RTL;média;Origo;reklámadó;sajtóválság;

2014-06-07 07:03:00

Az RTL felveszi a kesztyűt

Felveszi a kesztyűt a reklámadóval szemben az RTL-csoport - ezt üzente a magyar kormánynak tegnap a csatorna német anyacége, megerősítve: eszük ágában sincs elhagyni Magyarországot. Eközben a német sajtó és a közvélemény is felfigyelt a tervezett reklámadóra és az Origo-ügyre; a lapok "a legújabb magyar sajtóválságról" írnak. Hétfőn tüntetés is lesz Lázár János ellen, illetve a portál távozott újságírói mellett.

"Attól kezdve, hogy keresztülviszik ezt az adóztatást, nincs többé sajtószabadság Magyarországon" - ezt a RTL Klub német anyacége, az RTL Group kelet- és délkelet-európai tevékenységéért felelős vezetője nyilatkozta a Handelsblattnak. Németország egyik legnagyobb üzleti lapjában Andreas Rudas egyértelművé tette: megvédik magyar leányvállalatukat, és vállalják a konfliktust a magyar kormánnyal az RTL Klub működésére veszélyt jelentő, a csatornától többmilliárdos elvonást kilátásba helyező reklámadó miatt. Az ugyanis szerinte kísérlet arra, hogy diktatórikus intézkedések nélkül korlátozzák a sajtószabadságot, márpedig ma Közép-Európában "nem létezhet állam független sajtó nélkül". Rudas leszögezte, a társaság nem kíván megválni magyar érdekeltségétől, "eszük ágában sincs" távozni.

A kiállás annak a jele, hogy a német közvéleményt is foglalkoztatják azok a hírek, melyek a magyar kormánynak a médiára gyakorolt pressziójáról érkeznek; hiszen nemcsak a reklámadó, de az Origo főszerkesztőjének váratlan hétfő esti elbocsátására is eljutott hozzájuk. Sáling Gergőt - vélhetően politikai beavatkozásra - menesztették, mégpedig a Lázár János kétmilliós külföldi utazásait feszegető cikkek miatt. A portál egyre gyakrabban kapott jelzéseket a tulajdonos Magyar Telekomon keresztül, hogy az "elfogultság" rosszul esik a Fidesznek. Először a Telekom, majd német anyacégük, a Deuscthe Telekom AG is kínos magyarázkodásokra kényszerült, cáfolva a politikai beavatkozást. "Ez az Origo Zrt. belső ügye" - hárította el a Deuscthe Telekom AG a magyar ügyfelek kérdéseit is, tegnapra ugyanis ellepték a társaság Facebook-oldalát a felháborodott üzenetek, amelyek a sajtószabadság elárulását vetették a cég szemére. Némely üzenetre még válaszoltak, majd újabb nyilatkozatot adtak ki, amely szerint "abszurd és alaptalan" a kormánnyal kötött alkut látni az Origo-ügy hátterében.

Tüntetnek Lázár ellen
"Ki az a Lázár János?" - hétfőn 18 órára ez a kérdés tereli össze az Origo távozott újságíróival is szolidáris tüntetőket a Kossuth térre. A Kettős mérce blog Facebookon szervezett tiltakozásának résztvevői a tervek szerint a Magyar Telekom Krisztina körúti székházához is elmennek. Jövő pénteken pedig Londonban, a magyar nagykövetség előtt lesz demonstráció, ugyancsak az Origo és a reklámadó miatt.

Pedig a Miniszterelnökséget vezető miniszter bizottsági meghallgatásain kiderült, az informatika felelőseként ő vezényli majd azt a 300 milliárdos beruházást, melynek célja a széles sávú internet bevezetése minden magyar háztartásba. Bár a Telekom és a kormány közti megállapodás valóban tartalmaz erről szóló pontot, a Népszabadság szerint a részletek még nem ismertek, így Lázár csak "blöffölhetett" - Sáling kirúgása mögött viszont mindenki politikai okokat sejt. Már a mobiltelefon-frekvenciák meghosszabbításáért is feltételül szabhatták a kormányoldalról, hogy a Telekom "fogja vissza" az Origót. A 444.hu szerint Lázár egy 150 oldalas tanulmányt is átadott Kerstin Günthernek, a Magyar Telekom vezérigazgatójának, melyben a közmédia és az Origo híreit vetették össze. A Telekom, féltve javuló kapcsolatát a magyar kormánnyal, pedig beleállt az Origo-ügybe, a végsőkig cáfolva a politikai okokat.