Japán;atomenergia;

2014-04-12 07:44:00

Visszatér az atomenergiához Japán

Új energiapolitikai koncepciót hagyott jóvá tegnap Abe Sinzo kormánya, visszafordítva az előző japán kabinetnek a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa nyomán elfogadott politikáját. A következő húsz év energiaterveit felvázoló koncepció szerint Japán fokozatosan beindítaná atomreaktorainak egy részét. A fukusimai atombaleset után az ötvenből csak kettőt nyitottak meg rövid időre.

"Túl késő, túl kevés lehet a japán atomenergia-iparnak" - írta a Reuters, emlékeztetve, hogy az atomerőművek lezárása legalább 50 milliárd dolláros veszteséget okozott az energiaszolgáltatóknak. Két cég nemrégiben pénzügyi támogatásért folyamodott a kormányhoz. Mintegy 90 milliárd dollár értékben kellett fosszilis energiahordozókat importálniuk, hogy a kiesett áramtermelést pótolják.

A japán lapok szerint 1,6 ezer milliárd jent költöttek az üzemeltető cégek arra, hogy megerősítsék az erőművek biztonságát. A Reuters úgy tudja, a reaktorok kétharmadát nem fogják tudni újra nyitni, vagy a kockázatok, vagy a lakosság tiltakozása miatt.

Az Abe-kabinet tervezete olcsó, megbízható energiaforrásként ajánlja az atomenergiát, azt ígérve, hogy a világon a legszigorúbb biztonsági szabályozást vezetik be. Azt is kilátásba helyezik, hogy hosszú távon csökkentik az atomenergia részarányát.

A Mainicsi című lap szerint a konzervatív Liberális Demokrata Párt 2012-es hatalomra kerülése óta számítani lehetett arra, hogy újraindítják a leállított atomreaktorokat. Az LDP koalíciós partnere, az Új Komeito párt ellenzi a lépést. 2011 előtt a japán energiatermelés 30 százalékát biztosították a nukleáris erőművek. Felmérések szerint a közvélemény 80 százaléka támogatta az atomenergia fokozatos kivezetését.