választás;Együtt-PM;Nemzeti Választási Bizottság;többes ajánlás;

2014-06-05 07:13:00

Bajnaiék elutasítják a többes ajánlást

Tiltakozik az Együtt-PM a többes ajánlás intézménye ellen, az szerintük kizárólag a "politikai kalandorok és a fénymásolót jól kezelő kamupártok" érdekeit szolgálja - írta közleményében a szövetség. Emlékeztetnek arra, hogy a rengeteg visszaélés miatt még a Nemzeti Választási Bizottság is kérte "ezen intézmény mellőzését" a parlamenti választás után.

Bárki is terjesztette be a javaslatot, mely a többes ajánlást kiterjesztené az önkormányzati választásra, azt felháborítónak tartják - közölték.
Lapunk tegnap számolt be Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt (MLP) elnöke azon indítványáról, amely az önkormányzati választásokon is bevezetné a többes ajánlás intézményét. A javaslatot az igazságügyi bizottság támogatta. Fodor indoklása szerint a többes jelölés tilalma "megteremti a nagy pártok, azaz a kormánypárt lehetőségét arra, hogy már a nála kisebb ellenfelek indulását is megakadályozza". Az a párt ugyanis, amely elsőként adja le a gyűjtőíveket, még szerencsés lesz, hiszen azokban kizárt lesz a többes ajánlás előfordulása, és ha a jelöltet jogerősen nyilvántartásba vették, utána hiába volt több aláírása az ajánlónak, ez az első lesz érvényes, a többi nem - hívta fel a figyelmet Fodor.

Az őszi önkormányzati választás fővárosi szabályait átíró, durván aránytalan mandátumszámítási rendszert bevezető salátatörvényhez amúgy összesen kilenc módosító indítvány érkezett, a másik támogatott javaslat a fideszes Gulyás Gergelyé volt. A kormánypárti politikus javaslatával hozzáigazítanák a töredékszavazatok számítását a kerületek lakosságszámához, ám ez csak a kompenzációs listára vonatkozna, míg az új fővárosi közgyűlésbe "alanyi jogon" bekerülő 23 kerületi polgármester esetében az aránytalanság továbbra is megmaradna.