tüntetés;német megszállási emlékmű;kordonbontás;

2014-04-26 07:03:00

Engedetlen polgárok a Szabadság téren

A jogsértés kockázatát is vállalva erőszakmentes, de erőteljes fellépésre szánták el magukat a Szabadság téren csaknem három hete tiltakozók. Péntek hajnalban polgári engedetlenségi mozgalmat indítottak - ülősztrájkba kezdtek - , hogy megakadályozzák az emlékmű továbbépítését. A munkások tehetetlenek voltak, a rendőrök pedig nem intézkedtek.

Mintegy húsz tüntető "foglalta" el tegnap hajnalban a Szabadság téren a tervezett '44-es német megszállási emlékmű munkaterületét. A csapat tagjai a polgári engedetlenség eszközével élve úgy döntöttek, testükkel akadályozzák meg, hogy tovább épüljön a szobor, amely a téren csaknem három hete nap nap után demonstráló és kordont bontó tiltakozók szerint egyrészt történelemhamisító, másrészt a Fidesz erőszakosságának, a kétharmados hatalom erőfitogtatásának a jelképe. 

Az előző este általuk - immár tizenkettedszerre - lebontott kordonok között napfelkeltekor letelepedett és a zuhogó esőben is kitartó "engedetlen polgárok" - ahogy magukat nevezik -, meglepték az emlékművön dolgozó, reggel hat órára a helyszínre érkező munkásokat. A kivitelező cég emberei rövid tanakodás után "visszavonultak", majd a közelben egy kisbuszban várakoztak, de mivel a demonstrálók nem mozdultak, kora délután hazamentek. Az elmúlt hetekben a tiltakozó akciót a helyszínen folyamatosan követő rendőrök ezúttal is jelen voltak, de nem avatkoztak közbe: nem szólították fel távozásra a tiltakozókat és nem is próbálták őket eltávolítani.

A demonstrálók mintegy 20-25 fős csoportja - bár a tagok időről-időre cserélődtek - folyamatosan jelen volt a téren. Magyar Fruzsina szervező lapunknak elmondta: semmilyen atrocitás nem érte őket, békésen demonstráltak, néhány elhaladó autóból ugyan rájuk kiabáltak, de többségében pozitív üzeneteket kaptak, az emberek támogatták, bátorították őket. "Sokan forró kávét és teát, szendvicset, süteményt hoztak nekünk, és biztosítottak arról, hogy szolidárisak velünk" - mondta. Hozzátette: hétvégén is - amikor a munkások nem szoktak dolgozni a téren - jelen lesznek a helyszínen, figyelőszolgálatot működtetnek. Magyar Fruzsina kijelentette: nem engedik felépíteni az emlékművet, ezért hétfőn is a végsőkig kitartanak.

Az Orbán-kormány által a kritikákat figyelmen kívül hagyva a térre építeni kívánt szobor, és a hatalmi önkény ellen fellépő tiltakozók azért döntöttek úgy, hogy az eddigi civil ellenállás után - maradva a békés, erőszakmentes eszközöknél - polgári engedetlenségi mozgalmat indítanak, mert a jelek szerint az emlékmű építése a végéhez közeledik. Megírtuk, bár eddig minden este lebontották a munkaterületet övező kerítést, mögötte folyt a munka. Szerdán megkezdték a múlt hét pénteken betonba öntött talpazat díszburkolását, miközben a mintegy 270 millió forintért megrendelt szoborkompozíció darabjai is mind készen vannak, csak arra várnak, hogy az elkészült talpazatra helyezzék őket.

Ennek megakadályozásáért vállalták a jogsértés kockázatát is a tiltakozók. A polgári engedetlenség ugyanis jogellenes tiltakozási forma, a hatalommal való együttműködés valamilyen fokú nyilvános megtagadása, annak tevékenysége miatt. A polgári engedetlenség legalapvetőbb formája a nem engedélyezett békés tüntetés például ülősztrájkkal.

Vasárnap indul az Élet Menete

Vasárnap délután rendezik Budapesten az Élet Menetét, előtte, 14 órától viszont sokan összegyűlnek még a Szabadság téren, hogy tiltakozzanak az emlékmű ellen. "Úgy gondoljuk, hogy ezen a napon a Szabadság térre tervezett botrányos emlékmű ellen is megújult erővel kell tiltakoznunk" - írták a szervezők. A 15:30-kor a Március 15. térről induló Élet Menetét megelőzően, délelőtt egy konferenciát is tartanak a holokauszt történetéről.

A menet résztvevői délután az Erzsébet híd lábánál egy szobrot is avatnak, ahol felszólal az Egyesült Államok külügyminisztériumának holokauszt ügyekkel foglalkozó különmegbízottja is. Douglas Davidson beszéde újabb jelzés lehet az Orbán-kormánynak, amelyet a minap már udvarias, de határozott formában bírált az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége a vitatott emlékmű miatt. Az Élet Menete résztvevői gyalog vonulnak majd a Keleti pályaudvarra, ahol különvonatra szállnak és Auschwitzba mennek a nemzetközi megemlékezésre. Utóbbin részt vesz Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita is.

Semjén megvédte Orbánt

Noha sokak szerint egyértelműen megszegte a szavát az emlékmű ügyében Orbán Viktor, hiszen a parlamenti választás után közvetlenül elindították az építkezést, pedig a miniszterelnök februárban még azt ígérte a Mazsihisznak, hogy húsvét után tárgyalóasztalhoz ülnek. Helyettese mindennek ellenére megvédte Orbánt. A KDNP-elnök Semjén Zsolt a DK-s Molnár Csaba írásbeli kérdésére válaszolt. Molnár az emlékművel összefüggésben azt kérdezte Semjéntől: mennyit ér Orbán szava. A válasz szerint a miniszterelnök szavatartó ember. Semjén szerint ráadásul az április 6-i választási eredmények azt mutatják, "a magyar emberek egyértelműen állást foglaltak (...) megbíznak Orbán Viktorban". Emlékezetes, korábban egy hasonló írásbeli válaszban az "idegenrendészeti" botránya miatt a támadások kereszttüzében álló Szakály Sándort, a Veritas TörténetkutatóIntézet vezetőjét is megvédte Semjén.