tüntetés;német megszállási emlékmű;

2014-05-08 22:05:00

Hónapforduló a téren: tortáztak a tiltakozók

Tortát sütöttek, azzal ünnepelték csütörtök este a demonstrálók, hogy immár egy hónapja folyamatosan jelen vannak az épülő '44-es megszállási emlékműnél a Szabadság téren, hogy az általuk csak "elátkozottnak" nevezett szoborcsoport, továbbá a történelemhamisítás és az Orbán-kormány emlékezetpolitikája ellen tiltakozzanak. 

Idekattintva megnézhetik a téren készült képeinket. Fotó: K2 Press, Népszava.

Szokásos esti rendezvényükön, melyet ismét élőlánccal fejeztetek be, mások mellett beszédet mondott az Union des Étudiants Juifs de France (UEJF) nevű francia zsidó diákszervezet küldöttsége is. Az egyik felszólaló francia diák kijelentette: "ez a hazugság szobra, és ami itt megy, az nem csak Magyarország, hanem Európa szégyene".

A diák szavaiból kiderült, hogy Franciaországban tudnak a Szabadság téri tiltakozó akciósorozatról, figyelemmel kísérik a fejleményeket, és megdöbbenéssel hallották, hogy mik történnek. A szónok utóbbival a múlt heti, a tüntetők elleni rendőri fellépésre utalt, amikor a józsefvárosi jegyző birtokvédelmet biztosított a kivitelező cégnek, ez alapján pedig a rendőrök eltávolították a korábban a munkát hatékonyan akadályozó demonstrálókat. Felszólalt a diákokkal érkező holokauszt-túlélő francia bnácsi is, aki megrendítő visszaemlékezésben számolt be a saját, 70 évvel ezelőtti emlékeiről.

Az emlékmű építése kapcsán megdöbbenésének adott hangot a Mazsihisz elnöke is, emlékeztetve, hogy mindössze két nappal a választások után, mindenféle egyeztetés vagy előzetes értesítés nélkül indult meg a munka a téren. Heisler András erről a Magyar Narancs eheti számában beszélt, továbbá azinterjúban kitért arra is, hogy az azóta Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélésükön ezt persze felvetették - ahogy javasolták az emlékezés "egy kevésbé konfliktusos" módját is -, ám hiába. "Erre kaptuk azt az őszinte, ám kíméletlen választ, hogy miszerint a miniszterelnöknek nincs mozgástere, ami lefordítva annyit jelentett, hogy nem kíván változtatni a szobor tervén" - mondta Heisler.

Eközben a Heti Válasz szintén eheti számában újabb jeles - a kormánnyal nem ellenséges - személyiség bírálta az emlékművet. Jelenits István piarista szerzetes, Budapest díszpolgára kifogásolta például az emlékmű "A II. világháború áldozatainak emlékére" feliratát. Úgy vélte ugyanis, "a II. világháborúnak áldozatai voltak az angolok által lebombázott német városok lakosai is, de a Magyarországon elesett szovjet katonák is, azok a németek is, akik a budai várat védték, aztán megpróbáltak kiszökni onnan, de elfogták és halomra lőtték őket a szovjet katonák".