem megy ritkaságba.

A második Orbán-kormány a "pimaszul magas" személyi alapbéreket az állami szférában havi kétmillió forintban maximálta. Ma már feledésbe merült, de a 2 millió forintos bérplafonról eredetileg a Bajnai-kormány döntött 2009-ben, mégpedig úgy, hogy a mértéket a jegybankelnök, mint a legmagasabb jövedelmű állami alkalmazott - akkor még Simor András - személyi alapbérének egynegyedében határozták meg.

Időközben azonban Orbánék a Simor-ellenes hadjárat részeként 2010. augusztusában kénytelen volt más alapokra helyezni az állami alkalmazottak bérplafonjának mértékét, mert időközben újraszabályozták a jegybankelnök bérét, amelyet a megelőző esztendő átlagos havi bérének 10-szeresében határoztak meg, márpedig ez akkor éppen 2 millió forint volt, ennek negyedelése nem látszott reálisnak. Ezért az újraszabályozás során - minden egyéb viszonyítási ponttól függetlenül - döntött a Fideszes kétharmad a kétmillió forintos plafonról.

Állami "bőrplafon"
Orbán Viktor jobbkeze több mint egy hete nem tisztázta, hogy miért szivárogtatott ki bennfentes információkat a Goldman Sachs bankárainak. Az alkalmatlanságát számtalanszor bizonyító Matolcsy Györgynek távoznia kell a jegybank éléről, most már azért is, mert kiderült, hogy az általa vezetett nemzeti bank a Fidesz választási veresége előtti hetekben is pofátlanul talicskázza ki a közpénzt - írja az MSZP közleményében. A jegybank gyakorlata az állami cégek fideszes vezetőinek kifizetett óriásprémiumok szemérmetlenségéhez hasonlítható, ezért az MSZP felszólítja az állami bérplafon-szabályt pofátlanul áthágó nemzeti banki vezetőket, hogy fizessék vissza a törvényes fizetési maximumot kétszeresen túllépő bérük kétmillió forint feletti részét! - követelik a szocialisták.

Az így elért megtakarítást 2010-ben Matolcsy György - még nemzetgazdasági miniszterként - sikerként könyvelte el. Kiszámolták: az MNB vezető tisztségviselőinek mintegy 600 millió forintos javadalmazásánál 450 millió forintot takarítottak meg, ténylegesen azonban ennél kevesebbet, mert a költségvetés bevételi oldalán 260 millió forint kiesett, vagyis költségvetési egyenleg "csak" mintegy 190 millió forinttal javult.

A nemzetgazdasági tárca által elvégzett számításból egyértelműen arra lehet következtetni, hogy az Orbán-kormány döntése az MNB minden olyan alkalmazottjára vonatkozott - a más elvek alapján dotált elnök, az alelnökök, a Monetáris Tanács többi tagja, valamint a felügyelő bizottság elnöke kivételével -, akik a jegybanknál alkalmazotti jogviszonyban vannak.

Ezt a véleményt megerősítették a lapunk által megkérdezett munkajogászok is. Éppen ezért vélhetően jogsértőek azok az MNB honlapján szereplő személyi alapbérek, amelyet a főigazgató, az ügyvezető igazgatók, egyes igazgatók, bruttó 2 250 000, illetve 4 200 000 forintos összegben havonta felvesznek, mivel meghaladják a 2 millió forintos, az állami alkalmazottaknál 2009 óta előírt bérplafont.

Nem csekély összegről van szó, hiszen a KSH tegnap közzé tett januári adatai szerint az átlagkereset a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál és költségvetési intézményeknél 226 600 forint volt. Ugyanakkor az MNB-t is magában foglaló pénzügyi, biztosítási tevékenységet is magában foglaló gazdasági ágban ugyanakkor havi, bruttó 459 300 forintot tett ki a személyi alapbér. A jegybank honlapján fellelhető adatok szerint a Szabadság téri palotában egy ügyintéző havonta bruttó 286 000 - 612 000 forintot keresett, az ügyviteli csoportvezetők bruttó 495 000 - 960 000 ezer forintot vihettek haza.

Vagyonbevallása szerint Matolcsy György tavaly havonta 2,1 millió forintos bért kapott, idén 200 ezer forinttal többet.