Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;Szanyi Tibor;szabotázs;EP-választás;

2014-05-14 07:05:00

Szanyi: nem áraztuk be a Jobbik előretörését

Naponta több száz településen biztatják a szocialista aktivisták, a leendő önkormányzati képviselőjelöltek a helyieket arra, hogy május 25-én menjenek el választani és szavazzanak a párt európai parlamenti (EP) jelöltjeire, ezért Szanyi Tibor nem érti, hogy saját párttársai miért hiányolják a kampányt. 

Az MSZP EP-listavezetője szerint inkább a Fidesz szabotálja az uniós választási kampányt, hiszen a kormánypárt érdeke az, hogy alacsony legyen a részvétel. A Fidesz számára ugyanis csak az a fontos, hogy a Kubatov-listán szereplők elmenjenek voksolni, a többiek viszont maradhatnak otthon. Így nem érdekük, hogy megünnepeljék az Európa-napot, hirdessék a választáson való részvételt, vagy bemutassák a magyaroknak, hogy saját lakóhelyük mennyit fejlődött uniós forrásokból.

Szocialista összejöveteleken viszont rendre számon kérik a párt elnökségén, hogy az áprilisi fiaskó után miért nem erőteljesebb az EP-kampány. Akadnak, akik szerint a párt vezérkara le is mondott a május 25-i választásról, sőt azt is "beárazták" már, hogy a Jobbik megelőzheti az MSZP-t. Szanyi lapunknak elmondta, hogy az aktivisták országszerte osztogatják a szocialisták legfontosabb ígéreteit tartalmazó, a párt logójával ellátott szórólapot, valamint a Népszava hasonló tartalmú különszámát. Emellett egy általa és Mesterházy Attila pártelnök által aláírt levelet is eljuttatnak azokhoz, akik a korábbi években megadták elérhetőségüket a pártnak. A levelet személyesen kézbesítik az aktivisták, hogy akivel csak lehet, közvetlenül tudjanak beszélgetni. A két szocialista politikus a levélben az MSZP támogatását kéri a május 25-ei választásra.

A településeken felállított pultokra piros füzeteket tesznek, hogy a választók azokba írhassák meg, mit várnak az Európai Parlamenttől, amit a jövőben az MSZP politikusai Brüsszelben képviselnek majd. A szocialista párt EP-jelöltjei mindenhol elmondják, hogy európai minimálnyugdíjat és európai minimálbért akarnak, ami azt jelenti, hogy az adott országban lévő létminimum alatt ne lehessen sem nyugdíj, sem bér. Azt is szeretnék elérni, hogy 25 év alatt mindenkinek legyen munkája, valamint hosszú távú cél, hogy a nők és férfiak között legyen bér- és nyugdíjegyenlőség. S ami Szanyi szerint talán a legfontosabb, hogy méltányos legyen az élelmiszerek ára.

Kampányolnak a Facebookon, internetes portálokon, telefonon. Van plakátjuk, bár Szanyi tudja, hogy túl sokkal nem találkozhatnak a választók, de ezúton is azt kéri az aktivistáktól, MSZP-s politikusoktól, hogy vigyenek belőle és ragasszák ki saját körzetükben. Óriásplakátból viszont összesen háromszáz darabot rendeltek, mert ennyire futotta a pártkasszából, ezek azonban még nem kerültek ki a közterületekre, a plakáthelyek gazdája ugyanis április 30-a óta hitegeti a pártot. A szocialisták EP-listavezetője reméli, hogy naspokon belül ez a probléma is megoldódik. Megjegyezte, hogy a Jobbik és a Fidesz plakátháborúja "alsó hangon 500 millió forintba kerül", az MSZP-nek viszont nincs ennyi pénze. Szanyinak azonban meggyőződése, hogy az MSZP az egyetlen erő, amely valóban az európai szabályok alakítására törekszik. "A Jobbik európai jelképgyalázással tölti az idejét, a Fidesz képzeletbeli háborúikat indít az Európai Unióval és tagországaival szemben" - utalt a két párt uniós jelszavaira.

Szanyi nem akarja, hogy a Jobbik megelőzze őket és több képviselőt küldhessen Brüsszelbe, mint a szocialisták. A kampányban a szélsőjobboldali pártnak akarnak ellensúly teremteni, és nem igaz, hogy "beárazták" a harmadik helyet - fogalmazott. Hozzátette: biztos abban, hogy pártja ötnél több képviselőt küldhet majd Brüsszelbe. Azt is elmondta, hogy a május 23-ra tervezett nyolcpárti vitára akkor is elmennek a szocialisták, ha nem lesz ott minden EP-listát állító szervezet, de remélik, hogy a Fidesz ezúttal nem marad távol, és jelöltjei elmondják, mit és hogyan akarnak képviselni az európai közösségben.

A listavezető szerint az unió országaiban sehol nem egyszerű az embereket meggyőzni arról, hogy az EP-választáson részt kell venni. Ennek ellenére mindenütt mozgósítani kell - mondta Szanyi. Belgiumban kötelező a voksolás, Olaszországban szabadnapot kap a munkahelyén, aki elmegy szavazni, ezért ebben a két országban a legmagasabb az uniós választáson résztvevők száma - tette hozzá az ellenéki politikus, aki úgy gondolja, hogy megfelelő kampánnyal el lehet vinni az embereket az urnákhoz, ami a szocialistáknak május 25-én sikerülni fog.