MNB;alapkamat;

2014-05-19 21:08:00

Ismét vághat az alapkamaton az MNB

A negatív áprilisi inflációs adat jelentősen növelte annak az esélyét, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a korábbi várakozásokkal ellentétben folytatja monetáris enyhítési ciklusát - jósolták hétfőn londoni pénzügyi elemzők.

 A TD Securities globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének felzárkózó piacokra szakosodott stratégái felülvizsgált prognózisukban a fogyasztói árindex 0,1 százalékos éves összevetésű múlt havi csökkenésénél is meglepőbbnek nevezték azt a tényt, hogy a magyarországi inflációs ütem 2012 vége óta folyamatosan elmarad az előrejelzésektől. Ez a ház szerint azt jelzi, hogy a magyar gazdaságban a hosszas monetáris enyhítési sorozat ellenére is "drámai mértékben" enyhült az inflációs nyomás, jóllehet ebben része volt a hatósági közműdíj-csökkentéseknek is.

A TD Securities londoni szakelemzőinek várakozása az, hogy az éves összevetésű magyar infláció az idei év nagy részében 1 százalék alatt marad, emellett a magyar befektetési eszközök mérsékelt kockázati felára is kedvez a monetáris enyhítés folytatásának. A ház ennek alapján még további 0,20 százalékpontos kamatcsökkentést vár az MNB részéről, két 0,10 százalékpontos lépésben. A cég előrejelzése szerint ezek közül az elsőt a magyar jegybank monetáris tanácsa várhatóan már e hónapban végrehajtja.

A ház szerint ugyanakkor - jórészt éppen az eddigi közműdíj-csökkentések belépő bázishatásai miatt - 2014. végétől már a magyarországi infláció ütemes gyorsulása várható. A cég elemzői 2014. végére 1,8 százalékos tizenkét havi inflációval számolnak, és azt várják, hogy az inflációs ütem jövőre eléri az MNB 3 százalékos célszintjét.

Ennek alapján a TD Securities londoni közgazdászai fenntartják azt a prognózisukat, hogy az MNB az idei negyedik negyedévben monetáris szigorításba kezd. A ház 2014. negyedik negyedévére 0,45 százalékpontos, 2015 negyedik negyedévéig összesen 0,75 százalékpontos kamatemelést vár a felülvizsgált előrejelzésében szereplő 2,30 százalékos MNB-kamatmélyponthoz képest.

Más nagy londoni házak is felülvizsgálták már azt a korábbi várakozásukat, hogy a magyar jegybank befejezte az enyhítési ciklust. A City elemzői közösségében a TD Securities hétfői prognózisában szereplőnél jóval agresszívabb mértékű további kamatcsökkentési előrejelzések is vannak. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői az áprilisi inflációs adatok ismertetése után közölték, hogy az idei és a jövő évi átlagos inflációra szóló előrejelzésüket egyaránt 0,4 százalékponttal 0,3 százalékra, illetve 2,5 százalékra csökkentették, és most már azzal számolnak, hogy az MNB további 0,30 százalékponttal 2,20 százalékra mérsékli alapkamatát az idén.

Az MNB-kamatcsökkentések folytatására adott előrejelzésüket a JP Morgan londoni közgazdászai azzal indokolták, hogy az infláció messze az MNB legutóbbi prognózisa alatt jár, a forint az elmúlt hónapban erősödött, az eurójegybank (EKB) általánosan várt kamatcsökkentése előtt kedvezőek a piaci kondíciók, és mindez a ház elemzői szerint szélesíti az MNB enyhítési mozgásterét.

Ennek alapján a következő kamatcsökkentést az MNB akár ebben a hónapban is végrehajthatja, és ha a piaci kondíciók engedik, az idei év végéig akár 2,00 százalékra is csökkenhet a magyar jegybank alapkamata - jósolták a JP Morgan londoni elemzői. A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői ugyanezt jósolták új, felülvizsgált előrejelzésükben. A ház közölte, hogy eddig 2,30 százalékos alapkamaton várta az MNB enyhítési ciklusának végét, de most már 2,00 százalékon valószínűsíti a kamatmélypontot.

A cég elemzői havonta 0,10 százalékpontos lépésekben jósolják az enyhítési ciklus folytatását, vagyis még öt havi folyamatos kamatcsökkentéssel számolnak.

Módosított előrejelzésük indoklásában a Barclays közgazdászai kiemelték, hogy az alacsony inflációs, sőt deflációt idéző környezet az MNB-t akár a forint valamelyes további gyengítésére is ösztönözheti, enyhítendő annak a kockázatát, hogy deflációs várakozás alakul ki, ami bizonyos fogyasztási kiadások halasztására késztethetné a magyar háztartásokat.