Szabadság tér;emlékmű;kordonbontás;

2014-04-18 22:15:00

Új ellenállásra készülnek

Új fejezetet nyithat a Szabadság térre tervezett '44-es német megszállási emlékmű elleni tiltakozó mozgalomban, hogy pénteken megkezdték a szobor betonalapozását. A munkaterület körüli kordont ismét elbontották a demonstrálók, a szervezők pedig a civil szervezetekkel és a demokratikus ellenzéki pártokkal az "új ellenállás" formájáról és módjáról egyeztetnek. Bauer Tamás, a DK alelnöke "a szörnyűséges rendszerrel szembeni" ellenállásra buzdított.

A másfél hete tartó tartó polgári engedetlenségi mozgalom új szintre léphet a jövő héten azután, hogy pénteken a Szabadság téren a munkások megkezdték a vitatott '44-es német megszállási emlékmű alapjának betonozását. A hajnalra felgyorsult munkálatok híre futótűzként terjedt a múlt hét kedd - vagyis az előkészítő munkák megkezdése - óta a téren tüntető civilek között. Délutánra ismét sokan megjelentek a munkaterületet határoló kordon körül.

Felszólalt a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke, aki szerint "most az ellenállást kell választani, hogy a kormány ne építhesse meg a német megszállási emlékművet". Bauer Tamás kifejtette: "gondolatban, írásban, tüntetéssel, parlamenti felszólalásban, de tudnunk kell, hogy a lényeg az ellenállás ezzel a szörnyűséges rendszerrel szemben". Az MSZP-s Lendvai Ildikó pedig a tüntetők előtt arról beszélt, ez a beton új jelkép: "a hatalom, egyesek uralmának a bebetonozása". Popper Gábor, a Liberálisok ügyvivője az emlékműről a félelemre asszociált: "újra félni kell az embereknek származásuk, etnikai hovatartozásuk, esetleg nemi identitásuk miatt". A beszédek után a demonstrálók ismét elbontották a kerítést, az azt borító molinóra pedig többen ismét tiltakozó feliratokat festettek, írtak. Ezért - mint már tucatnyi esetben - a demonstráció után a civil ruhás rendőrök személyesen osztották ki az előre megírt idézéseket gyanúsítotti kihallgatásra. Az egyik, kihallgatásra idézett tiltakozótól elkobozták a filctollát, mondván: az "bűncselekmény eszköze".

Megírtuk, Mécs Imrét szerdán hallgatta ki gyanúsítottként a rendőrség. Az egykori '56-os halálraítéltet "falfirka elhelyezésével elkövetett" rongálással és emiatt 2800 forint károkozással gyanúsítják, amiért festékszóróval üzent a kordont borító molinón. A rendszerváltás után húsz évig parlamenti képviselő Mécs vallomása szerint csak a véleménynyilvánítás szabadságával élt, amikor a molinóra azt fújta: "1848-1867-1956-1989 Vissza a demokráciát!".

Lapunk információi szerint az új ellenállás formájáról és módjáról a civil szervezetekkel és az emlékmű ellen a kezdetektől fellépő demokratikus ellenzéki pártokkal jelenleg is folyó egyeztetések után lehet döntés. A Szabadság téri eseményekről a '44-es emlékművet ellenző Mazsihisz elnöke, Heisler András csütörtökön úgy nyilatkozott: ez a civil akció, és az ellenállás, amely szélesebb társadalmi rétegekben is jelentkezett, azt mutatja, hogy "valami probléma van azzal a szoborral." Az emlékművet, illetve az ellene folytatott polgári engedetlenségi akciót egyébként szóba sem hozta Orbán Viktor abban a levélben, melyet szerdán, a magyarországi holokauszt emléknapján írt a Mazsihisznek. Levelét a miniszterelnök egyébként "magyarországi zsidó közösség iránti nagyrabecsülése" megemlítésével zárta - ám sokak szerint az elmúlt hetek eseményei cáfolják szavait. Azzal ugyanis, hogy a választás után két nappal a munkások hozzáláttak az emlékmű építéséhez, az Orbán-kormány becsapta a Mazsihiszt. Az aggályainak hangot adó szervezetnek küldött válaszában februárban a kormányfő ugyanis még azt ígérte, hogy húsvét után tárgyalnak a kérdésről, ám a egyeztetést be sem várva kezdtek bele a munkába.