X_Foci VB 2014;Németország;foci vb;

2014-07-01 09:00:00

Kiszenvedték Özilék a negyeddöntőt

A németek olyannal próbálkoztak meg, ami korábban sohasem sikerült még nekik: legyőzni Algériát. Nos, ez végül is hosszabbításban sikerült is nekik, így Németország jutott be a legjobb nyolc közé, míg Algéria kiesésével egy újabb földrész, Afrika búcsúzott a tornától. Németország-Algéria 2-1.

Első olvasatra ugyan ez egy kicsit bizarrnak tűnhet, sőt talán másodikra is, de eddigi két összecsapásukból mindkétszer az algériaiak kerültek ki győztesen. Az észak-afrikai ország 1964-ben és 1982-ben is legyőzte a Német Szövetségi Köztársaságot (NSZK), azonban utóbbira mégis fájva gondolnak vissza az algériaiak. A 32 évvel ezelőtti sebet az ejtette, hogy az 1982-es spanyolországi vb-n ugyan Algéria legyőzte a csoportkörben az NSZK-t, de mégsem ők jutottak tovább, hanem a nyugatnémetek, mivel az utolsó fordulóban Ausztriával kigolyózták ellenfelüket.

A németek azonban most nem a múlttal akartak foglalkozni, hanem a jelennel, amit nem is kezdtek olyan rosszul, hiszen az első perctől kezdve ők birtokolták többet a labdát – 69:31 volt az arány –, de igazi helyzetekig mégsem ők, hanem a múltbéli sikerekbe kapaszkodó algériaiak jutottak. A 10. percben Szlimani kapott a saját térfeléről egy óriási indítást, amire Neuer kimozdult, és már-már azt lehetett hinni, hogy az algériai támadó elviszi a kapus mellett a labdát, de a Bayern München portása az utolsó pillanatban becsúszva szögletre tudott menteni. Hét perccel később a kapuba került ugyan a labda, de Szlimani csukafejesét les miatt érvénytelenítette a játékvezető. A németek szövetségi kapitánya, Joachim Löw ekkor már vörös fejjel magyarázott játékosainak, aminek meglett az eredménye, hiszen legalább helyzetig jutott a Nationalelf, bár Özil próbálkozását könnyedén hárította az algériai kapus. Az első félidő végén aztán feltámadtak a németek, és sorra dolgozták ki a helyzeteket, de M’bolhi mindvégig a helyén volt, és óriási bravúrokat mutatott be.

A második félidőben ott folytatták a németek, ahol az elsőben abbahagyták: futószalagon jöttek a kihagyott helyzetek. Az 55. percben Kroos, Müller, Schweinsteiger volt a labda útja, aminek a végén Lahm 18 méterről eleresztett egy lövést, de M’bolhi a vb egyik legszebb védését bemutatva kitornázta a jobb felsőbe tartó labdát. Az algériaiaknak a második játékrészben valamivel kevesebb lehetőségük volt, de amikor helyzetbe kerültek, akkor Neuer úgyis menteni tudott, valamennyiszer a tizenhatoson kívül. Az utolsó negyedórában nem volt olyan német, aki ne próbált volna gólt szerezni, de maradt a gólnélküli döntetlen, így jöhetett a hosszabbítás.

Ami nem ment a rendes játékidőben, az a kétszer tizenöt perces hosszabbításban igen: Thomas Müller tört be a büntetőterületre, majd a középen érkező Schürrle elé tálalt, aki sarokkal bekotorta a labdát. Algéria teljesen elfogyott a végére, így Özil egy perccel a vége előtt kettőre növelte a német előnyt. És amikor már senki nem várt semmi, újabb fordulat jött, hiszen Algéria szépített, de ez már túl késő volt.

A Nationalelf készülhet a negyeddöntőre, ahol Franciaország lesz az ellenfelük.

Németország-Algéria 2-1 (0-0, 0-0, 1-0)

Nyolcaddöntő, Porto Alegre, Beira-Rio, 43 ezer néző. Jv.: Ricci (brazil)

Németország: Neuer – Mustafi (Khedira, 66.), Mertesacker, J. Boateng, Höwedes – Schweinsteiger (Kramer, 109.), Lahm, Kroos – Özil, Götze (Schürrle, 46.) – Müller.

Algéria: M'bolhi – Mandi, Belkalem, Hallis (Bouguerra, 98.), Gulam – Laszen, Mosztefa, Taider (Brahimi, 78.) – Feguli, Szudani (Djabou, 100.), Szlimani.

Gól: Schürrle (92.), Özil (119.), illetve Djabou (121.)

Sárga lap: Hallis (42.), Lahm (107.)