Európai Unió;Oroszország;ukrán válság;

2014-04-15 22:22:00

Moszkva szerint az EU cinikus

Moszkva szerint az Európai Unió jobban tenné, ha az Oroszország elleni újabb büntető intézkedésekkel való riogatás helyett az ukrán válság együttes megoldásának keresésére összpontosítana - olvasható az orosz külügyminisztérium keddi közleményében.

Moszkvában úgy tartják, hogy az EU külügyminiszteri tanácsa hétfőn Luxemburgban "a valóságtól elrugaszkodott" újabb állásfoglalást tett közzé az ukrajnai válsággal kapcsolatban, és ezzel azt bizonyította, hogy egyáltalán nem érti az Ukrajnában zajló folyamatokat. "Sőt, ami annál is rosszabb, hogy egyáltalán nem akarja megérteni és elismerni az okokat, amelyek a délkelet-ukrajnai országrész lakosságát vezérlik" - olvasható a közleményben.

Az uniós tagállamok külügyminiszterei ismét elítélték az Ukrajnával szembeni orosz agressziót, kiálltak Ukrajna területi egysége, függetlensége és szuverenitása mellett, ugyanerre szólították fel Moszkvát.

Az orosz külügyminisztérium értetlenséggel fogadta a szerinte "önmagát kikiáltó" kijevi hatalomnak szóló uniós dicséretet a délkelet-ukrajnai törvényesség és a rend visszaállítása érdekében tett "állítólagos kiegyensúlyozott lépésekért". Moszkva szerint "ezek a lépések valójában már vérontáshoz vezettek".

Az orosz külügyi közlemény szerint "egy szó sem hangzott el" (Luxemburgban) arról, hogy az ukrán vezetés "törvényes jogaiért és érdekeiért bátran kiálló saját népe +megbékítése+ érdekében alkotmányellenesen használta fel a fegyveres erőket, nem hangzott el semmi Kijev más, a délkelet-ukrajnai régiókat "nyilvánvalóan provokáló" döntéseiről.

Moszkva szerint az unió cinikusan viselkedik, mert teljesen figyelmen kívül hagyja az ukrán elnökválasztás jelöltjeinek megverését és megfélemlítését. Az orosz külügyminisztérium úgy véli, ha az EU "valóban komoly és pozitív szerepet akar játszani az ukrán belpolitikai válság rendezésében", akkor ideje felhagynia az Ukrajnában egymással szemben álló felek egyikének feltétel nélküli támogatásával.

A tárca elfogadhatatlannak tartja az utalásokat arra, hogy Oroszország érintett lenne a kelet-ukrajnai fegyveres szembenállásban. A minisztérium az orosz belügyekbe való nyílt beavatkozási kísérletnek nevezte egyebek között azt, hogy Brüsszelben követelik, az orosz parlament felsőháza késedelem nélkül vonja vissza egyes határozatait.

A Szövetségi Tanács több, Ukrajnával kapcsolatos döntést hozott az idén. Március elsején például felhatalmazást adott az orosz államfőnek arra, hogy "az ukrajnai rendkívüli helyzetre tekintettel, az orosz állampolgárok védelmében Oroszország fegyveres erőt alkalmazhasson Ukrajnában." Március 21-én az orosz felsőház jóváhagyta a Krím félsziget Oroszországhoz csatolását is.