ENSZ;környezetvédelem;WWF;világnap;

2014-06-05 13:23:00

A hangod emeld, ne a tengerszintet!

A világtengerek emelkedésétől fenyegetett kis szigetek védelme áll az idei nemzetközi környezetvédelmi nap középpontjában.

A  világnap 2014-es jelszava: „A hangod emeld, ne a tengerszintet” (Raise Your Voice Not The Sea Level), a veszélyeztetetteket pedig egy napra Barbados képviseli.

Az ENSZ, amely a kis szigetállamok nemzetközi évének nyilvánította 2014-et, ezzel is próbálja felkelteni a világ érdeklődését  a szeptemberre tervezett világkonferenciára, amelyen ismét napirendre tűzik ezt a sürgető problémát. A globális felmelegedés nyomán olvadnak  a sarkvidéki jegek és az emiatt emelkedő tengerek egyre jobban fenyegetik az elnyeléssel az olyan Csendes-óceáni szigeteket, mint Kiribati, Tuvalu, a Cook- és a Marshall-szigetek, de veszélyben vannak az Indiai-óceánban a Maldív-szigetek is.

A világnapot használta fel a Természetvédelmi Világalap (WWF), hogy felhívja újra a figyelmet az amazóniai esőerdők védelmére. „Ne együk meg Amazóniát” jelszóval a szervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt 50 évben az esőerdőknek mintegy ötödét irtották ki, és a legnagyobb veszélyt az az egyre nagyobb területeket felemésztő szójatermelés jelenti, amelyet főleg Brazíliában és Bolíviában művelnek a baromfi- és a sertésállomány etetésére. Ha a legelőterületek, az erdőtüzek és a különböző illegális fakitermelések miatti irtás az eddigi ütemben folytatódik, akkor 30 éven belül a megmaradt esőerdők további egynegyede elveszik – figyelmeztet a WWF.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség által megrendelt Fogyasztás és Környezet (Consumption and Environment) című tanulmány arra is rámutat, hogy a turizmus a negyedik legnagyobb környezetszennyező tényező, ezért arra szólítanak fel, hogy a vakációzók is próbálják megtalálni a természettel való egyensúlyukat és használják ki az ökoturizmus lehetőségeit.

A környezettudatos vásárlói döntésekre, valamint a felelős erdőgazdálkodásból származó alapanyagok használatának fontosságára hívta fel a figyelmet a Tetra Pak Hungária Zrt., a Forest Stewardship Council (FSC - Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa), valamint a Bakonyerdő Zrt.

Posztós Zsuzsanna, a Tetra Pak Hungária Zrt. marketing vezetője elmondta: cégük budaörsi csomagológyára és kereskedelmi vállalata már 2011-ben megkapta az FSC tanúsítványt, amely garantálja a fogyasztók számára, hogy a termék  fenntarthatóan működő erdőgazdálkodásból, és ugyancsak FSC tanúsítvánnyal rendelkező cégeken keresztül került a boltok polcaira.  Az FSC bonni székhelyű civil szervezet erdőgazdaságok számára is kibocsát tanúsítványt, amely garantálja, hogy az adott erdőben folyó fakitermelés során figyelnek az erdő környezeti, társadalmi és gazdasági egyensúlyának megőrzésére - mondta Julian Nierentz, az FSC International programigazgatója. Horváth Iván, a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese rámutatott: az FSC legfőbb ereje abban rejlik, hogy az erdők kezelésében azonos irányelveket ír elő a világ minden részén. Kiemelte, hogy a mintegy 2 millió hektárnyi magyarországi erdőből 320 ezer hektár rendelkezik FSC tanúsítvánnyal, amelybe a Bakonyerdő Zrt. 62 ezer hektárja is beletartozik.

A világnap alkalmából a Tetra Pak tízezer facsemetét adományozott a Pilisi Parkerdő Budapesti Erdészetének, amelyeket az erdészet a Budapest környéki erdőterületeken ültet el.

A környezetvédelmi világnapot az idén 42. alkalommal rendezik meg annak emlékére, hogy 1972. június 5-én nyílt meg Stockholmban az ENSZ környezetvédelmi világkonferenciája.