MSZP;tisztújítás;

2014-05-27 07:01:00

Forgatókönyvek tisztújításra

Megrendítette az MSZP helyzetét az európai parlamenti (EP-) választás kudarca. Forrásaink szerint többen azt szeretnék, ha a szocialisták országos választmánya szombati ülésén elfogadná az elnökség lemondását, de csak rendkívüli kongresszust hívna össze, amely év végéig ideiglenes testületet bízna meg a párt vezetésével, és a teljes tisztújítást az önkormányzati választások utánra halasztanák. Van olyan elképzelés, hogy nem várnak a tisztújítással, ám ez az önkormányzati választás előtt öngyilkosság lenne. Lehetséges persze, hogy a választmány nem fogadja a lemondást, ebben az esetben minden marad a régiben. Botka László választmányi elnök szerint a személyi változás nem oldja meg a bajban lévő baloldal helyzetét, ehhez önmagában az MSZP megújítása is kevés.

Forgatókönyvek készülnek az MSZP-ben arra, hogyan lehet a vasárnapi vereséget ellensúlyozni, illetve túlélni úgy, hogy az őszi önkormányzati választáson ne szenvedjen újabb súlyos vereséget a párt.

Szocialista forrásaink szerint az egyik tábor azt szeretné, ha a szombati kibővített választmány elfogadná az elnökség lemondását, amelyet az EP-választások előzetes eredményének ismeretében jelentett be vasárnap este Mesterházy Attila, a szocialisták elnöke. Ez azonban nem jelentené azt, hogy a testület azonnal összehívja a tisztújító kongresszust, ehelyett rendkívül kongresszust rendeznének, amelyik januárig ideiglenes vezetésre bízhatná a pártot.

A szocialisták alapszabálya szerint ha a szombati ülésen elfogadják az elnökség lemondását, ki kell írni az alulról felfelé történő tisztújítást, vagyis minden egyes alapszervezetnek új vezetést kell választania, minden településen szavazni kell az új MSZP-elnökről. Ez nagyjából 2-3 hónapos folyamat, vagyis éppen az önkormányzati kampányban váltana minden szinten vezetést a párt, ami sokak szerint az öngyilkossággal érne fel.

Lendvai Ildikó, az MSZP volt elnöke tegnapi Facebook-bejegyzésében rendhagyó megoldást javasol az országos választmánynak. A politikus szerint most is csapdába került a választmány, mert ha elfogadják az elnökség lemondását, akkor a következő hónapokban ez foglalja majd le a szocialistákat. Ha viszont az önkormányzati választások miatt megijednek ettől, " süket és vak párt képét" fogják mutatni és mindenki elkönyveli: "halottat ért a pofon". Lendvai szerint ennél minden jobb. "Nem szeretnék merő tapintatból és fegyelemből halkan, lábujjhegyen járkálni a saját kiterített testünk körül" - fogalmazott a volt pártelnök.

Mások azonban úgy tartják, hogy az országos választmány el fogja fogadni az elnökség vasárnap felajánlott lemondását és elkezdődik a tisztújítás. Szanyi Tibor, a szocialisták EP-mandátumot szerző képviselője tegnap lapunknak kijelentette: nem kérdés, hogy a Botka László vezette testület beletörődik az elnökség lemondásába. Ez azonban Szanyi szerint nem jelent azonnali tisztújítást.

Több szocialista politikus szerint világos üzenet, hogy Mesterházy Attiláék nem lemondtak, hanem a választmányra bízták a sorsukat. A lemondás felajánlása ugyanis nem jelenti feltétlenül a pártvezetés azonnali távozását. A helyi szervezetek állítólag el vannak keseredve, a tagság attól tart, ha nem lesz változás, az őszi önkormányzati választást is elveszítik. Lapunk azonban úgy értesült, hogy a jelenlegi vezetés már elkezdte egyenként győzködni a választmány tagjait arról, ha el is fogadják az elnökség lemondását, támogassák, hogy az év végi tisztújításig ideiglenes vezetőként maradjon Mesterházy.

Ő már korábban bejelentette, ismét pályázni fog az elnöki posztra. Szanyi tegnap a közszolgálati televízióban kijelentette, a tisztújítás mértéke és időpontja még kérdéses, egyelőre azonban nem lát jelentkezőket, de "biztosan lesznek". Arra is figyelmeztetett, hogy pusztán személycserékkel nem tud boldogulni az MSZP.

Nemcsak Lendvai Ildikó gondolja, hogy a vasárnap felajánlott lemondással nagyon nehéz helyzetet teremtett az elnökség. Sokan úgy látják, Mesterházy maradni akar, hiszen ha valóban vállalta volna a történtekért a felelősséget, akor egyedül mond le, ebben az esetben ugyanis lehetőség van olyan rendkívüli kongresszust összehívni, melyet nem előz meg teljes tisztújítás.

Juhász Ferenc, volt szocialista honvédelmi miniszter, a párt korábbi elnökhelyettes tegnap nyilván nem véletlenül írta Facebook-oldalán, hogy: "A lemondás és a lemondás felajánlása között jelen pillanatban fényévnyi különbség van. Aki lemond - ezt az MSZP elnöksége is megtehette volna -, az vállalja a felelőséget a sikertelenségért és tudja a - politikai értelemben vett - kötelességét. Aki "csak " felajánlja, annak esze ágában sincs lemondani - különben azt tette volna, csak arra vár, hogy a választmány védje majd meg, bármilyen indokkal a népharagtól. A választmányon jó eséllyel az fog történni, amit a párt elnöke akar..."

A találgatások egyébként már elindultak arról, ki válthatja Mesterházyt az elnöki székben, bár az MSZP szeretné elkerülni a párt számára rossz emlékeket idéző castingot.

Lehetséges kihívóként ismét felmerült Botka László neve, aki viszont személyes beszélgetésekben eddig azt jelezte, hogy októberig a szegedi újraválasztására koncentrál, utána fontolja meg, elindul-e Mesterházy ellen. Forrásaink szerint a szegedi polgármester az év végi rendes tisztújításon elvállalná, hogy elindul az elnöki posztért.

A szocialisták között az elmúlt hetekben pártelnökként felmerült még Tóbiás József frakcióigazgató, illetve Hiller István korábbi pártelnök is, de úgy tudjuk, egyikük se foglalkozott komolyan a kérdéssel. Mellettük szóba került Ujhelyi István, aki most szerzett brüsszeli mandátumot, de sokan Tóth József XIII kerületi polgármester jelölésének örülnének. Hiller tegnap újságírók előtt közölte, a választmányi ülésen fogja elmondani, hogyan látja az MSZP kilábalási programját.