költségvetési hiány;megszorítás;

2014-05-23 07:16:00

Jönnek az újabb megszorítások

Nem lennénk meglepve, ha a nyár végéig kiigazító megszorító csomaggal rukkolna elő a kormány, és csak így sikerülne 2,9 százalékra szorítani a hiánymutató értékét. Ugyanis a rekord alacsony infláció az adóbevételeknél okozhat elmaradást, míg a dohány- és alkoholtermékek piacának zsugorodása az áfa-bevételeket csökkentheti, a tartalék eleve alacsony szintjéről már nem is beszélve - így foglaltak állást az Equilor Befektetési Zrt. elemzői csütörtök délelőtt, megsejtve, hogy 16 órakor már a nemzetgazdasági tárca is hasonlóképpen nyilatkozik.

A minisztérium közölte az idei év első négy hónapjának központi költségvetési egyenlegének végleges számait, amely szerint ebben az időszakban a hiány mértéke 951,1 milliárd forintra, az éves szint több mint 96 százalékán teljesült.

A gigahiány mértéke már az előzetes adatok közlésekor elborzasztotta a szakembereket, ennek nyomán megszólalt Varga Mihály gazdasági miniszter is, aki a napokban az nyilatkozta: az alacsony inflációval "valamit kezdeni kell", de "emiatt fájjon a miniszter feje". Ugyanakkor tegnap Banai Péter Benő, a tárca helyettes államtitkára online sajtótájékoztatóján a Világgazdaság kérdésére kijelentette: tartják az idei 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycélt. Az államosítások miatt módosítani kell az idei költségvetést, a várhatóan 1100 milliárd fölé emelkedő hiány a GDP 3,6 százalékát is elérheti - jelentette be Banai, aki szerint ennek ellenére az uniós hiány nincs veszélyben.

Az évközi makrogazdasági, államháztartási adatokat ugyanakkor a Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan elemzi, így ha a konvergencia-programban feltételezettektől érdemi eltérést látunk, akkor szükség esetén intézkedési javaslatot teszünk - tette hozzá. A legfrissebb adatok alapján az idei gazdasági növekedés 2,3 százaléknál magasabb, az infláció 0,8 százaléknál alacsonyabb is lehet. Ezek költségvetési egyenleget befolyásoló hatása egymással ellentétes - írta Banai Péter Benő. Ez már előrevetítette, amit az Equilor elemzői is megfogalmaztak: jönnek a megszorítások. A befektetési cég emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság az idei évre 2,9 százalékos, míg jövőre 2,8 százalékos költségvetési hiányt jósol Magyarországon. Az Equilor elemzői viszont fenntartanák az év eleji 3,2 százalékos hiánycél becslésüket.