Orbán-kormány;Orbán Viktor;miniszterek;Áder János;

2014-06-07 07:05:00

Zártkörű kormányalakítás

Kizárta a sajtót, kizárólag a közszolgálati média kameráját engedte be a Sándor-palotába az államfő a harmadik Orbán-kormány megalakulására. A miniszterek kinevezésük után esküt tettek az Országházban. Orbán Viktor harmadik kormánya valamennyi tagjának konkrét feladatokat adott, a miniszterelnök szerint ugyanis a kabinetnek tartania kell az előző ciklusban kitűzött markáns és határozott irányt.

Míg az előző négy év "a nagy és bátor gondolatok" időszaka volt, addig a következő négy év már a nagy tettek korszaka lesz - mondta a miniszterek eskütételét megelőző beszédében Orbán Viktor. A kormányfő szerint a következő négy évben ezért az új miniszterek dolga nehezebb lesz, mint az előző kabinet tagjaié volt, a léc ugyanis magasabbra került. Orbán szerint komoly teherbírású és "magas szakítószilárdságú" emberek kellenek, akik elbírják a súlyt és a felelősséget, alázattal közelítenek feladatukhoz, és kitartanak a közös célok mellett. Ehhez képest csak két új tagja van a kormánynak, mely a sajtó teljes kizárásával alakult meg a Sándor-palotában, egy órával az Országgyűlés ülése előtt. Kizárólag a közmédia tudósíthatott ugyanis arról, ahogyan az új kormány tagjai átvették kinevezésüket Áder János államfőtől.

A parlamentben Orbán mindenesetre a tárcavezetők bemutatását a már eddig is ismert Varga Mihállyal kezdte. A régi-új nemzetgazdasági minisztertől a munkaalapú gazdaság kiépítését, a teljes foglalkoztatottság elérését várja. Eközben az eddigi közigazgatási és igazságügyi után a jövőben külgazdasági és külügyminiszteri teendőket ellátó Navracsics Tibortól a kormányfő olyan "vonalvezetést" kért, amely minden jelentős külhatalmat érdekeltté tesz a magyarok sikerében, Magyarország súlyának növekedésében. Egy ilyen stratégia kialakítása bravúrt követel, "ezért kértük fel éppen Navracsics Tibort" - fogalmazott. A valóban új kormánytag Trócsányi Lászlótól azt várja a miniszterelnök, hogy igazságügyi miniszterként a nemzetközi térben védje meg az ország alkotmányos identitását, Magyarországon pedig járuljon hozzá "az igazságügyi rendszerben meginogni látszó közbizalom" visszaszilárdulásához. Pintér Sándor régi-új belügyminisztert arra kérte, teremtse meg a mindennapok biztonságát és gondoskodjon arról, hogy "a bűnözők jogai sose előzhessék meg" a törvénytisztelők és az áldozatok jogait. Az Orbán szerint "harcos helynek", "a figyelem és a támadások közkedvelt célpontjának" számító fejlesztési tárca vezetésére Seszták Miklóst kérte fel, a korábban offshore-ügyletekbe és egyéb botrányokba keveredett KDNP-s politikust arra hívta fel, őrizze és gyarapítsa a nemzeti vagyont, segítse az ország újraiparosítását és egy új szerkezetű gazdaság kiépítését. A kormányfő Balog Zoltántól az Emberi Erőforrások Minisztériumánál összpontosuló energiák olyan irányítását várja, hogy az végül a családokat erősítse. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszternek el kell érnie, hogy a magyar földet a magyar gazdák művelhessék. Hende Csaba honvédelmi minisztertől pedig azt kérte, találja meg a magyar honvédelem és honvédség helyét a 21. századi nemzetközi együttműködési rendszerekben.

Orbán a többieknél hosszabban beszélt a Miniszterelnökséget ezután miniszterként vezető Lázár Jánosról. A kancelláriát a kormány "idegközpontjának" nevezte, a kabinettel szembeni támadások gyakorisága és ereje pedig szerinte Lázár eredményes munkájának bizonyítéka lesz, "sőt már most is az". Szerinte köztudott, hogy a Miniszterelnökség vezetőjére irányított "ólmot és vasat" valójában a kormányfőnek szánják. Végül közölte: a tárca nélküli miniszter Semjén Zsolt KDNP-elnök a harmadik Orbán-kormányban is kormányfő-helyettes lesz, Orbán szerint ugyanis a kereszténydemokrácia az a horgony, amely filozófia, világszemlélet és értékrend szempontjából "biztonságos vizeken tartja a kormány hajóját".

Orbán szerint az új kabinet célja a néppárti kormányzás, ami "több, mint a demokrácia szabályainak betartása". Ez ugyanis a klasszikus lincolni gondolat alapján áll: "a népből, a néppel, a népért". Vagyis az emberektől kapott felhatalmazás alapján, az emberekkel közösen, az ő érdekükben akarnak kormányozni - állította Orbán. Kijelentette: a kabinetnek tartania kell az előző ciklusban kitűzött markáns és határozott irányt. Azt is mondta, hogy a magyarok mindkét tavaszi választáson elsöprő többséggel szavaztak "a középerőkre", ezért a mai kormányzó erők szerinte joggal hívhatók európai középnek. "A közép nevében ha kell, határozottan fel fogunk lépni mindenféle szélsőség ellen, akár jobbról jön, akár balról"- tette hozzá.

De nemcsak Orbán mondott furcsákat a Házban tegnap, az ülést vezető Kövér László mindenkit meghívott az újjáépített Tisza István-szobor avatására. A házelnök elmondta, a szoboravatást Orbán Viktor miniszterelnök halaszthatatlan ukrajnai utazása miatt pünkösd hétfőn tíz órától, és nem ma tartják.

                                                    Kénye-kedve szerint

- MSZP: A szemfényvesztés kormánya alakult meg - közölte Tóbiás József. A frakció megbízott vezetője szerint a parlament ellenőrző szerepe, s a Fidesz-frakció kiiktatásával alakították meg az új kabinetet, egy órával a Ház ülése előtt, a nyilvánosság és az ellenzék kizárásával, "a miniszterelnök kénye-kedve szerint".

- Demokratikus Koalíció (DK): Pártja "szigorú és legádázabb ellenzéke lesz az orbáni világnak" - közölte Gyurcsány Ferenc. A pártelnök szerint sokat elmond egy kormányról, hogy milyen körülmények között alakul meg. "Ma az Orbán-kabinet egy zárt szobában, a sajtót gyakorlatilag száműzve, női miniszter nélkül jött létre".

- Együtt-PM: Az új Orbán-kormány "semmi jót nem vetít elő", mert a miniszterelnök azt ígérte, folytatják, amit eddig "műveltek" - közölte Szelényi Zsuzsa. A képviselő szerint az előző kormány felélte az ország jövőjét, eladósította gyermekeinket és tartósan tönkretette az országot, ha pedig folytatják, akkor további pénzeket vonnak el az iskoláktól, az egészségügytől és eladósítják az országot a paksi beruházással.

- LMP: A két társelnök szerint az új kormányt példátlan hatalomkoncentráció jellemzi, amit nemcsak Orbán Viktor és Lázár János korlátlan hatalma, hanem az is mutat, hogy még mindig nem ismert, melyik tárca pontosan miért felelős.

- Fidesz: Megalakult "Európa legerősebb és legcselekvőképesebb kormánya, mivel az egyik legstabilabb társadalmi és politikai támogatást tudhatja maga mögött."