Merkel;Ukrajna;EBESZ;

2014-05-30 07:38:00

Össztűz a lázadókra

Átfogó "terrorellenes" műveletet indított Donyeck megyében az ukrán hadsereg. A szakadárok katonai helikoptert is lelőttek, áldozatok mindkét oldalon voltak. Nyolcvan ukrán katona tette le a fegyvert a lázadók előtt, akik beismerték, hogy a hétfőn eltűnt EBESZ misszió tagjait ők tartják fogva. Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök Berlinben tárgyal, ahol az Európai Unió közvetít az ukrán-orosz gázvitában.

Az ukrán biztonsági erők átfogó "terrorellenes" műveletet indítottak tegnap a kelet-ukrajnai Donyeck megye északi részén, a lázadók erősségének tartott Szlovjanszkban és Kramatorszkban. Híradások szerint Kijev a légierőt és a tüzérséget, orosz hírportálok szerint Grad rakéta-sorozatvetőket is bevetettek a harcokban, azzal lőtték a lázadók állásait, nem véve figyelembe, hogy lakott területen vannak. A lövöldözés délutánra megszűnt. Olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a fegyveres harcra kiképzett szakadárok, akik irányították csoportjaikat, eltűntek a harcok sújtotta településekről, ahol csak tapasztalatlan - huszonéves és középkorú, 45-50 éves katonailag képzetlen - szeparatisták maradtak.

Szlovjanszk közelében a lázadók lelőtték a hadsereg három helikopterét, 14 katona, köztük egy tábornok életébe került. Luhanszk megyében a fegyveresek rátámadtak a Nemzeti Gárda egyik laktanyájára. A lázadók közlése szerint el is foglalták a laktanya épületét, és megszerezték a gárdisták fegyvereit, akik közül 80-100-an megadták magukat. A Nemzeti Gárda ugyanakkor nem számolt be fegyverletételről, csupán visszavonulásról. A Gárda sajtóosztálya pedig délután közölte, megsemmisítették az összes szakadárt, aki részt vett az ukrán légierő Mi-8-as helikoptere elleni szlovjanszki támadásban.

Az ukrán védelmi minisztérium közölte, hogy az önjáró tüzérségi fegyverek használata azt bizonyítja, hogy "messze nem békés tüntetők" lépnek fel az ukrán fegyveres erőkkel szemben Donyeck megyében, hanem jól képzett és felfegyverzett diverzáns csoportok. Vladiszlav Szeleznyov, a terrorellenes műveleti csoport szóvivője úgy fogalmazott, a terrorellenes erők feladata: végezni a terroristákkal úgy, hogy a lehető legkevesebb békés állampolgár essen áldozatul" és cáfolta a Grad rakéták használatát. Azt is leszögezte, csak akkor tárgyalnak szakadárokkal, ha leteszik a fegyvert és megadják magukat. Moszkva közben ismét követelte, hogy Kijev vessen véget a "testvérgyilkos háborúnak".

Az ukrán vezetés elsődleges célja most az ukrán-orosz gázvita rendezése. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök e célból szerda este óta Berlinben tárgyal, ahol ma háromoldalú orosz-ukrán-EU egyeztetésre kerül sor. Oroszország már korábban jelezte, június elsejétől megszünteti a gázszállítást, ha Kijev nem fizet.

Vlagyimir Putyin orosz államfő tegnap Asztanában szerződést írt alá Nurszultan Nazarbajev kazah és Alekszandr Lukasenko belorusz elnökkel az Eurázsiai Gazdasági Unió létrehozásáról, amelyet több nyugati elemző a Szovjetunió újjáélesztésére tett kísérletként értelmez.

Június 7-én lép hivatalba Porosenko

Kijevben kihirdették a vasárnapi elnökválasztás végeredményét. Petro Porosenko, a Vitalij Klicsko vezette UDAR jelöltje 54,7 százalékos támogatottsággal lehet Ukrajna következő államfője. A részvétel 61 százalékos volt, a leadott szavazatok száma 17,77 millió. Becslések szerint a Donyeck és Luhanszk megyékben élők mintegy 20 százaléka tudott csak élni szavazati jogával. Porosenkot június 7-én iktatják be. Irina Friz, az elnök kampányának szóvivője jelezte, nem terveznek nyilvános ünneplést a Majdanon.

A 12,8 százalékkal második helyen végző Julija Timosenko gratulált Porosenkónak. "Az ukránok választottak, melyet tiszteletben tartok. Gratulálok az új elnöknek. A nép nagy bizalmat szavazott neki melyre majd méltónak kell bizonyulnia" - mondta a volt kormányfő.