bor;születésnap;Borigó;

2014-06-11 00:56:00

Középpontban a bor – már egy évtizede

Az egy évtized alatt rengeteg pinceriport, számtalan borleírás és megannyi borászportré jelent meg a 2004-ben startoló, akkor úttörő szaklapban, a Borigóban. A borkedvelő – talán pontosabb volna így nevezni: bortisztelő – közönség egyöntetű véleménye, hogy a hangulatos riportok, a borokat előállító alkotók életszerű – nem csupán szakmai – bemutatása sok embert hozott közelebb e tíz év alatt a borok világához. És mi más is lehetett volna a lap célja? Az elmúlt éveket nagyszabású kóstolóval ünnepli a Borigo csapata, ahol a munkatársak által eddig ízlelt tételek legjavát tesztelhetik a látogatók június 11-én, a budapesti Bálnában. A Borigo alapító főszerkesztőjével, Bányai Gábor Botonddal beszélgettünk.

- Ilyen eseménydús évtizedből nem lesz egyszerű mindent átfogó ízelítőt adni. Mire számíthat, aki ellátogat a Borigo jubileumra?- Elsősorban azokra a pincészetekre számíthatnak, amelyek ennek a tíz évnek a kulcsszereplői. Eddig kilencszer jelentettük meg, minden év decemberében a Borigo top 100-at, vagyis ilyenkor igyekszünk rendre összeszedni a 100 legizgalmasabb magyar bort alapozva az egész éves bortesztekre. Minden évben három győztes van: az év bora, az év borászata és az év meglepetése. Úgy gondolom, egy ilyen évforduló alkalmával nagyon fontos, hogy bemutassuk az érdeklődőknek ezeket a pincészeteket, ezeket a személyiségeket, mert ők tették hozzá a legtöbbet ehhez a tíz évnyi működéshez. És nagyon fontos megemlíteni azokat a borászatokat, melyek valamilyen módon kiemelkedtek a mezőnyből. Vagyis szerdán 38 csúcspincészettel találkozhat a közönség.

- Mennyire lesz széles a bemutatott borpaletta?
- Különböző stílusú borok elég széles skáláját mutatjuk be, körülbelül 100-120 bort lehet kóstolni egyetlen belépő áráért. Bár nagyon sok csúcsborral készülnek a borászatok, természetesen lesznek könnyebben érthető, nem túl komplex, üdítő jellegű tételek is.

- Mit javasol azok számára, akik mostanában ismerkednek a borok világával, netán a szerdai lesz az első alkalom, hogy ilyen színes választékkal szembesülnek?
- Úgy gondolom, a borokkal most ismerkedők számára nem csupán egyedülálló élmény lehet e tételek megkóstolása, hanem óriási lehetőség is: tanulni. Hiszen a könnyed fehérboroktól a jól kiérlelt súlyosabb fehéreken át a rozékig, majd a különböző súlyú vörösborokig, végül a kései szüretelésűekig és az aszúkig – a gyakorlatban, kóstolva tanulhatnak arról, hogy a boroknak mennyi árnyalata van. Mindenképpen ezt a sorrendet ajánlom.

- Egyre többen tartják égetően fontosnak, hogy a honi borászatok a saját fajtáinkkal foglalkozzanak, és ismertessék meg őket a borkedvelőkkel.
- Valóban rendkívül fontos ez a téma. Tíz éve ezek a Kárpát-medencei fajták nagy általánosságban alacsony színvonalúak voltak. Szerencsések voltunk, vagyunk, hogy az eddigi munkásságunk révén a furmintból, a kadarkából vagy az olaszrizlingből sztár lett. Ma már komoly színvonalú, érdekes borokat kóstolhatunk belőlük. Fontos a sikereiknek hírét vinni, és ösztönözni kell a készítőiket, a borászatokat, hogy mind nagyobb hangsúlyt fordítsanak rájuk. A Bálnában díjakat fogunk osztani azoknak, akik a legszebbeket tudták produkálni ezekből a fajtákból. Ezzel is igyekszünk erősíteni a hírnevüket – hogy a termelők vegyék még komolyabban őket.