tiltakozás;Mécs Imre;megszállási emlékmű;kordonbontás;

2014-04-17 08:09:00

Kordonbűnözők

"Szeretném, ha elgondolkodna" - mondta a gyanúsítotti kihallgatására szóló idézést átadó rendőrnek Mécs Imre. Pedig nem is neki, hanem a hatalomnak kellene elgondolkodnia. Például arról, kell-e vegzálni valakit, aki 20 évig parlamenti képviselő volt, '56-os tevékenysége miatt előbb halálra, majd életfogytiglani börtönre ítéltek, most pedig 80 évesen azért rabosítanak, mert felírta a Szabadság téri kordon egyfajta demokrácia-üzenőfallá változott ponyvájára, hogy "1848-1867-1956-1988 Vissza a demokráciát!"

Nem ő az egyetlen, aki festékszóróval üzen a hatalomnak. Ez nem más, mint az Orbán-kormány által oly szívesen alkalmazott, ám az emlékmű esetében elfelejtett nemzeti konzultáció sajátos és legdemokratikusabb, alulról szerveződő formája. A hatalom azonban nem érti az üzenetet. Különben nem nyilatkozna Rogán Antal frakcióvezető-polgármester úgy, hogy nyugalom, csak az alapozás folyik, az emlékműről még lehet konzultálni. Rétvári Bence igazságügyi államtitkár se baloldali szélsőségesezné le a tiltakozókat.

Orbán Viktor sem érti, hogy ha már kitalálták - hogy pontosan kik és milyen szilveszteri bódulatukban, vagy kerényiimrés pillanatukban, azt nem tudni -, és ki is hirdették, hogy itt emlékmű lesz, továbbá közben egy választást is megnyertek, akkor előfordulhat, hogy az mégsem tetszik mindenkinek. A kordonbűnözők minden nap lebontják a kerítést, sőt talán a szobrot is. Mert biztos felállítják. Azt megengedi a hatalom, hogy tiltakozzanak a ponyva előtt, hiszen tiltakozni szabad. Még. Gyanúsítás, megalázás viszont már most is jár érte.

Miközben a kordon mögött épül az emlékmű, és miközben a magyarországi holokauszt emléknapon másként gondolkodókat gyanúsít meg a rendőrség, néhány száz méterrel odébb, a Duna parton hajt fejet az áldozatok emléke előtt Áder János köztársasági elnök, Navracsics Tibor igazságügyi miniszter és az emberarcú fideszesként ismert Pokorni Zoltán. Pedig ott lenne a helyük a tiltakozók között a Szabadság téren. Nem azért, hogy az önkény, a hatalmi arrogancia és a Selmeczi-féle "csak" politikája ellen tiltakozzanak. Arról már lekéstek.

Viszont még hallgathatnának Mécs Imrére és elgondolkodhatnának.