Fidesz;devizahitel;Kúria;Magyar Bankszövetség;törvényhozás;Rogán Antal;

2014-07-02 07:29:00

A bankok elutasítják a kollektív bűnösséget

Politikai indíttatásból általános jogelveket rúg fel a kormány - fejtette ki a tegnapi sajtótájékoztatóján Kovács Levente. A Magyar Bankszövetség főtitkára ezzel arra utalt, hogy a készülő devizahiteles mentőcsomaggal a kormány újraértelmezi az elévülés szabályait. 

A törvényjavaslat minden devizahiteles-szerződésre érvényessé teszi a Kúria jogegységi határozatának döntését, miszerint a vételi és az eladási árfolyam alkalmazása és az egyoldalú kamatemelések tisztességtelenek, így azokat el kell törölni. Utóbbival kapcsolatban úgy rendelkezik a törvényjavaslat, hogy a bankoknak kell perelniük és bizonyítaniuk, hogy jogszerűek voltak a szerződési kikötéseik.

A főtitkár szerint méltánytalan a bankszektor felett kollektív bűnösséget hirdetni, hiszen 150 magyarországi pénzintézet egymással versenyezve kínálta a különböző hiteleket, az ügyfelek pedig szabadon dönthettek a hitel felvételéről, típusáról és a bankról.

Kovács azt is kifejtette, nem értik Rogán Antal felvetését: a frakcióvezető ugyanis a parlamentben arról beszélt, hogy a forintosítást a jelenleginél kedvezőbb árfolyamon is végre lehetne hajtani. Kovács Levente emlékeztetett rá, hogy a Kúria kimondta, hogy nem tisztességtelen, ha a hitelfelvevőknek kell viselniük az árfolyam változásának terheit. A bankok szerint a forintosítást egy füst alatt kellene megoldani a devizahitelek rendezésével. Kovács emellett emlékeztetett: a bankok eddig szerződésenként 2 millió forint extra adóterhelést kaptak.

Eközben a CIB, a Kúria döntésétől és a kormány törvényjavaslatától sem zavartatja magát: csaknem egy százalékos egyoldalú kamatemelésről értesítette svájcifrank-hiteles ügyfeleit - a bank a forrásköltségek kedvezőtlen alakulására hivatkozik a HVG.hu beszámolója szerint.

***

Már decemberben döntöttek

A CIB Bank a cikkünk megjelenését követően közölte, a kamatemelésnek nincs köze a Kúria jogegységi határozatához vagy a várhatóan július 4-én megszülető jogszabályhoz. A hvg.hu-nak a bank azt írta, a kamatváltozásról 2013 decemberében született döntés, ezt követően január óta folyamatosan zajlik az ügyfelek tájékoztatása – a jogszabályban meghatározott 90 napos tájékoztatási kötelezettségünknek eleget téve - kölcsönük 2014. április 15. napján vagy azt követően kezdődő új kamatperiódusában hatályba lépett változásairól. A hvg.hu cikkében említett ügyfelek szeptemberben forduló hitellel rendelkeznek, így a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően júniusi keltezéssel értesítést kaptak a korábbi, decemberi döntés alapján.